SME

Ľudia ako ja prídu o prácu

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.

Ľudia ako ja prídu o prácu.

Dobre, to je možno prehnané konštatovanie, i keď ktovie. No objavila sa jedna z prvých vedeckých štúdií, ktorá preskúmala skutočné dosahy nasadenia umelej inteligencie na skutočnú prácu skutočných ľudí v skutočnej firme. A výsledky celkom prekvapili.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začnime najskôr kontextom. Posledná digitálna revolúcia nebola prínosom pre každého. Možno ste už niekedy počuli o obetiach informačnej revolúcie, o tých, ktorí jednoducho zaostali. A možno ste už narazili aj na tvrdenie, ako nové digitálne technológie urobili svet lepším, slobodnejším a spravodlivejším.

SkryťVypnúť reklamu

Akurát je diabol ukrytý v detailoch. Plus-mínus jestvuje ekonomický konsenzus, že z nástupu počítačovej éry neťažil každý rovnako. Presne naopak, niektorí ekonómovia vám budú úplne seriózne tvrdiť, že digitalizácia viedla k zmenšovaniu strednej triedy a že privilegovaných urobila ešte privilegovanejšími a mocných ešte mocnejšími.

Zjednodušene, počítače nezlepšili život každému ani každému rovnako. Každý totiž nemal rovnakú štartovaciu čiaru a nové technológie boli prijímané zhora nadol: teda najskôr tými, ktorí na to jednoducho mali.

Spomeňte si na to, až budete napríklad sociálne vylúčeným komunitám vysvetľovať výhody bitcoinu. A spomeňte si na to vždy, keď vám začne nejaký startupista rozprávať o meritokracii: čím myslí riadenie sveta podľa seba a jeho kamošov. Pričom akosi zabudol, že on sám vôbec nebol takým bystrým ani výnimočne šikovným, skôr mal šťastie na výhru v historickej a genetickej lotérii (a poruke rodinný kapitál, všakže).

SkryťVypnúť reklamu

Prečo táto sociologická odbočka? Nová vedecká správa totiž naznačuje, že umelá inteligencia by to mohla zmeniť: možno totiž funguje zdola nahor.

Keď sa totiž vedci pozreli na dôsledky jej nasadenia, zistili, že v princípe zvýšila vo firme (zákaznícka podpora) produktivitu o 14 percent. No najvýraznejšie u nových alebo menej šikovných pracovníkov, mala len minimálny vplyv na skúsených zamestnancov - logicky. Znížila tiež výpovede ľudí a pomohla novým zamestnancom rýchlejšie sa učiť.

A teraz tie dve možné interpretácie: umelá inteligencia pomôže urobiť svet spravodlivejším, pomôže väčšiemu množstvu ľudí robiť ich prácu dobre a efektívne, zníži rozdiely vo firmách a v spoločnosti. To môže pomôcť v obnove strednej triedy, zlepšiť pracovné podmienky vo všeobecnosti a priniesť nám všetkým viac voľného času.

SkryťVypnúť reklamu

Ten druhý scenár je, že skúsení ľudia prestanú byť potrebnými. Že si prestaneme vážiť schopnosti. A že to povedie ešte k väčšiemu tlaku na cenu práce, že to pracovný trh úplne rozvráti, a to dnes nepredvídateľným spôsobom.

Uvidíme.

Umelá inteligencia môže spraviť svet lepším. A možno aj horším, pričom ľudia ako ja možno prídu o prácu. Držme si teda palce.

Objav týždňa

Nový výskum naznačuje, že jadro neutrónových hviezd môže byť ešte exotickejšie: pravdepodobne totiž obsahujú jadro z podivných kvarkov.

Neutrónové hviezdy vznikajú zrútením hmotných hviezd a sú zložené z extrémne hustej hmoty. Vedci teraz analyzovali údaje o hmotnosti a polomere neutrónových hviezd, stopy gravitačných vĺn zo zrážok neutrónových hviezd a porovnali ich s výpočtami kvantovej chromodynamiky.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C9RKH na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu