SME

Vtáčí spev dokáže pomôcť nášmu duševnému zdraviu. Oplatí sa ho počúvať aj cez slúchadlá

Naopak, hluk dopravy depresiu zhoršuje.

(Zdroj: Pixabay)

Text vyšiel pôvodne na webe denníka Washington Post.

Chcete zlepšiť svoje duševné zdravie? Začnite si všímať vtáctvo.

Dve štúdie uverejnené minulý rok v časopise Scientific Reports ukázali, že pozorovať alebo počúvať vtáky môže napomáhať našej duševnej pohode. Výskumy neustále dokazujú, že častejší kontakt a interakcia s prírodou sa spájajú s lepším zdravím tela aj mozgu.

Vtáky sa javia ako špecifický zdroj týchto liečivých účinkov. Sú takmer všade a poskytujú spôsob, ako nás spojiť s prírodou - a aj keď sú ukryté v korunách stromov alebo v podraste, stále môžeme nachádzať potešenie v ich speve.

SkryťVypnúť reklamu

„Zvláštnosťou vtáčieho spevu je, že aj keď ľudia žijú v mestskom prostredí a nemajú veľa kontaktu s prírodou, spájajú si spev vtákov s vitálnym a neporušeným prírodným prostredím,“ povedal Emil Stobbe, autor jednej zo štúdií a absolvent environmentálnej neurovedy na Inštitúte Maxa Plancka pre ľudský rozvoj.

Najnovšie výskumy tiež naznačujú, že počúvanie nahrávok vtáčieho spevu, dokonca aj cez slúchadlá, môže zmierniť negatívne emócie.

Trvalé prepojenie

V jednej štúdii výskumníci požiadali približne 1300 účastníkov, aby trikrát denne zbierali informácie o svojom prostredí a pohode pomocou aplikácie pre smartfóny s názvom Urban Mind.

Účastníkom nebolo výslovne povedané, že výskumníci sledujú vtáky – aplikácia zbierala údaje aj o iných životných ukazovateľoch, ako je kvalita spánku, subjektívne hodnotenie kvality ovzdušia a údaje o polohe. Vo všeobecnosti tak 26 856 hodnotení ponúklo bohatý súbor údajov o tom, čo súvisí s duševnou pohodou v reálnom čase a v skutočnom svete.

SkryťVypnúť reklamu

Analýzou údajov výskumníci zistili významnú pozitívnu súvislosť medzi videním alebo počutím vtákov a lepšou duševnou pohodou. A to aj v prípade zohľadnenia iných možných vysvetlení, ako je vzdelanie, povolanie alebo prítomnosť zelene a vody, ktoré sa samy o sebe spájajú s dobrým duševným zdravím.

Ak účastník v jednom okamihu uviedol, že videl alebo počul vtáky, jeho duševná pohoda bola v priemere vyššia o niekoľko hodín neskôr, aj keď sa už vtedy s vtákmi nestretol.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ryan Hammoud, doktorand na Inštitúte psychiatrie, psychológie a neurovedy na King's College London a autor štúdie, to nazval „časovo trvajúcim prepojením“.

Zaujímavé je, že vtáky prospievajú ako zdravým účastníkom, tak aj tým, ktorým bola diagnostikovaná depresia - jedno z najčastejších duševných ochorení na svete, ktoré nie vždy reaguje na bežnú farmaceutickú liečbu.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Hammouda to môže mať zaujímavý význam aj pre životné prostredie a snahu ochrániť ho, „pretože spev vtákov a ich život v danej oblasti vykazuje pozitívny vplyv na ľudí s depresiou“.

Druhá štúdia zistila, že počúvanie krátkych – len šesťminútových – zvukových klipov vtáčieho spevu môže u zdravých účastníkov znížiť pocity úzkosti, depresie a paranoje.

„Počúvanie vtáčieho spevu cez slúchadlá dokázalo zasiahnuť tie isté dráhy, ktoré by mohli byť prospešné pre duševnú pohodu,“ povedal Hammoud, ktorý sa na druhej štúdii nepodieľal. „To je veľmi, veľmi pekné zistenie.“

Jemná fascinácia

Výskumníci požiadali 295 online účastníkov, aby sami zhodnotili svoje emocionálne stavy a absolvovali test kognitívnej pamäte. Potom účastníkom náhodne pridelili počúvanie viac alebo menej rozmanitého vtáčieho spevu, či dopravného hluku a požiadali ich o opätovné zmeranie ich stavu a pamäte.

SkryťVypnúť reklamu

Účastníci, ktorí počúvali rozmanitejšie vtáčie spevy, zaznamenali okrem výrazného zníženia pocitov úzkosti a paranoje aj zníženie depresívnych symptómov. Tí, ktorí počúvali menej rozmanité vtáčie piesne, tiež zaznamenali výrazný pokles pocitov úzkosti a paranoje.

Táto štúdia sa uskutočnila v Európe a vtáky, ktoré v nej vystupovali, boli tiež európske.

Naopak, počúvanie viac alebo menej rôznorodého dopravného hluku zhoršilo príznaky depresívnych stavov.

Výskum poukazuje na „liečivé aspekty prírody alebo aj na nie príliš pozitívne účinky mestského prostredia,“ uviedol Stobbe, autor druhej štúdie.

Vtáčí spev má podľa neho účinky na naše zdravie a cítime sa vďaka nemu viac prepojení s prírodou - a čím viac sme prepojení s prírodou, tým viac môžeme z týchto účinkov profitovať.

SkryťVypnúť reklamu

Jedna z hypotéz o blahodarných účinkoch prírody, známa ako „teória obnovy pozornosti“, predpokladá, že pobyt v prírode je dobrý na zlepšenie koncentrácie a zníženie duševnej únavy spojenej so životom v stresujúcom mestskom prostredí. Prírodné podnety, ako napríklad spev vtákov, nám môžu umožniť zapojiť sa do „jemnej fascinácie“, ktorá udržiava našu pozornosť, ale zároveň umožňuje jej doplnenie.

Nižší tlak, menej stresu

Príroda – a spev vtákov – tiež znižujú stres. Predchádzajúci výskum zistil, že čas strávený v zelených vonkajších priestoroch môže znížiť krvný tlak a hladinu kortizolu, povedal Hammoud.

Zatiaľ nie je jasné, ako vtáčí spev ovplyvňuje náš mozog, ale neurozobrazovacie štúdie zistili, že mozog reaguje na zníženie stresu pri iných formách vystavenia prírode.

SkryťVypnúť reklamu

Prechádzky v prírode v porovnaní s mestským prostredím znížili rumináciu (pozn. red. kolotoč negatívnych myšlienok), ktorá je spojená s rizikom depresie a iných duševných chorôb, a znížili aktivitu v časti prefrontálnej mozgovej kôry, ktorá s ňou súvisí. Pohľad na zelenú scenériu zapája zadnú cingulárnu kôru, ktorá súvisí so stresovými reakciami správania a môže pomáhať regulovať zníženie stresových reakcií z vystavenia prírode.

Pozorovanie vtákov v prírode má tiež tendenciu podporovať väčšiu fyzickú aktivitu, ktorá má svoje vlastné panoptikum prínosov pre duševné zdravie, a cvičenie na čerstvom vzduchu zase môže znásobiť zdravotné prínosy cvičenia.

Ako z toho vyťažiť čo najviac?

Vonku často zabúdame, že vtáky si spevom neustále vylievajú svoje srdcia, aj keď si ich prítomnosť neuvedomujeme.

SkryťVypnúť reklamu

„Snažte sa byť uvedomelí. A to je vlastne všetko, čo musíte urobiť,“ povedal Stobbe. „Týmto malým krokom môžete byť o krok bližšie k dosiahnutiu týchto priaznivých účinkov alebo k zlepšeniu času, ktorý trávite vonku.“

Buďte aj zvedaví - čo je to za vtáka? Aplikácie pre smartfóny, ako napríklad Merlin Bird ID a BirdNet, ktoré vyrába Cornell Lab of Ornithology, môžu pomôcť identifikovať vtáka produkujúceho spev a vizualizovať jeho spektrogram. Aplikácie, ako sú tieto alebo eBird, tiež pomáhajú identifikovať vtáka, ktorého vidíte, podľa jeho veľkosti, farieb a polohy.

Nástroje, ako napríklad BirdCast, poskytujú živé mapy migrácie vtákov vo vašej oblasti – a odhaľujú, o koľko vtáčej aktivity môžete prísť.

Operených priateľov si môžete tiež užívať na akejkoľvek úrovni intenzity. Vtáky môžete pozorovať a počúvať na vlastnom dvore. Môžete si tiež nájsť skupinu a stretnúť sa s ďalšími milovníkmi vtáctva vo vašom okolí.

Vychutnávaním si vtákov, ktoré vidíme, a ich piesní, ktoré počujeme, môžeme vo svete nájsť viac radosti. Jedna z nedávnych predbežných štúdií zistila, že pozorovatelia vtákov, ktorí venovali pozornosť radosti, ktorú pociťovali pri každom jedincovi, zaznamenali väčší prínos pre duševné zdravie ako tí, ktorí videné vtáky iba počítali.

Obe štúdie teda naznačujú, že vtáčí spev možno využiť na upokojenie našej mysle v stresujúcom svete alebo v klinickom prostredí na liečbu pacientov s úzkosťou, či paranojou.

„Ľudia môžu využívať jednoduché, dostupné liečebné alebo preventívne techniky len počúvaním zvukového CD s vecami reprezentujúcimi prírodu,“ povedal Stobbe. „Alebo, samozrejme, tiež ísť do prírody a snažiť sa tieto účinky vyhľadávať.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu