SME
Sobota, 1. apríl, 2023 | Meniny má Hugo

Prečo zanikla ríša Chetitov? Hlavné mesto opustili bez boja

V dvanástom storočí pred n. l došlo ku kolapsu.

Ruiny starovekého mesta Chattušaš, hlavného mesta Chetitov.Ruiny starovekého mesta Chattušaš, hlavného mesta Chetitov. (Zdroj: ADOBE STOCK)

Na hlinenej tabuľke nájdenej v roku 1906 stálo: Nu ninda-an ezzateni, watar ma ekuteni. Klinové písmo, v ktorom bola veta zapísaná, poznali vedci už takmer desať rokov, no nad zvláštnym jazykom si lámali hlavy.

Keď sa na vetu zadíval český odborník na klinové písmo a orientalista Bedřich Hrozný, niektoré slová sa mu začali zdať veľmi povedomé z indoeurópskych jazykov. Ezzatani pripomínalo nemecké essen a watar anglické water.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zakrátko rozlúštil prvú vetu v chetitčine, jazyku jednej z najvýznamnejších ríš z obdobia pred naším letopočtom. Znela: chlieb budete jesť a vodu piť.

SkryťVypnúť reklamu

Táto jednoduchá veta zrejme nemala hlbší význam ako opis bežných činností Chetitov. No v kontexte nového výskumu, ktorý hovorí o možnej príčine zániku silnej ríše, pôsobí priam ironicky.

Zrútenie civilizácií

Okolo roku 1300 pred naším letopočtom dominovali stredomorskému regiónu štyri významné ríše a kráľovstvá: Chetiti, Asýrčania, Egypťania a Mykénčania. Písomné zdroje z tohto obdobia hovoria o prosperujúcich a prepojených civilizáciách.

No prešlo niečo viac ako sto rokov a každá zo štyroch ríš náhle zažívala obrovské problémy. Chetiti a Mykénčania prakticky zanikli, ich politický systém sa úplne zrútil. Asýrčania a Egypťania prišli o územia a stiahli sa do svojich centrálnych regiónov.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 11 h

Rozhovorové vydanie podcastu Zoom so Samuelom Kováčikom.


a 2 ďalší 13 h
Vizualizácia podoby planéty Trappist-1 b podľa meraní Webbovho teleskopu.

Videl aj najrannejšiu čiernu dieru.


31. mar

V ideálnom vzťahu je rodič stále milujúci.


a 2 ďalší 31. mar
SkryťZatvoriť reklamu