SME
Nedeľa, 5. február, 2023 | Meniny má Agáta

K Mesiacu odštartovala raketa NASA bez posádky, misia Artemis sa začala

Cieľom misie je vrátiť človeka na Mesiac.

Raketa SLS s modulom Orion štartuje k Mesiacu.Raketa SLS s modulom Orion štartuje k Mesiacu. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

FLORIDA. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) odštartoval svoj program Artemis, ktorý má vrátiť človeka späť na Mesiac.

Z floridského mysu Canaveral o 7:47 SEČ odletela raketa Space Launch System (SLS) s modulom Orion, ktorý má bez posádky obletieť Mesiac a po 25 dňoch sa vrátiť späť na Zem.

"Orion je aktuálne na obežnej dráhe Zeme," zaznelo krátko pred 8:00 SEČ v živom vysielaní štartu. Predtým sa od trojmetrového modulu oddelili raketové motory a následne aj centrálny stupeň.

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodný štart SLS s modulom Orion odložili

NASA pôvodný štart o niekoľko desiatok minút pre technické problémy odložila, odpočet zastavila na desiatich minútach do štartu.

Ťažkosti spôsobil najprv netesniaci ventil, jeho spoje ale dotiahol tím technikov. Ďalší problém vznikol kvôli strate signálu z radarového stanovišťa, ktorý sa tiež podarilo vyriešiť. Tímy NASA následne vykonali testy, aby zabezpečili, že počas misie bude fungovať sledovanie a komunikácia s raketou a modulom.

Modul pri misii dosiahne vzdialenosť 450-tisíc kilometrov od Zeme a 40-tisíc kilometrov od odvrátenej strany Mesiaca. V prípade úspechu to bude najďalej, kam kedy vesmírna loď navrhnutá pre ľudskú posádku doletela.

Pokiaľ všetko pôjde podľa plánu, Orion, ktorého posádku tvoria testovacie figuríny, dopadne 11. decembra do Tichého oceánu pri pobreží kalifornského mesta San Diego.

SkryťVypnúť reklamu

Misia Artemis

Misia Artemis I je prvým krokom programu, ktorý má vrátiť človeka späť na Mesiac. V prvej, testovacej fáze letí k zemskej družici modul bez posádky.

Tímy technikov v NASA sa na štart pripravovali už vyše dvoch mesiacov, počas ktorých sa stretli s technickými problémami, dvoma hurikánmi a dvoma presunmi rakety z hangáru na štartovaciu rampu.

Dva predchádzajúce pokusy o štart, 29. augusta a 3. septembra, boli prerušené pre netesniace palivové potrubie a ďalšie technické problémy. Zhruba 40-minútové zdržanie kvôli netesniacemu ventilu a strate signálu z radarového stanovišťa riešili technici aj dnes.

Súvisiaci článok NASA opäť poletí k Mesiacu. Prečo naň chcú vrátiť ľudí? Čítajte 

Cieľom začatej testovacej misie Artemis I je plne odskúšať všetko od rakety a modulu cez fungovanie riadiaceho strediska na Zemi po dopady na budúcu posádku. Systémy plánuje NASA zaťažiť na maximum a v rámci testu získať poznatky o odolnosti tepelného štítu Orionu. Vyskúša si tiež vylovenie modulu po dopade do oceánu.

SkryťVypnúť reklamu

Celý program Artemis potom okrem návratu astronautov na Mesiac cieli na založenie dlhodobej lunárnej kolónie ako odrazového mostíka pre ešte ambicióznejšie budúce lety na Mars.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zakladatelia spoločnosti SurgLogs

Slovenský startup digitalizuje americké zdravotníctvo.


21 h

Špeciálne rozhovorové vydanie podcastu Zoom s Luciou Ciglar.


a 1 ďalší 4. feb
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 4. feb
Ilustračné foto.

V Čile sa už platí za extra člena.


3. feb
SkryťZatvoriť reklamu