SME

Klik: Ako umelá inteligencia nahradí influencerov

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast KlikPodcast Klik (Zdroj: HejTy)
Načítavam... Klik 227: Ak Meta prežije, môže vyhrať všetko / WeWork 2.0 / Apple chce viac peňazí z reklamy / Fúzia má za sebou míľnik
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Oznamy z podcastu:


SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak Meta prežije, môže vyhrať všetko

Je ľahké robiť si žarty z toho, že Mark Zuckerberg preinvestoval desiatky miliárd dolárov do projektu metaverza, v ktorom po piatich rokoch vývoja postavy stále nemajú nohy.

Ešte ľahšie je pohoršovať sa nad tým, ako rýchlo a okato firma kopíruje TikTok. Problém je, že aj keď je počínanie firmy smiešne, môže nakoniec viesť k mimoriadnym výsledkom. Výborné zhrnutie priniesol tento týždeň Ben Thompson.

SkryťVypnúť reklamu

Meta vždy dokázala rýchlo prispôsobiť svoje kľúčové produkty novým trendom. Často kopírovala, no väčšinou vďaka tomu stihla naskočiť na bežiaci vlak. Teraz vidíme, že sa posúva smerom k algoritmicky triedenému obsahu.

Kým Facebook ukazuje používateľom obsah podľa toho, kto z ich známych ho označil za dobrý, TikTok obsah analyzuje a ukazuje ho komukoľvek, o kom si jeho umelá inteligencia myslí, že by sa mu mohol páčiť. TikTok vystrihol "sociálno" zo sociálnych sietí. Už ostala len sieť tvorcov obsahu a robot, ktorý obsah doručuje ideálnemu konzumentovi.

Meta sa tento model pokúša skopírovať pre Instagram, Facebook a aj budúce metaverzum. No najzaujímavejší je ďalší krok. Ak prijmeme fakt, že obsah bude posudzovať a následne rozosielať robot, sme len krok od toho, aby sme robota nechali obsah rovno vytvoriť.

SkryťVypnúť reklamu

Umelá inteligencia už dnes vie generovať texty aj obrázky. Za pár rokov sa naučí tvoriť videá a o pár rokov neskôr aj plnohodnotné interaktívne 3D prostredia.

Meta bude mať najväčšiu základňu, na ktorej bude budúce roboty triediace a tvoriace obsah trénovať, čo dá firme automaticky výhodu v porovnaní s akoukoľvek mysliteľnou konkurenciou. Ak Meta prechod k robotom zvládne, môže opäť dominovať trhu s ešte väčším vplyvom, ako mala na vrchole dnes končiacej éry.

Adam Neumann má nový biznis

Človek za jedným z najväčších pádov technologického startupu má nový projekt a získal veľkú investíciu 350 miliónov dolárov od investorov a16z (Andreessen Horowitz).

Adam Neumann rozbehol a položil firmu WeWork, ktorá sľubovala revolúciu na trhu s prenájmom kancelárií. Po preinvestovaných miliardách sa nakoniec ukázalo, že projektu nesedia základné ekonomické predpoklady.

SkryťVypnúť reklamu

Neumann teraz zakladá firmu Flow, ktorá sľubuje revolúciu na trhu s prenájmom bytov. Nevieme detaily, ale z toho, čo bolo povedané, to môže byť niečo medzi WeWork a Airbnb.

Reportéri Financial Times o téme diskutovali v podcaste FT News Briefing, ale tiež nevedeli vysvetliť, čo sa presne stalo. Viacero rešpektovaných médií malo podobné reakcie.

Eric Newcomer vo svojom newslettri však upozornil, že za celou podporou zo strany prominentného investora Andreessen Horowitz môže byť aj odkaz pre médiá: je im jedno, čo hovoria, a stoja na strane zakladateľov.

Apple si chce vybudovať vlastný reklamný biznis

Apple chce viac peňazí z reklamy a na iPhonoch ľudí sa budú pomaly zobrazovať viaceré reklamy.

Vedúci reklamného tímu Todd Teresi chce zvýšiť reklamné príjmy zo 4 miliárd dolárov ročne na dvojciferné čísla.

SkryťVypnúť reklamu

Reklamný biznis Apple dnes pozostáva zo zobrazovaných reklám v rámci aplikácií News a Stocks, ako aj v obchode App Store.

Spoločnosť nedávno vložila reklamu do TV+ v rámci vysielania Major League Baseball. A keďže všetky streamovacie platformy rozširujú možnosti predplatného o lacnejšie s reklamami, nie je nemožné si predstaviť, že o to bude mať záujem aj Apple.

Bloomberg napísal, že výrobca iPhonov pravdepodobne rozšíri reklamy aj do aplikácií Mapy, Apple Books a Podcasty.

Fúzia má za sebou míľnik

Výskumníkom v Lawrence Livermore National Laboratory sa podarilo v experimentálnom fúznom reaktore dosiahnuť na niekoľko nanosekúnd takzvaný moment vznietenia. Znamená to, že fúzna reakcia produkovala dosť energie na to, aby udržala sama seba.

Vedci sú ďaleko od toho, aby vytvorili funkčný reaktor, no tempo, akým rôzne fúzne projekty prekonávajú zlomové body, sa za posledné roky zvyšuje.

SkryťVypnúť reklamu

Správičky

Apple plánuje event s uvedením nových iPhonov 7. septembra. Spoločnosť tiež predstaví viacero nových Macov, iPadov nižšej a vyššej triedy a tri modely Apple Watch. (Bloomberg)

Recenzia Samsung Galaxy Watch 5. Malé zmeny oproti verzii 4 a prísľub toho, že netreba nabíjať každý deň, sa nenaplnil. (The Verge)

Načítavam video...

Elon Musk povedal, že Tesla vyrobila viac ako tri milióny áut. Šanghajská továreň spoločnosti ich vyrobila milión. Tento míľnik tiež zdôrazňuje, aká je Tesla stále malá v porovnaní s automobilovými gigantmi. Napríklad len v roku 2021 dodala Toyota viac ako 10 miliónov vozidiel. (CNBC)

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Sportnet.sk podcasty: 

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu