SME
Nedeľa, 25. september, 2022 | Meniny má Vladislav

Četovací robot firmy Meta označil Zuckerberga za vykorisťovateľa

Automat je schopný konverzovať takmer o čomkoľvek, pretože využíva umelú inteligenciu.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg.Šéf Facebooku Mark Zuckerberg. (Zdroj: TASR/AP)

SAN FRANCISCO. Četovací robot americkej spoločnosti Meta Platforms o zakladateľovi spoločnosti Markovi Zuckerbergovi hovorí, že vykorisťuje ľudí.

Automat reportérovi britskej stanice BBC povedal, že Zuckerberg to robí pre peniaze a že je mu jedno, aký vplyv má jeho podnikanie na ľudí.

Firma, ktorá sa donedávna volala Facebook, na to odpovedala vysvetlením, že ide len o prototyp. Inak je podľa nej automat schopný konverzovať takmer o čomkoľvek, pretože využíva umelú inteligenciu.

Zuckerberg podceňuje bezpečnosť, tvrdí robot

Na otázku, čo si robot myslí o riaditeľovi a zakladateľovi firmy, tento takzvaný četbot odpovedal, že "naša krajina je rozdelená a on proti tomu vôbec nezasiahol".

SkryťVypnúť reklamu

Meta poznamenala, že ako prototyp môže robot zatiaľ odpovedať aj vulgárne a urážlivo. Četbot dostal názov BlenderBot 3 a firma ho na verejnosti predviedla minulý týždeň v piatok.

Četovací robot sa učí tým, že využíva rozsiahle množstvo verejne dostupných jazykových výrazov. Na otázku o osobe Marka Zuckerberga odpovedal: "Jeho výpoveď v Kongrese bola biedna. Obávam sa o našu krajinu. "

Zuckerberg odpovedal americkým politikom na otázky o ochrane súkromia na internete a ako jeho podnik prispieva k bezpečnosti v online priestore. Facebook totiž naďalej zostáva najväčšou sociálnou sieťou na svete. V súčasnosti má podľa údajov spoločnosti Statista viac ako 2,9 miliardy aktívnych užívateľov.

"Jeho firma vykorisťuje ľudí a jemu je to jedno. Musí s tým prestať, " povedal o Zuckerbergovi robot.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Vychádza aj z názorov na internete

Spoločnosť Meta Platforms je terčom kritiky za to, že nerobí dosť pre prevenciu proti dezinformáciám a nenávistným prejavom na svojich komunikačných platformách.

Vlani bývalá zamestnankyňa Frances Haugenová firmu obvinila, že kladie vlastné finančné záujmy pred bezpečnosťou užívateľov v online prostredí.

Meta Platforms vlastní niektoré z najväčších sociálnych médií a četovacích platforiem, ktoré sa vo svete používajú. Vrátane sietí či aplikácií Facebook, Facebook Messenger, Instagram a WhatsApp.

Algoritmus četovacieho robota BlenderBot 3 prehľadáva internet, aby našiel vhodné informácie na odpoveď. Je teda pravdepodobné, že názory na Zuckerberga získal prevzatím názorov iných ľudí z internetu, ktoré jeho algoritmus analyzoval.

SkryťVypnúť reklamu

Noviny The Wall Street Journal uviedli, že BlenderBot 3 jednému z jeho novinárov povedal, že Donald Trump bol a vždy bude americkým prezidentom. Reportér podnikateľského webu Insider potom zistil, že četbot považuje Zuckerberga za odporného a manipulatívneho.

Súvisiaci článok Facebook vedel, že robí zle, a nekonal. Už sa ani neospravedlňuje Čítajte 

Stále môže zlyhať

Meta išla s prototypom četovacieho robota na verejnosť aj za cenu negatívnej publicity z jasného dôvodu - potrebuje získať dáta.

"Keď systému umelej inteligencie umožníte interakciu s ľuďmi z reálneho sveta, povedie to k dlhšej a rozmanitejšej konverzácii a k pestrejšej spätnej väzbe," uviedla Meta na svojom blogu.

Četovacie automaty, ktoré sa učia z komunikácie s ľuďmi, sa od nich môžu naučiť dobré aj zlé správanie.

Softvérová spoločnosť Microsoft sa v roku 2016 ospravedlnila, keď četovací automat na Twitteri pri konverzácii vykazoval známky rasizmu.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť Meta Platforms uznáva, že jej BlenderBot 3 môže v tomto smere zlyhať. Môže napodobňovať jazyk, ktorý by mohol byť urážlivý. Firma uvádza, že do softvéru inštalovala ochranné prvky, četbot sa ale aj tak môže správať vulgárne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 3 ďalší 15 h

Vedec a filozof sa rozprávajú o viacúrovňovej povahe reality.


a 1 ďalší 23. sep
Vizualizácia: Sonda Dart vrazí do mesiaca planétky Didymos, ktorá patrí medzi potenciálne nebezpečné pre Zem.

Sonda Dart zanikne.


23. sep

Nová epizóda Vedeckého podcastu SAV aj o arabskej literatúre.


a 2 ďalší 23. sep
SkryťZatvoriť reklamu