SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Prichádza revolúcia v spôsobe tvorby webu

Boli ste už na webe Consumating.com? Je to zoznamovacia a komunitná stránka, kde si sami členovia píšu svoje charakteristiky vo forme metatagov.

Google Maps umožňuje pohľad na Zem z vtáčej perspektívy a zároveň plynulý pohyb všetkými smermi. Je jednou z moderných webových služieb, ktoré boli vytvorené systémom Ajax a možno predznamenávajú budúcnosť webu. Na snímke pohľad zo satelitu na bratislavský Nový most a hrad (vľavo hore). FOTO - MAPS.GOOGLE.COM

Názor

Stránku vytvoril vývojár z Austinu Ben Brown. Spolu s tvorcami služieb ako del.icio.us, upcoming.org, Flickr a Wikipedia je predvojom veľkej vlny, ktorá bude nanovo definovať jazyk internetu.

Na webe sa niečo deje. Vývojárska komunita má znova záblesky v očiach a zvedaví, kreatívni ľudia začínajú znova vyrábať vzrušujúce nové veci.

Blíži sa desiate výročie vstupu firmy Netscape na burzu, keď prúd rizikového kapitálu vniesol internet do mainstreamovej kultúry. Boli to opojné časy, ktoré zmenili svet. V Netscape som začala pracovať v roku 1996 a prácu som dostala, keď som povedala kreatívnemu riaditeľovi, že podľa mňa hypertext zmení spôsob, ako ľudia myslia - že si vďaka nemu uvedomíme nelineárnu podstatu nášho myslenia. Vtedy sme mali všetci také veľké myšlienky, boli sme nadšení, idealistickí, naivní. Bol to čas, keď sa internet bohato odvďačoval inteligentným vášnivým ľuďom. Každý mohol tvoriť cool produkty.

To sa neskôr zmenilo. So skutočnými peniazmi prišla aj skutočná zodpovednosť a explozívny rast vyvolal implozívny pád. V jeseni 2000, len po piatich rokoch boomu, boli inovátori unavení a "inovácie" už nikoho neohurovali.

Keď peniaze odišli, internetová vývojárska komunita vstúpila do fázy sebareflexie. Začali sme sa učiť základy skutočného biznisu a odnaučili sa používať piskľavú rétoriku, ktorá tak znechucovala ľudí mimo Silicon Valley. Dominovať začal pragmatizmus a sústredili sme sa na efektivitu výstupov - namiesto nových vynálezov sme uvažovali nad utopenými nákladmi a rozdeľovaním zdrojov.

Dnes sa však začína naša krajina opäť meniť. Pred dvoma mesiacmi zverejnil Jesse James Garret esej (www.adaptivepath.com/publications/essays/archives/000385.php), v ktorej načrtol a nazval vývojársku techniku Ajax ("Asynchrónny JAvascript + Xml"). Ajax mení základné princípy našej interakcie s webovými aplikáciami.

Každého nadchýnajú nové webové aplikácie využívajúce Ajax ako satelitné mapy od Google, Gmail alebo najnovšia akvizícia Yahoo - Flickr - ale to je ešte len začiatok.

Päť uplynulých rokov sme pracovali na vylepšovaní toho, čo už poznáme, a oddychovali po bláznivých 90. rokoch. Teraz sme však opäť pripravení na skok.

Minulý týždeň som sedela v konferenčnej miestnosti s párom brilantných vývojárov, ktorí si navzájom ukazovali najnovšie technologické hračky. Greg Veen predvádzal nové možnosti Ajaxu a Michael Buffington, ktorý je vo fachu už príliš dlho na to, aby sa vedel ľahko nadchnúť, poznamenal vážne: "Myslím, že ma to rozplače." O pár dní neskôr napísal na svoj blog: "Web, ako ho poznáme, sa začína meniť viac, ako kedykoľvek predtým od príchodu prvej grafiky. Dnešná predstava o webovej stránke sa blíži ku koncu. Spôsob, akým Ajax umožňuje budovať webové aplikácie, zmení všetko."

Čo sa stane, keď terajší trend "amaterizácie", keď čoraz viac obsahu na webe netvoria profesionáli, ale voľné zoskupenia ľudí, prenikne aj do korporátnych webových aplikácií? Čo sa stane, keď IT manažéri začnú dopĺňať dokumentáciu zariadení od Oracle vlastnými poznámkami? Kam budú viesť naše bookmarky, keď sa stane "webstránka" zastaraným konceptom?

Internet bol vždy médiom demokratizácie a vďaka opätovnému spojeniu s našimi ideálmi začíname znova odhaľovať jeho novú poetiku, a schopnosť premeny spoločnosti.

Ak ešte nie ste nadšení, inšpirovaní a trochu sa nebojíte budúcnosti, mali by ste to zvážiť. Potom sa dobre vyspite a pouvažujte aj o regenerujúcej dovolenke. O pár rokov budeme hľadieť na rok 2005 ako na míľnik. Buďte v strehu, dámy a páni - veci sa čoskoro začnú hýbať vo veľkom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Naď očakáva, že počas víkendu otestujú aspoň tri milióny ľudí

Najväčšie problémy spôsobovali drive through odberové miesta.

celoplošné testovanie na Covid-19.
Premiér Matovič hovorí o prvých výsledkoch testovania.

Zoroslav Kollár aj dvaja sudcovia idú do väzby

Policajná akcia Víchrica sa týkala celkovo desiatich ľudí.

Eskorta odváža obvineného podnikateľa Zoroslava Kollára (uprostred) do väzby.
Sean Connery v bondovke Žiješ len dvakrát.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Apple pravdepodobne pracuje na vlastnom vyhľadávači

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik
Podcast Tech_FM

Čierne diery sú aj také, aké by nemali byť

Čo nás učí gravitačná astronómia.