SME

Digitálna technika na dovolenke

Ak sa ani počas dovolenky nedokážete odtrhnúť od vašich digitálnych miláčikov, nemali by ste podceniť ich prípravu na cesty.

Kúpa lacnej kamery v zahraničí vás môže vyjsť draho. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK/AP

1. Pred odchodom si spravte krátky inventár elektroniky, poznačte si na zoznam výrobné čísla a snažte sa nepodceniť poistenie. Ak nemáte elektroniku so sebou, používajte hotelové trezory na recepcii alebo priamo na izbe.

2. Digitálnu techniku si zabaľte do príručnej batožiny, ktorú budete mať stále pri sebe a budete môcť na ňu dávať pozor. Zabránite tak jej poškodeniu alebo krádeži pri preprave. Pri bezpečnostnej kontrole na letisku je možné, že budete musieť svoj notebook vystaviť samostatnej prehliadke. Majte ho zbalený tak, aby vám jeho vybratie z príručnej batožiny nerobilo problémy.

3. Nepodceňujte puzdrá a špeciálne obaly na elektroniku. Nielenže zvyšujú ochranu pred nárazmi a vlhkosťou, ale umožnia vám samostatné nosenie jednotlivých zariadení počas výletov bez toho, aby ste ich museli vkladať do nadrozmernej tašky alebo vaku. Počítajte aj s daždivým počasím, takže pri preprave skladuje akumulátory samostatne mimo zariadení. Ak elektronika navlhne bez napájania, je menšia pravdepodobnosť jej poškodenia. Ak sa chystáte k moru s digitálnym fotoaparátom, pokúste sa zadovážiť si ochranné puzdro pre fotografovanie pod hladinou.

4. Myslite na to, že v rôznych krajinách majú zásuvky iný konektor. Nespoliehajte sa na to, že budú zásuvkové adaptéry dostupné na izbách alebo na recepcii. Vopred si zistite, aký tvar má zásuvka, zožeňte si príslušnú redukciu a pribaľte si k nej rozvodku (roztrojku). Namiesto jedného zariadenia budete môcť napájať súčasne tri. Príprave venujte pozornosť najmä pri cestách do Veľkej Británie, Írska, USA a ďalších krajín, ktoré používajú v elektrickej sieti napätie 110 voltov. Skontrolujte si na nabíjačkách a adaptéroch, či dokážu s takýmto napätím pracovať. Notebooky by mali byť bezproblémové, pri nabíjačkách mobilov, NiMH akumulátorov či iných zariadeniach môžu nastať problémy. Skúste si požičať náhradné adaptéry, ktoré dokážu s príslušným napätím pracovať. Ak plánujete používať i modem, nezabudnite na to, že i telefónne zásuvky bývajú rôzne.

5. Nabaľte si do batožiny dostatočné množstvo záznamových médií, najmä v prípade videopások. Kým pri digitálnych fotografiách môžete použiť internetovú kaviareň na odoslanie snímok domov alebo na ich uskladnenie na internete, pri videozázname nemáte veľa možností. To isté platí pre batérie, ktorými môžete napájať niektoré zo zariadení. Doma môžu byť omnoho lacnejšie ako v turistických centrách a hoteloch.

6. Ak chcete robiť zaujímavejšie fotografie, obstarajte si miniatúrny statív, ktorý oceníte pri práci so samospúšťou digitálneho fotoaparátu. Namiesto oslovovania neznámych ľudí, ktorí vám môžu fotoaparát odcudziť, sa budete môcť spoľahnúť sami na seba. Navyše vám pomôže i pri fotografovaní panorám z múrika alebo iného vyvýšeného miesta.

7. V krajinách ako USA či Japonsko sa používa odlišná norma televízneho vysielania, NTSC. Nenechajte sa nalákať na kúpu lacnej videokamery alebo inej televíznej techniky. Po návrate na Slovensko narazíte na problémy - signál bude na väčšine televíznych prijímačov čiernobiely a bez prepisu do normy PAL si nebudete môcť nahrávky vychutnať v plnej kvalite.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu