SME
Štvrtok, 18. august, 2022 | Meniny má Elena, Helena

Prečo chceme pri klíme od ľudí viac ako pri rozpočte, zdraví alebo dôchodkoch? (rozhovor)

Celá verejnosť čaká zmenu.

Verejnosť očakáva zmenu. (Zdroj: SME - Marko Erd)

Obyvatelia Slovenska chcú zmenu spoločnosti, očakávajú veľkú transformáciu, majú z nej obavy, no vidia v nej aj obrovskú príležitosť. Vyplýva to z veľkého a doteraz jedinečného prieskumu Slovenská klíma 2022, ktorý mapoval postoje obyvateľov Slovenska k otázkam klimatickej zmeny. Teraz je rad najmä na politikoch, či si túto príležitosť uvedomia a aký príbeh pre túto zmenu zvolia. "Pre rozprávanie toho príbehu potrebujeme javisko, potrebujeme osvetlenie, potrebujeme hlavné postavy. A nič z toho na Slovensku nie je. Máme iba publikum, ktoré si nakúpilo popcorn a sedí v prvom rade," hovorí jeden z autorov štúdie sociálnych psychológ JÁN KRAJHANZL. Jeho kolega environmentálny sociológ TOMÁŠ CHABADA dodáva, že štát musí ľuďom podať pomocnú ruku.

Prieskum Slovenská klíma 2022 je unikátny v tom, že prvýkrát na obrovskej vzorke takmer 2000 respondentov mapoval, ako obyvatelia Slovenska vnímajú klimatickú zmenu a ako sa pozerajú na jej riešenie. Čo je základným zistením?

Ján Krajhanzl: Slováci vnímajú klimatickú zmenu ako závažný problém a jednoznačná väčšina si praje, aby ho politici riešili výraznejšie ako doteraz. Zároveň sa ukázali obavy zo sociálnych dosahov niektorých opatrení.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tomáš Chabada: V porovnaní s Českou republikou a českou spoločnosťou, kde sme tento prieskum robili pred rokom, sa na Slovensku ukázala dokonca ešte väčšia naliehavosť na riešenie problému klimatickej zmeny.

Výsledky prieskumu nájdete v tomto článku:

Súvisiaci článok Unikátny prieskum: Ukázal, ako by Slováci radi riešili klimu a čo čakajú od politikov Čítajte 

Definovali ste päť skupín podľa toho, ako veľmi chcú Slováci riešiť klimatickú zmenu. Dve skupiny ľudí, ktorí najviac očakávajú riešenia, spolu dohromady tvoria viac ako päťdesiat percent. Naozaj sú Slováci nastavení až tak v prospech riešení klimatickej zmeny?

Krajhanzl: Ten obraz bude ešte zelenší. Aj zvyšné skupiny, ktoré vychádzajú ako rezervované alebo rozporné, považujú zmenu klímy za veľký problém a chcú riešenia. Pri podpore politických opatrení v oblasti klímy sa dostávame všeobecne k 70 až 75 percentám.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vstup do jaskyne Hučivá diera.

Výskum zverejnil časopis Antiquity.


12 h

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší 17. aug
Ilustračné foto.

Ľudia sú závislí od dvanástich potravín.


15. aug
Filip Dvořák, exper na umelú inteligenciu má české aj americké občianstvo.

Nepozerajte sa na umelú inteligenciu ako na nepriateľa, hovorí.


15. aug
SkryťZatvoriť reklamu