SME
Pondelok, 8. august, 2022 | Meniny má Oskar

Ľadovým medveďom sa v Grónsku darí aj napriek nedostatku morského ľadu

Podmienky v lokalite môžu simulovať následky globálneho otepľovania a úbytok morského ľadu.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON. Lokálnej populácii ľadových medveďov na izolovanom mieste v južnom Grónsku sa vďaka topiacim sa sladkovodným ľadovcom darí napriek nedostatku morského ľadu.

Podľa vedcov ide o záblesk nádeje, že tento druh šelmy prežije aj v čase globálneho otepľovania, informoval denník The Guardian.

S topiacim sa ľadom ubúdajú lovecké revíry

Ľadové medvede sa stali symbolom klimatickej krízy. Odborníci totiž naznačujú, že tieto zvieratá môžu počas niekoľkých desaťročí takmer vyhynúť, pretože sa roztopí arktický morský ľad, ktorý je ich prirodzeným loviskom.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz vedci v juhovýchodnom Grónsku objavili skupinu medveďov, ktoré prežívajú napriek nedostatku morského ľadu. Ich zrejme stovky rokov izolovaná lokálna populácia mohla prežiť vďaka tomu, že z okolitých ľadovcov odteká do mora sladká voda.

Napriek všeobecným očakávaniam veľkého úbytku ľadových medveďov v Arktíde dáva tento objav dôvod na mierny optimizmus.

Je to preto, že súčasné podmienky v juhovýchodnom Grónsku sú podobné tým, ktoré zrejme budú panovať vo vysokých zemepisných šírkach Arktídy koncom storočia.

"Myslím, že nás môžu naučiť, kde by sa vzácne a malé populácie ľadových medveďov mohli udržať v Arktíde bez ľadového príkrovu," hovorí hlavná autorka štúdie Kristin Laidreová z Washingtonskej univerzity.

Medveďom pomáha pevninský ľad

V mieste skúmanej populácie, ktorá podľa odhadov číta stovky kusov a ktorá žije v takmer dokonalej geografickej izolácii od ostatných ľadových medveďov, pokrýva ľad morskú hladinu iba zhruba tretinu roka.

SkryťVypnúť reklamu

Spásou sú pre nich ľadové kryhy, ktoré sa od miestnych fjordov odlamujú z pevninských ľadovcov. Vytvárajú plávajúcu krajinu, na ktorej môžu medvede loviť po celý rok.

"O ľadových medveďoch vieme, že je pre nich sto dní morského ľadu v roku príliš málo na to, aby prežili," hovorí Laidreová.

"Dôvod, prečo sa im v tomto izolovanom prostredí darí, je to, že majú doplnkové ľadové plošiny," dodáva.

Ohrozený genofond

Podľa Laidreovej sú však takéto lokality vzácne a s globálnym otepľovaním sa pravdepodobne tiež budú meniť.

Problematickým sa môže stať malý genofond medveďov z juhovýchodného Grónska, ktorý je v súčasnosti síce zriedka, ale predsa len obohacovaný príchodom jedincov z iných lokalít. To by s postupom otepľovania mohlo úplne prestať.

SkryťVypnúť reklamu

"Domnievam sa, že s pokračujúcim otepľovaním klímy v Arktíde táto štúdia odráža vzorec, ktorý sa bude objavovať oveľa častejšie: klesajúca početnosť spojená s nízkou imigráciou povedie k vzniku geneticky odlišných skupín ľadových medveďov rozptýlených po celej Arktíde, ktoré s pokračujúcim časom vyhynú, tvrdí spoluautor štúdie a odborník na ľadové medvede z Albertskej univerzity Andrew Derocher.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 3 ďalší 6. aug
Vývoj syntetického embrya až do ôsmeho dňa (vpravo dole). Má zárodky orgánov - bijúce srdce i mozog.

Videli biť myšacie srdce.


5. aug

Nové správy zo sveta vedy.


a 2 ďalší 5. aug

Rozhovor s výskumným riaditeľom CEMEA.


a 2 ďalší 5. aug
SkryťZatvoriť reklamu