BRATISLAVA 11. júla (SITA) - Spoločnosť Slovak Telecom (ST) momentálne nevidí priestor na podanie rozkladu voči rozhodnutiu Telekomunikačnému úradu SR (TÚ), ktorým žiadala pozastavenie výkonu zmluvy o prepojení medzi ST a spoločnosťou Orange Slovensko. ST žiadal TÚ aj o uloženie povinnosti Orangeu zdržať sa poskytovania služby Domov 45 a Firma 55 s koncovým zariadením Jablotron, nazvaným Priama linka, a tiež služieb s obdobnými charakteristikami. Úrad sa podľa spoločnosti ST nestotožnil s jej argumentmi, ktoré presnejšie vystihujú charakteristiku poskytovanej služby ako služby určenej na poskytovanie v pevnom umiestnení. ST z argumentácie TÚ tiež nevyplýva, že by úrad svoj postoj v najbližšej dobe prehodnotil. Keďže rozhodnutie TÚ nie je zatiaľ právoplatné, ST má možnosť podať voči rozhodnutiu do 15 dní rozklad. "V tejto chvíli toto rozhodnutie ešte stále analyzujeme, takže nevylučujeme ani iný záver," uviedol pre agentúru SITA hovorca Slovak Telecomu Radoslav Bielka.
Spoločnosť Slovak Telecom podala podnet na úrad 8. apríla tohto roka, čím zo zákona začalo správne konanie. "Uvedená služba svojou charakteristikou zjavne zodpovedá službe poskytovanej v pevnom umiestnení, na čo je aj určená, nezávisle od jej technickej realizácie. Potreba jej jednoznačného a správneho zaradenia priamo súvisí aj s definíciami a analýzami relevantných trhov, aktuálne s analýzami maloobchodných trhov," skonštatoval Bielka. Podľa hovorcu TÚ Romana Vavra úrad nespochybňuje tvrdenie spoločnosti ST, že stolový telefón Jablotron je dizajnovo rovnaký alebo aspoň podobný ako bežné telefóny pripojené prostredníctvom pevnej linky. "Táto skutočnosť je však z hľadiska posúdenia podmienok zmluvy o prepojení podľa zákona nepodstatná. TÚ nesúhlasí s tvrdením ST, podľa ktorého je Priama linka vyrobená pre používanie v pevnom umiestnení," dodal Vavro.
Prístroj pracuje totiž na báze technológie GSM a jeho pripojenie do siete nie je zabezpečené prostredníctvom metalického vedenia, ako je to pri prístrojoch využívaných v rámci pevnej telefónnej siete, ale prostredníctvom SIM karty. Využívanie prepojenia na poskytovanie spomínaných služieb spolu s uvedeným prístrojom nepredstavuje však podľa TÚ taký výkon zmluvy o prepojení, ktorý poškodzuje zákazníka i telekomunikačný podnik. Teda nespôsobuje, že existujúca zmluva o prepojení je v rozpore so zákonom. Uvedená technológia umožňuje mobilitu telefónneho prístroja bez ohľadu na jeho dizajn, potrebu prístupu k elektrickému vedeniu alebo rozmery.
Keďže Orange poskytuje podľa Vavra prostredníctvom Priamej linky mobilnú telefónnu službu, platenie terminačných poplatkov zo strany spoločnosti ST za volania na Priamu linku v rovnakej výške ako pri volaniach na ostatné účastnícke čísla spoločnosti Orange je odôvodnené. "Spoločnosť ST nepredložila dôkazy a ani úrad nezistil skutočnosti, ktoré by viedli k pozastaveniu výkonu zmluvy o prepojení, ani k povinnosti zdržať sa poskytovania predmetných služieb," uviedol Vavro.