SME
Streda, 17. august, 2022 | Meniny má Milica

Klik: Prečo je chat stredobodom boja o technologickú nadvládu

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik.Podcast Klik. (Zdroj: HejTy)
Načítavam... Klik 216: Aká je stratégia Microsoftu? / Aplikácia Slovenská Pošta / YouTube novinky / Sheryl Sandbergová končí COO"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Oznamy z podcastu:


Ako dnes ovládnete trh

Nasledovný segment je v princípe len prerozprávaná skvelá analýza Bena Thompsona. Odporúčame si prečítať pôvodný text, ale tu nasleduje zostručnená varzia.

Technologické firmy menia spôsob, akým sa snažia dosiahnuť nadvládu nad trhom. Kým pred pár desaťročiami sa súboj odohrával najmä na úrovni operačných systémov, dnes sa presúva k snahe ovládnuť celý čas používateľa.

Technologické firmy dokázali tradične ovládnuť trh tak, že vytvorili dominantnú platformu, ktorá priláka kritické množstvo zákazníkov a vývojárov. Keďže väčšina zákazníkov používala len jednu platformu, vznikala pre ňu aj väčšina softvéru a ten zas lákal nových zákazníkov späť k dominantnej platforme.

SkryťVypnúť reklamu

S nástupom smartfónov a rozširovaním sa technológií do čoraz viac oblastí života je už tradičný postup neudržateľný. Ani jedna firma nedokáže vytvoriť dominantnú platformu, ktorá by pokrývala všetky zariadenia.

Mobily, počítače a ekosystémy pre iné inteligentné zariadenia sú proste príliš rozmanitý priestor na to, aby jedna sila dokázala jednoznačne presadiť svoj systém.

Strategické rozmýšľanie sa tak presunulo od systému k aplikáciám. Firma sa nesnažia kontrolovať zariadenie používateľa, ale obsadiť kľúčové funkcie, ktoré na zariadení vykonáva.

Napríklad Microsoft postavil stratégiu okolo chatovej platformy Teams. Na správanie sa používateľa má podobný efekt ako operačný systém. Ak ste firma a chcete mať pre zamestnancov chatovú službu, chcete aby boli všetci na jednej platforme a mohli spolu komunikovať bez prekážok, čiže ak firma začne používať Teams, nebude už používať iný nástroj.

SkryťVypnúť reklamu

Micorosoft musí, samozrejme, službu poskytovať na takmer akomkoľvek zariadení, vrátane platforiem veľkých konkurentov ako Apple či Google. Zákazník ju tak môže využívať na ľubovoľnom zariadení, no ostáva v ekosystém Microsoftu.

K Teams sa potom začali nabaľovať ďalšie služby ako ukladanie súborov, videohovory, podpisovanie a schvaľovanie dokumentov či nástroje na manažovanie projektov. Žiaden nie je najlepší vo svojej triede, no sú dosť dobré na to, aby vyhovovali väčšine používateľov a ich skutočná hodnota je v tom, že sú prepojené.

Vedľa služieb priamo od Microsoftu potom žije ekosystém, ktorý Teams využíva len ako komunikačné rozhranie, ale firmy v ňom vystavali vlastné aplikácie pre špecifické využitie, ktoré si Microsoft zatiaľ nevšimol alebo sú príliš malé na to, aby sa im firma venovala.

SkryťVypnúť reklamu

V skratke. Ak zaplníte 90 percent pracovného času používateľa, môže vám byť jedno na akom zariadení pracuje a rozprávať sa pri práci potrebujú všetci.

Sheryl Sandbergová skončila ako COO Meta

Cez týždeň oznámila spoločnosť Meta (Facebook), že zo svojej pozície odchádza prevádzková riaditeľka Sheryl Sandbergová.

Ako sme hovorili aj v podcaste, najprekvapivejším momentom jej odchodu nie sú ani správy, ktoré sa vynárajú o tom, že vyhorela alebo prebiehali voči nej interné vyšetrovania.

Najprekvapivejším momentom je, že správa sama o sebe nebola nijako prekvapivá. Niektorí analytici jej krok komentovali slovami, že keby odišla hocikedy za posledných 3 až 5 rokov, pravdepodobne by to rovnako nevyvolalo väčší rozruch.

Zuckerberg vďačí Sandbergovej za mnohé. Ona pomohla vybudovať reklamný biznis Facebooku a jej prvých 7 rokov vo firme bolo kľúčových pre rozvoj.

SkryťVypnúť reklamu

Na jej miesto nastúpi Javier Olivan, dlhoročný produktový šéf Facebooku. Magazín The Verge pripravil jeho veľký profil.

YouTube chce priniesť viac interakcie do sledovania TV

YouTube na Deň detí oznámil globálne spustenie novej funkcionality, ktorá umožní používateľov sledovať jednoducho ovládať a interagovať s aplikáciou na smart TV.

Základné ovládanie bolo dostupné už teraz, avšak nová funkcionalita rozširuje, čo všetko môžu používatelia robiť: komentovať, pridávať hodnotenia (like, dislike), pridať do poradia ďalšie videá.

Novinka funguje vtedy, ak is používateľ, ktorý musí byť prihlásený na TV aj v mobile, pri pozeraní YouTube na smart TV zároveň otvorí aj aplikáciu na mobile.

Bude vyzvaný, či chce zariadenia spárovať a po potvrdení môže TV aplikáciu ovládať mobilom.

SkryťVypnúť reklamu

Nová funkcionalita otvára veľa možností budúcich interaktcií: interaktívne TV programy, jednoduchá platba, kvízy... Ak sa potvrdí predpoklad, že novinku budú využívať používatelia vo veľkej miere, môžeme očakávať ďalšie rozšírenia.

Správičky

Apple chystá v aktualizácii svojho mobilného operačného systému iOS 16 úpravu notifikácií, novinky pre aplikácie Správy a Zdravie. Multitasking na iPade by sa tiež mal dočkať zmien. Spoločnosť ich predstaví na pondelkovom otvorení konferencie WWDC. (Bloomberg)

Google sa chystá spojiť Meet a Duo do jednej spoločnej aplikácie s názvom Meet, ktorá bude slúžiť na volanie aj chat. (The Verge)

Dell oznámil nový 32-palcový 4K monitor po vzore Apple Studio Display . Monitor z označením U3223QZ bude stáť rovnako, má zabudovanú 4K videokameru a sľubuje aj funkcionalitu sledovania hýbajúceho sa objektu pred kamerou (Apple volá funkcionalitu Center Stage). (The Verge)

SkryťVypnúť reklamu

Generálny riaditeľ automobilky Tesla Elon Musk zasiahol proti práci z domu. Každý, kto chce v jeho firme pracovať na diaľku, si po novom musí v kancelárii odpracovať aspoň 40 hodín týždenne. Vyplýva to z uniknutého e-mailu, ktorý mal poslať výkonnému personálu. (Forbes.sk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kollár, Holý a Krajniak predstavujú cenovú mapu nájomných bytov

Sme rodina predstavila cenové mapy.


5 h

Nedostatok a veľký dopyt zvyšujú ceny suroviny a ohrozuje aj teplárne.


10 h
Peter Schutz.

Generácia postmečiarovskej obnovy bola o tri poschodia dospelejšia a kvalitnejšia.


10 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


2 h

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší 57m
Ilustračné foto.

Ľudia sú závislí od dvanástich potravín.


15. aug
Filip Dvořák, exper na umelú inteligenciu má české aj americké občianstvo.

Nepozerajte sa na umelú inteligenciu ako na nepriateľa, hovorí.


15. aug

Nové správy zo sveta vedy.


a 2 ďalší 12. aug
SkryťZatvoriť reklamu