SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Klik: Ľudia otupievajú, nevedia už ani otočiť mobil

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik.Podcast Klik. (Zdroj: HejTy)
Načítavam... Klik 215: TikTok spúšťa predplatné a YouTube Shorts reklamy / Nový druh sledovania: Wide-area motion imagery (wami) / Microsoft Build 2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Oznamy z podcastu:


TikTok rozbieha predplatné

Sociálna sieť TikTok ohlásila, že umožní vybraným tvorcom priamo spoplatniť svoj obsah. Znamená to, že tvorca na TikToku sa môže rozhodnúť, že od svojich fanúšikov si začne pýtať predplatné, za čo dostanú prístup k živým videám a možnosť používať špeciálne reakcie. Časť takto získaných peňazí si nechá TikTok a časť vyplatí tvorcom.

Sociálna sieť zameraná na krátke vertikálne videá tak hľadá spôsob, ako zvýšiť zárobky pre seba aj pre tvorcov vo svojej sieti.

SkryťVypnúť reklamu

Krátkoformátové videá sa za posledné roky stávajú kľúčovým formátom, ktorý skopírovala väčšina veľkých sociálnych sietí.

Vlastný formát pre ne má Meta aj YouTube a obe firmy lákajú tvorcov od TikToku prísľubom priamych platieb pre najúspešnejších tvorcov obsahu.

YouTube zároveň oznámil, že vo feede vertikálnych videí Shorts spúšťa špecializovanú reklamu, z ktorej bude podiel vyplácať tvorcom, aj keď presný kľúč toho, ktoré z feedu získa aký podiel, ešte nepoznáme.

Nový druh sledovania

Keď sa americká armáda počas vojny v Iraku pokúšala chytiť ľudí, ktorí na cesty v okolí základní a kľúčových bodov zahrabávali improvizované bomby, prišla s nápadom namontovať na lietadlo stovky kilogramov vážiaci zlepenec kamier a počítačov, ktorý nepretržite snímal kilometre štvorcové plochy.

SkryťVypnúť reklamu

Armáda analytikov potom záznam analyzovala a hľadal útočníkov, alebo sa snažila nájsť vzorce správania sa, ktoré predchádzali útokom.

O viac ako desaťročie neskôr sa systém plošného snímania zo vzduchu scvrkol na približne dvadsať kilogramov a s analýzou obrazu pomáha umelá inteligencia.

Podobný druh sledovania podľa Economistu preniká z armády aj do iných bezpečnostných zložiek. Podobnému sledovaniu je mimoriadne ťažké sa brániť technologicky.

Najlepšiu ochranu do budúcnosti by poskytla robustná ochrana práv na súkromie v zákonoch a ich dobrá vymožiteľnosť.

Microsoft chystá nástroj na budovanie webov

Microsoft na každoročnej vývojárskej konferencii Build ohlásil okrem iného nastroj na jednoduchú tvorbu firemných webov a aplikácií.

Firma do svojho ekosystému postupne zapracúva prepojenia s ďalšími populárnymi aplikáciami. Ukázali napríklad integráciu z dizajnovým nástrojom Figma, ktorý umožňuje dizajnérom jednoducho vyexporotvať dizajnové prvky aplikácie, ktoré následne môže programátor napojiť na backendovú štruktúru v cloude, ktorú firma využíva.

SkryťVypnúť reklamu

Podobné integrácie jednak zjednodušujú prácu, ale zároveň otvárajú nové možnosti toho, ako si môžu malé alebo stredné tímy zorganizovať a zefektívniť prácu.

Načítavam video...

Správičky

Iniciatíva Za inovatívne Slovensko predstavila 22 opatrení pre digitálnu budúcnosť Slovenska. Prichádza práve v čase, keď sa na Úrade vlády navrhujú pravidlá na rozdeľovanie vyše 600 miliónov eur na vedu, výskum a inovácie. Cieľom iniciatívy je zlepšiť prostredie pre fungovanie inovatívnych technologických firiem. Navrhujú legislatívne zmeny ako napríklad úpravu režimu zdaňovania zamestnaneckých akcií (tzv. ESOP), zefektívnenie byrokratických procesov, podporu inovácií prostredníctvom inovačných vouchrov a ďalšie. (O iniciatíve, 22 opatrení)

I keď bol podiel mobilných zobrazení na českom internete v priemere 60 percent, podiel mobilnej reklamy tvorí len 36 percent.(Mediaguru.cz)

SkryťVypnúť reklamu

Google prezradil, ktoré miesta si najradšej prezeráme na Street View Najpopulárnejšou destináciou na Slovensku je Spišský hrad. Pozrite si celý zoznam. (SME Tech)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ľuboš Machaj sa ujme funkcie generálneho riaditeľa RTVS 2. augusta.

Ako prvé bude tiež riešiť financovanie a urobí ekonomický audit.


a 1 ďalší 3 h
Mesto Rab z vrchu Kamenjak.

Ostrov si obľúbili nudisti.


27. jún
Skica Abdeslama v súdnej miestnosti.

Terorista sa už z väzenia asi nedostane.


29m
Hadí ostrov po útoku ukrajinským dronom.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 16 h

Neprehliadnite tiež

Verejnosť očakáva zmenu.

Pri klíme očakávame od ľudí viac ako pri rozpočte.


3 h
Predaj áut so spaľovacími motormi by sa mohol v Európskej únii skončiť v roku 2035.

Rokovali o balíku Fit for 55.


22 h
davka

Prečo mnohí kresťania prijímali a prijímajú mladý vek Zeme?


29. jún

Obľúbený sci-fi koncept skúma seriózna fyzika.


a 1 ďalší 29. jún
SkryťZatvoriť reklamu