SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Kde sa mafiáni zbavovali tiel? Klimatická zmena odhaľuje aj dávne zločiny

Nádrž Mead ukrýva vraky aj telá.

Predtým potopená loď sa ukázala po rekordnom poklese hladiny jazera Mead v Nevade. V pozadí je na skalách vidno, kam zvyčajne dosiahla hladina.Predtým potopená loď sa ukázala po rekordnom poklese hladiny jazera Mead v Nevade. V pozadí je na skalách vidno, kam zvyčajne dosiahla hladina. (Zdroj: TASR/AP)

Lynette Melvinová si najskôr myslela, že so sestrou našli kosti utopenej ovce. Pádlovali práve na vodnej nádrži Mead v Nevade, keď narazili na piesčinu.

Vytŕčala z nej čeľusť so striebristými výplňami v zuboch. Až vtedy si Melvinová uvedomila, že sa nepozerá na ostatky zvieraťa.

"Povedala som si ‘veď to je človek ‘ a začala som panikáriť," povedala pre New York Times.

Tento hrozivý zážitok sčasti spôsobila klimatická zmena. Posilňuje totiž suchá, ktoré na juhozápade Ameriky trvajú už nepretržite 22 rokov. Hladiny nádrží klesajú a odhaľujú desaťročia ukryté vraky lodí aj ľudské ostatky.

Bude to bolestivé

Priehradná nádrž Mead je najväčšia v USA a jedna z najväčších na svete. Vznikla prehradením rieky Colorado prostredníctvom známej Hooverovej priehrady.

Nádrž je v súčasnosti naplnená len na tridsať percent svojej kapacity, čo je najnižší stav od jej otvorenia v roku 1936. Od roku 2000, keď sa v oblasti začali rozsiahle suchá poháňané aj klimatickou zmenou, klesla hladina nádrže o 45 metrov.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Najčítanejšie na SME Tech

Neprehliadnite tiež

Verejnosť očakáva zmenu.

Pri klíme očakávame od ľudí viac ako pri rozpočte.


3 h
Predaj áut so spaľovacími motormi by sa mohol v Európskej únii skončiť v roku 2035.

Rokovali o balíku Fit for 55.


22 h
davka

Prečo mnohí kresťania prijímali a prijímajú mladý vek Zeme?


29. jún

Obľúbený sci-fi koncept skúma seriózna fyzika.


a 1 ďalší 29. jún