SME
Utorok, 6. jún, 2023 | Meniny má Norbert

Päť tipov, ako ochrániť deti na internete

Aby im neublížil online svet.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: FOTOLIA)

Z telefónu a počítača sa stali zariadenia dennej potreby. Internet je studnicou zábavy aj poznania. A tiež veľmi nebezpečným prostredím.

Zaplatiť účet za elektrinu a potom si pozrieť video obľúbeného influencera. Vyhľadať dôležitú informáciu do diplomovej práce či nájsť výhodný byt na predaj. To všetko sa dnes dá v priebehu niekoľkých sekúnd prakticky z každého miesta na svete. A kedykoľvek počas dňa.

Všetko je online a v každom okamihu čelíme množstvu rôznych správ a ponúk. Orientovať sa v nich je náročné aj pre dospelého človeka, ktorý dokáže vyhodnotiť mieru rizika.

SkryťVypnúť reklamu

Pre dieťa bez podobných skúseností je ešte zložitejšie čeliť nástrahám, ktoré naň číhajú v online svete. Pritom počítač a telefón už patrí aj do jeho každodenného života. Škola, sociálne siete, voľný čas.

No s tým, ako sa zlepšujú možnosti a dostupnosť digitálnych zariadení, rastie aj problém ich nezdravého využívania. V prípade detí musia v tomto momente vstúpiť do hry rodičia. Mali by pozorne sledovať nielen čas, ktorý deti strávia pred monitormi a displejmi, ale aj činnosti, ktorým sa venujú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Buďte im vzorom

Podľa novej štúdie technologickej spoločnosti Kaspersky má vyše 60 percent rodičov problém s tým, aby boli pre svoje deti vzorom pri používaní digitálnych zariadení. V správe sa píše, že deti už od útleho veku zvyknú kopírovať správanie a návyky dospelých vo všetkých oblastiach života vrátane postoja k digitálnym zariadeniam.

SkryťVypnúť reklamu

Rodičia by teda nemali od svojich detí vyžadovať niečo, čo sami nedodržiavajú. Výsledky výskumu potvrdzujú dvojaký meter napríklad pri čase využívania svojich online zariadení.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Karcinóm prostaty sa väčšinou diagnostikuje u mužov nad 50. rokov, u mladších je zriedkavý. Dôležité je nezanedbávať pravidelné prehliadky u urológa.

Miesto bolestivej biopsie pri tejto metóde stačí odber krvi.


TASR 3. jún
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 3 ďalší 3. jún

Rozhovor s astrofotografom Tomášom Slovinským.


a 1 ďalší 3. jún

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


4. jún
SkryťZatvoriť reklamu