SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Svetové oceány majú historicky najvyššiu teplotu a kyslosť

Svet sa blíži k hranici 1,5 stupňa.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR/AP)

NEW YORK. Svetové oceány vlani dosiahli najteplejšiu a najkyslejšiu úroveň v histórii, oznámila v stredu Svetová meteorologická organizácia (WMO). Predstavitelia Organizácie Spojených národov zasa varujú, že prebiehajúca rusko-ukrajinská vojna ohrozuje globálne klimatické záväzky.

Súvisiaci článok Nová správa o klíme: Vedci sú diplomatickí, ale šanca na 1,5°C prakticky neexistuje Čítajte 

Oceány zaznamenali najvýraznejšie extrémy, uvádza WMO vo svojej výročnej správe s názvom "Stav globálnej klímy", v ktorej podrobne popisuje celý rad otrasov spôsobených klimatickými zmenami. Taktiež sa v nej uvádza, že topenie sa ľadovcov prispelo v roku 2021 k rekordnému zvýšeniu hladiny morí.

SkryťVypnúť reklamu

"Klíma sa nám mení pred očami. Teplo zachytené skleníkovými plynmi vyprodukovanými ľudskou činnosťou bude otepľovať planétu ešte po mnoho nasledujúcich generácií," uviedol generálny tajomník WMO Petteri Taalas, ktorého cituje tlačová agentúra Reuters.

Svet sa blíži k hranici 1,5 stupňa

Správa nadväzuje na najnovšie hodnotenie OSN o klíme, ktoré varuje, že ľudstvo musí drasticky znížiť emisie skleníkových plynov, inak bude čeliť čoraz katastrofálnejším zmenám svetovej klímy. Podľa Taalasa sa problematike klimatických zmien venuje málo času, pretože médiá uprednostňujú iné, zreteľnejšie témy.

Selwin Hart, poradca generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa pre opatrenia v oblasti klímy, skritizoval krajiny, ktoré nedodržiavajú klimatické záväzky v dôsledku konfliktu na Ukrajine. Vojna priniesla zvýšenie cien energií a podnietila európske krajiny, aby sa snažili nahradiť Rusko ako dodávateľa energie.

SkryťVypnúť reklamu

Klíma sa nám mení pred očami. Teplo zachytené skleníkovými plynmi vyprodukovanými ľudskou činnosťou bude otepľovať planétu ešte po mnoho nasledujúcich generácií.

Petteri Taalas, generálny tajomník WMO

Spoločnosť MSCI, ktorá sa venuje akciovým fondom, v utorok upozornila, že ak sa ruský plyn nahradí uhlím, svetu bude hroziť nebezpečný nárast skleníkových plynov.

V správe WMO sa ďalej uvádza, že úrovne oxidu uhličitého a metánu v atmosfére, ktoré otepľujú klímu planéty, vlani prekonali predchádzajúce rekordy.

Celosvetovo bola priemerná teplota v minulom roku o 1,1 stupňa Celzia vyššia ako predindustriálny priemer – svet sa blíži k hranici 1,5 stupňa Celzia, po ktorej prekročení sa očakáva, že dôsledky otepľovania už budú pre ľudstvo drastické.

Súvisiaci článok Čo zmôžu ľudia proti zmene klímy a koľko času máme? (otázky a odpovede) Čítajte 

Najkyslejšie oceány za 26-tisíc rokov

Veľkú časť náporu otepľovania a emisií znášajú práve oceány. Vodné plochy absorbujú približne 90 percent akumulovaného tepla Zeme a 23 percent emisií oxidu uhličitého z ľudskej činnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Za uplynulých 20 rokov sa svetové oceány otepľujú výrazne rýchlejšie, pričom v roku 2021 došlo k dosiahnutiu nového maxima a očakáva sa, že sa ich teplota bude ďalej zvyšovať. Zvrátenie tohto trendu by pravdepodobne trvalo stáročia alebo tisícročia.

Oceány sú v súčasnosti zároveň najkyslejšie za ostatných najmenej 26-tisíc rokov, pretože absorbujú a reagujú s väčším množstvom oxidu uhličitého v atmosfére, tvrdí WMO vo svojej správe.

Hladina mora sa za uplynulé desaťročie zvýšila o 4,5 centimetra, pričom ročný nárast v rokoch 2013 – 2021 bol viac ako dvojnásobný v porovnaní s rokmi 1993 – 2002.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ľuboš Machaj sa ujme funkcie generálneho riaditeľa RTVS 2. augusta.

Ako prvé bude tiež riešiť financovanie a urobí ekonomický audit.


a 1 ďalší 3 h
Mesto Rab z vrchu Kamenjak.

Ostrov si obľúbili nudisti.


27. jún
Skica Abdeslama v súdnej miestnosti.

Terorista sa už z väzenia asi nedostane.


49m
Hadí ostrov po útoku ukrajinským dronom.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 16 h

Neprehliadnite tiež

Verejnosť očakáva zmenu.

Pri klíme očakávame od ľudí viac ako pri rozpočte.


3 h
Predaj áut so spaľovacími motormi by sa mohol v Európskej únii skončiť v roku 2035.

Rokovali o balíku Fit for 55.


23 h
davka

Prečo mnohí kresťania prijímali a prijímajú mladý vek Zeme?


29. jún

Obľúbený sci-fi koncept skúma seriózna fyzika.


a 1 ďalší 29. jún
SkryťZatvoriť reklamu