SME
Utorok, 28. jún, 2022 | Meniny má Beáta

Viem, aké problémy má NASA, hovorí Galuščáková. Navrhla, ako má agentúra predchádzať rizikám

Petra Galuščáková pôsobí vo Francúzsku.

Petra Galuščáková má doktorát z počítačovej lingvistiky. Na univerzite vo Francúzsku sa venuje oblasti vyhľadávania a získavania informácií.Petra Galuščáková má doktorát z počítačovej lingvistiky. Na univerzite vo Francúzsku sa venuje oblasti vyhľadávania a získavania informácií. (Zdroj: Archív P.G.)

PETRA GALUŠČÁKOVÁ sa prvýkrát prihlásila do súťaže mimo svojho zamestnania v akademickej sfére a hneď vyhrala jednu z cien. Navrhla projekt pre NASA, ktorý im môže pomôcť predvídať riziká spojené nielen s cestami do vesmíru.

Prihlásila ho do výzvy Riziká vesmírneho biznisu (Risky Space Business Challenge) cez stránku Freelancer, ktorá spája ľudí na voľnej nohe so zadávateľmi.

"Nápadov som mala viac, ale poslala som ten, ktorý sa dá relatívne ľahko vytvoriť a aplikovať. Je reálne, že ho využijú," hovorí výskumníčka z univerzity Grenoble-Alpes v rozhovore pre denník SME.

SkryťVypnúť reklamu

Čo ste vlastne pre NASA vytvorili?

NASA sa snaží vyriešiť problém s predpovedaním rizík na ich projektoch. Môže ísť napríklad o návrh satelitu. Chcú zistiť, čo by pri takomto návrhu mohlo byť problematické.

Podobne ako firmy, aj NASA používa pri riadení misií projektový manažment s etapami. A v rámci každej robia report, v ktorom musia uviesť aj možné riziká. Môj projekt funguje ako odporúčací systém. Navrhuje, aké riziká môžu v misii nastať.

Automaticky sa vytvorí zoznam niekoľkých možných rizík. Niekto zodpovedný za misiu sa doň pozrie a zistí, či sa nejaké z tých rizík týka misie. Ak áno, tak ho zahrnie do reportu. Takto môžu odhaliť riziká, ktoré by inak nikomu nenapadli, a môžu sa na ne zamerať.

Súvisiaci článok Slovák z letovej prevádzky ISS: Ak by Rusi zo stanice odišli, zrejme prídem o prácu Čítajte 

O aké riziká ide?

NASA napríklad uviedla príklad, že astronauti nemajú dostatok času robiť nejaké experimenty. Môže teda nastať problém s rozvrhom, ale môže ísť aj o finančný problém, alebo môže chýbať nejaká súčiastka.

SkryťVypnúť reklamu

Čiže ide napríklad aj o chybné súčiastky, ktoré mohli v inom projekte viesť k nejakej nehode?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Keďže pemzu prúdy unášajú na sever, môže zasiahnuť celé japonské pobrežie.

Obyvatelia hlavného mesta boli oficiálne požiadaní, aby šetrili energiou, najmä v pondelok podvečer.


TASR 27. jún
Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 3 ďalší 25. jún
Ilustračná fotografia.

Vedci skúmali rakovinu prsníka.


24. jún
Kapitán Zdeno Chára prvýkrát v drese Bostonu hral hokej bez rukavíc. Obeťou sa stal Čech David Kočí v zápase Boston – Chicago 3:1.

Aj bitky otvárajú cestu do NHL.


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu