SME
Streda, 27. september, 2023 | Meniny má Cyprián

Klimatológ Láska: Prachové búrky sú aj na Antarktíde. Sledujeme ich pri českej stanici

V marci padli teplotné rekordy.

Klimatológ Kamil Láska dúfa, že ľudia nad klimatickou zmenou iba nemávnu rukou. (Zdroj: archív K.L.)

Klimatológ KAMIL LÁSKA stál pred dvomi rokmi vo februári na ľadovci antarktického ostrova Jamesa Rossa. Bolo 15 stupňov a okolo neho vial teplý vzduch.

Ľadový kontinent navštívil už štrnásťkrát. Väčšinu z návštev strávil na českej Mendelovej polárnej stanici. Z poslednej vedeckej expedície sa vrátil v marci 2022. V rozhovore porozprával o živote na antarktickej stanici, aj o tom, aké dopady zmeny klímy vidno v jej okolí.

Krátko po vašom návrate z Antarktídy v marci vyskočili teploty na niektorých polárnych staniciach o 40 stupňov oproti priemeru. Čo ste si pomysleli, keď ste sa to dozvedeli?

Tieto teplotné rekordy z marca, ale aj z predchádzajúcich rokov viac-menej potvrdzujú to, že Antarktída, ako aj iné kontinenty sú vystavené zmene klímy a nárastu teploty. Teploty, ktoré sme teraz pozorovali vo východnej časti Antarktídy, pokladám za výnimočné. Ale v budúcnosti budeme rozhodne svedkami čoraz väčšieho počtu takýchto extrémnych udalostí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Marec je v Antarktíde prvým mesiacom antarktickej zimy. Nie je to preto šialené oteplenie?

Mňa tento marec už ani neprekvapil. Nie je pre nás výnimočné, že sa vysoké teploty objavia na konci antarktického teplého obdobia a na začiatku chladného.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu