SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Cossacks 2: Napoleónske vojny - podmaňte si Európu 19. storočia!

Bitkám a bojom 19. storočia sa tvorcovia hier veľmi nevenovali, napriek tomu, že toto obdobie má svoje osobité čaro a stále má čo ponúknuť. V posledných mesiacoch sa veci trošku pohli vpred a k nám prichádza pokračovanie zaujímavej stratégie s názvom Cos

Bitkám a bojom 19. storočia sa tvorcovia hier veľmi nevenovali, napriek tomu, že toto obdobie má svoje osobité čaro a stále má čo ponúknuť. V posledných mesiacoch sa veci trošku pohli vpred a po hre s názvom Imperial Glory, k nám prichádza pokračovanie zaujímavej stratégie s názvom Cossacks, ktoré tentokrát nesie podtitul Napoleonic Wars (na Slovensku sa hra predáva so slovenským názvom Napoleónske vojny a českými  titulkami - pozn. by chrupi). Všetci fanúšikovia tohto obdobia môžu poďakovať ukrajinskému týmu GSC Game World, ktorý pre nás všetkých prichystal strategickú lahôdku.

Skryť Vypnúť reklamu

Cossacks 2 sa oproti ostatným stratégiám značne líši svojim pohľadom na boj ako taký. Viete si asi predstaviť, akým štýlom sa v 19. storočí odohrávali prestrelky medzi znepriatelenými stranami. Preto aj jednotky v Cossacks 2 bojujú zásadne v zoskupeniach. Udržať takéto zoskupenie si vyžadovalo veľkú dávku odvahy a seba kontroly, alebo ak chcete, morálky. Toho sú si vedomí aj autori tejto hry, takže rozhodujúcim faktorom v bojoch je morálka vašich jednotiek a nie počet hit-pointov či životov. Počet vyhratých súbojov a zabitých nepriateľov zvyšuje morálku vo vašich radách, prehry a neúspech ju naopak znižujú až sa vojaci v panike a strachu rozpŕchnu. Preto presila na vašich stranách neznamená nič, ak velíte bande nelojálnych zbabelcov.

V boji hrajú veľkú úlohu aj formácie a presné načasovanie vašich akcií. Každá z dostupných formácií má svoje využitie a už len zmena formácie v správny okamih môže zvrátiť bitku. Každá jednotka má naviac dostrel rozdelený do troch zón, takže pochopiteľne ak sú nepriatelia ďaleko, dostrelíte na nich, ale veľké škody nenapáchate. Musíte tak voliť správny okamih pre streľbu. Môžete nechať strieľať nepriateľa ako prvého a potom počkať, kým sa priblíži do nebezpečnejšej zóny a tým riskovať veľkú stratu morálky alebo môžete zaútočiť z väčšej diaľky a svoju pozíciu si istiť. Ďalšími dôležitými faktormi sú tiež správne využitie jazdy a delostrelectva, po prípade ženistov na postavenie obranných veží.

Skryť Vypnúť reklamu

           

Ako v každej stratégii musíte aj v Cossacks 2 jednotky najprv vytrénovať (v niektorých prípadoch to neplatí, o tom si povieme neskôr). A to samozrejme stojí nejaké suroviny. Aj v tomto smere sa hra na svet pozerá trošku inými očami. Suroviny získavate predovšetkým obsadzovaním strategických dedín, ktoré sa vždy venujú jednej surovine. Suroviny ako drevo a kameň musíte aj naďalej získavať klasickým spôsobom, ale aj tak tento systém hru značne odľahčil a hráč sa tak môže venovať predovšetkým manévrom na bojisku. Autori tento krát vsadili na menšiu rozmanitosť jednotiek. Rozhodnutie, či je to prínos alebo skôr regres, nechám už na vás.

Cossacks 2 boduje najmä pokiaľ ide o rozmanitosť herných možností. Hra ponúka hneď niekoľko módov. Myslím, že nikoho neprekvapí prítomnosť klasického skirmishu, v ktorom začínate na zelenej lúke. Za pozornosť určite stoja aj rekonštrukcie známych bitiek daného obdobia, takže si môžete na vlastnú kožu skúsiť, aké to bolo veliť vojskám pri Slavkove. Kampaň opretá o určitý príbeh je samozrejmosťou v každej stratégii. Väčšina z vás by pravdepodobne čakala rozsiahly pochod skrz Európu v hlavnej úlohe s Napoléonom Bonaparte. Podtitul hry je však veľmi zavádzajúci a miesto očakávaného sa vám dostane boj niekoľkých britských dôstojníkov proti rôznym nepriateľom. Misie sú spracované veľmi nápadito, bohužiaľ ich je len šesť. S vymenovávaním možností tejto hry som ešte neskončil a na záver prichádza bitka o Európu. Tento mód je v podstate identický, s ktoroukoľvek hrou s podtitulom Total War. Vyberiete si jednu z európskych mocností a pred vás sa postaví neľahká úloha - dobiť celú Európu.

Skryť Vypnúť reklamu

            

GRAFIKA 7 / 10
Autori sa nenechali zlákať vplyvmi modernej doby a zasadili svoju hru do klasického 2D enginu (bol použitý v hre Alexander). Ich rozhodnutie má svoje výhody a pochopiteľne aj svoje nevýhody. Na Cossacks 2 sa nepozerá zle a tento, pre niekoho možno zastaraný kabát, hre pristane. Vizuálna stránka ma však aj veľa slabých momentov, ktoré občas bijú do očí. Otravná je najmä animácia vojakov, ktorý, napríklad pri nabíjaní zbraní, robia všetko väčšinou naraz a vždy rovnako, takže to na bojisku miestami pôsobí ako na akciách, ktoré boli kedysi známe pod názvom spartakiáda. Problém nastane aj v prípade, ak sa chcete bezprostredne po streľbe s jednotkami niekam pohnúť alebo zaútočiť z blízka. Vojaci samozrejme ešte musia dokončiť svoje úkony, potom sa na chvíľu zaseknú, trochu trhnú a až potom vyrazia, čo nepôsobí veľmi dobre. Na záver je tu ešte jeden veľký klinec do rakvy a tým je až nehumánna hardvérová náročnosť, ku takejto grafike neúmerná.

Skryť Vypnúť reklamu

ITNERFACE 8 / 10
Pokiaľ ide o možnosti nastavovania, hra nie je veľmi štedrá. V 2D enginoch to býva vždy problematické. Pokiaľ ide o herný interface, jeho výzor a účelnosť, tak nemám žiadne väčšie výhrady, narazíte jednoducho na to, na čo ste zvyknutý u väčšiny stratégií. Tabuľka s popisom jednotky, mini mapa, horná lišta so stavom vašich surovín... K tomu Cossacks 2 pridáva ešte aj malú perličku v podobe okna s videom, v ktorom vám hra prehráva príslušnú akciu, ktorú ste sa rozhodli vykonať.

HRATEĽNOSŤ 8 / 10
Cossacks 2 je orientovaný viac na súboje a strategické manévre, ako na budovanie základne, čo niekomu môže vyhovovať a niekomu nie. Počet módov je dostatočný a najmä vojna o Európu (hoci by mohla byť trochu zložitejšia, na to tu sú hry spomínanej série Total War) či rekonštrukcie historických bitiek, stoja za to. Na druhej strane je tu absencia kampane, ktorá by vám vydržala trochu dlhšie, pretože povedzme si to na rovinu, 6 misií je žalostne málo, aj keď sú zaujímavé. Niektoré manévre, ktoré budete musieť počas bojov robiť, budú hráčom zvyknutým na „hurá-v-pred“ stratégie, liezť na nervy a taktickým maniakom sa budú zdať primitívne. Je ťažko hrateľnosť Cossacks 2 popísať a dať vám jedno vyčerpávajúce odporúčanie. Táto hra vám jednoducho musí sadnúť, možno sa vám páčiť nebude a možno si ju tak ako ja obľúbite. Dám vám len jednu radu, skúste si demoverziu a uvidíte sami, či je to hra pre vás.

Skryť Vypnúť reklamu

         

MULTIPLAYER
Cossacks 2 pochopiteľne obsahuje aj multiplayer. Bohužiaľ som nemal možnosť ho otestovať, takže nebude hodnotený.

ZVUKOVÉ EFEKTY 8 / 10
„Bum“, „prásk, „vrz vrz“, všetko toto hra obsahuje a počúva sa to dobre, pretože zvuky sú veľmi realistické. Hra vám dokonca počas hry podáva hlásenia o dôležitých udalostiach, čo je veľmi dôležité, pretože si neviem predstaviť, že by som celé bojisko dokázal ustrážiť bez hlasových upozornení. Celkové hodnotenie zvukov mohlo byť o niečo vyššie, lenže čo čert nechcel, priplietol sa do cesty dabing, ktorý miestami nepôsobí veľmi hodnoverne.

HUDBA 9 / 10
Soundtrack pozostáva z typických vypalovákov daného obdobia, ktoré si doma určite púšťal aj sám Bonaparte. Vypočujete si klasické bubny alebo píšťaly, ktoré sprevádzali každý bojový kontingent. Hudba tak dodáva hre ten potrebný ráz, až máte neraz chuť vypochodovať medzi svojich vojakov. No dobre, to možno ani nie, ale v každom prípade soundtrack je podľa môjho názoru vydarený.

Skryť Vypnúť reklamu

NÁROČNOST & INTELIGENCIA 7 / 10
Cossacks 2 vám dá na výber z troch úrovní náročnosti. Zo začiatku sa vám hra bude možno zdať zložitá, ale je to len otázka času, kedy preniknete do herného systému a začnete nepriateľa valcovať jedna radosť. Potom príde ten správny čas na zvýšenie náročnosti a hra začne mať tie správne grády.

Pokiaľ ide o umelú inteligenciu, hra sa neukázala v najlepšom svetle. Vaši vojaci si síce vedia nájsť najkratšiu cestu aj cez celú mapu a až na výnimočné situácie sa na dané miesto dostanú bez problémov. Pri vypočítavaní trasy sa však neberie do úvahy rozmiestnenie nepriateľských veží či vojakov a tak si to vaša armáda veselo razí cez niekoľko nepriateľských šíkov bez toho, aby sa predtým zastavila. Nepriateľ pôsobí zo začiatku sebaisto a neohrozene, je to všal len otázka zvládnutia herného systému, ako som už spomínal. Neskôr sa vám podarí objaviť jeho veľké slabiny, ktoré budete náležite využívať. V žiadnom prípade to nie je úplny krach, no mohlo to byť ešte o kúsok lepšie.

Skryť Vypnúť reklamu

           

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 8 / 10
Po tom čo som zahral demoverziu, som bol na hru správne naladený a tak povediac som sa aj tešil. Neskôr sa mi do rúk dostala plná verzia a aj napriek miernym nedostatkom, ktoré časom vyplávali na povrch, ma hra bavila a baví stále. Cossacks 2: Napoleónske války má čo ponúknuť, takže ak máte nejaký vzťah ku stratégiám alebo 19. storočiu, siahnite po tejto hre. Predtým si ju však radšej vyskúšajte, pretože jeden nikdy nevie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zľava: Jozef Brhel, Milan Fiľo, Jaroslav Haščák a Juraj Široký.

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

18 h

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.

8 h

Nemocnica nikdy nezažila toľko úmrtí.

22. jan

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.

23. jan

O biobezpečnosti a spôsoboch, akými bioinžinieri geneticky upravené bunky robia bezpečnými.

22. jan

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 2. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 3. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 4. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 5. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 6. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 7. Hygge ako životný štýl
 8. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 40 651
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 40 481
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 14 156
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 359
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 908
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 845
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 295
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 184
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 045
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 920