SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Na vesmírnu stanicu prvýkrát odletela čisto súkromná posádka

Posádka sa skladá z troch podnikateľov a veliteľa misie, bývalého astronauta.

Nosná raketa Falcon 9 s kozmickou loďou Crew Dragon spoločnosti SpaceX štartuje zo štartovacieho komplexu v Kennedyho vesmírnom stredisku NASA na Floride.Nosná raketa Falcon 9 s kozmickou loďou Crew Dragon spoločnosti SpaceX štartuje zo štartovacieho komplexu v Kennedyho vesmírnom stredisku NASA na Floride. (Zdroj: TASR/AP)

MYS CANAVERAL. Na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) v piatok prvýkrát odletela čisto súkromná posádka. Kozmická loď Crew Dragon spoločnosti SpaceX odštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride o 17:17 SELČ. TASR správu prevzala z agentúr AP a AFP.

Misiu Axiom Mission 1 realizuje americká startupová spoločnosť Axiom Space. Štvorčlenná posádka sa skladá z troch podnikateľov z Kanady, Izraela a USA a veliteľa misie Michaela Lópeza-Alegríu, ktorý je bývalým astronautom amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

SkryťVypnúť reklamu

Každý z nich za "letenku" do vesmíru zaplatil 55 miliónov dolárov, pričom v cene je zahrnutý let, ubytovanie a strava.

Na ISS strávi posádka desať dní, pričom počas svojho pobytu bude uskutočňovať aj vedecké pokusy. Bude mať prístup do všetkých priestorov ISS, okrem časti, ktorá patrí Rusku – tam môžu vstúpiť len so súhlasom niektorého z troch ruských kozmonautov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu