Vyplýva to z návrhu novely zákona o elektronickom podpise, ktorý predložil Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) do pripomienkového konania. Toto opatrenie by malo podľa NBÚ prispieť k popularizácii a rozvoju používania zaručeného elektronického podpisu na Slovensku, ako podporného prvku v procese e-governmentu a k podpore informatizácie spoločnosti.
"Navrhované oslobodenie od poplatkov je motiváciou pre vznik najrôznejších elektronických agend, elektronickej komunikácie medzi orgánmi verejnej moci a občanmi, ako aj pre vyšší komfort komunikácie v obchodnom i administratívnom styku," objasňuje NBÚ. Úrad pritom upozorňuje na to, že zákon o elektronickom podpise je na Slovensku v platnosti už od roku 2002 a napriek tomu stále nenastal výrazný posun v rozvoji používania elektronického podpisu v praxi. Oslobodenie od správnych poplatkov síce podľa NBÚ vyvolá pokles príjmov štátneho rozpočtu, zefektívni však činnosť orgánov verejnej moci, najmä vo forme úspory nákladov vynaložených pri spracovávaní podaní prijímaných v papierovej forme.
Navrhovaná novela zákona tiež zmierňuje podmienky na poskytovanie kvalifikovaných certifikačných služieb, keďže na ich poskytovanie nevyžaduje žiadne povolenie. Podľa európskej smernice totiž členské štáty Európskej únie nesmú podmieniť poskytovanie certifikačných služieb predchádzajúcim schválením. Podľa súčasného zákona môže kvalifikované certifikáty vydávať iba akreditovaná certifikačná autorita, ktorá na základe žiadosti a po splnení zákonom stanovených podmienok získala osvedčenie o akreditácii. Tento model tak podľa NBÚ v rozpore s európskou smernicou podmieňuje vydávanie kvalifikovaných certifikátov predchádzajúcim schválením. Novela má rámcovo upraviť aj používanie slovenských elektronických podpisov v zahraničí a zahraničných elektronických podpisov na Slovensku.
jb;su;bt