SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Zoom: Vedci navrhli, ako predísť Alzheimerovej chorobe

Týždenný podcast o novinkách z vedy.

(Zdroj: HejTy)
Načítavam... Aj šimpanzy viedli vojnu, štyri roky"
Počúvajte aj cez v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Na celom svete trpí demenciou viac ako 55 miliónov ľudí. A jej najbežnejšou formou je Alzheimerova choroba, ktorá nastupuje nenápadne, no postupuje a radikálne znižuje kvalitu života. Teraz však vedci prišli s nápadom, ktorý by mohol byť dobrou prevenciou.

Tento týždeň v podcaste Zoom zistíme, ako by mohlo lítium pomáhať na prevenciu demencie, vyberieme sa za slnečnými prúdmi, ktoré sú akési prirýchle, a obzrieme sa za vojnou, ktorú proti sebe štyri roky viedli šimpanzy.

SkryťVypnúť reklamu

Krátke správy z vedy

Vedci prvý raz objavili mikroplasty aj v ľudskej krvi. Znamená to, že tieto drobné kúsky by sa mohli dostávať aj do ľudských orgánov a pôsobiť na naše zdravie. Mikroplasty pritom vedci objavili už prakticky všade, od najhlbších morských hlbín až po Himaláje.

Ak by sme v budúcnosti chceli pátrať po stopách mimozemského života, dobrým cieľom by bol atmosférický metán. Vedci teraz určili podmienky, za akých by bola prítomnosť tejto látky dobrým dôkazom biologickej aktivity.

Pavúky možno využívajú svoje siete nielen na chytanie koristi, ale aj na načúvanie. Nová štúdia naznačuje, že prinajmenšom niektoré druhy pavúkov môžu používať svoje siete ako akúsi audioanténu, ktorá ich dokáže varovať pred blížiacim sa predátorom či upozorniť na korisť.

SkryťVypnúť reklamu

Na Plute objavili obrovské ľadové vulkány. Ich prítomnosť naznačuje zvláštny exotický povrch tejto trpasličej planéty, ktorý nasnímala prelietavajúca sonda New Horizons. Tieto ľadové sopky chrlia alebo v minulosti chrlili mix vody a ľadu, podobne ako sopky na Zemi lávu.

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Verejnosť očakáva zmenu.

Pri klíme očakávame od ľudí viac ako pri rozpočte.


3 h
Predaj áut so spaľovacími motormi by sa mohol v Európskej únii skončiť v roku 2035.

Rokovali o balíku Fit for 55.


22 h
davka

Prečo mnohí kresťania prijímali a prijímajú mladý vek Zeme?


29. jún

Obľúbený sci-fi koncept skúma seriózna fyzika.


a 1 ďalší 29. jún
SkryťZatvoriť reklamu