SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Ako vyzerajú zatmenia Slnka na Marse

Robotické prieskumné vozidlá NASA rovery Spirit a Opportunity vyslali na Zem snímky, zachytávajúce prechody dvoch mesiacov Marsu cez slnečný kotúč. Rovery konajú na Marse neoceniteľnú prácu pri poznávaní geológie červenej planéty a najmä zisťovaní, ...

Šesť sekvencií snímkov, zachytávajúcich tranzity marsovských mesiacov cez kotúč Slnka. V prípadoch (a) a (e) ide o Deimos, (b)-(d) a (f) o Phobos. Sekvencie (a)-(d) nasnímala kamera Opportunity, (e) a (f) kamera Spirit. Šípky na poslednej snímke sekvencie, zodpovedajúcej strednej z predchádzajúcich troch, vždy udávajú smer tranzitu.

FOTO - NASA/JPL, NATURE

Robotické prieskumné vozidlá NASA rovery Spirit a Opportunity vyslali na Zem snímky, zachytávajúce prechody dvoch mesiacov Marsu cez slnečný kotúč. Rovery konajú na Marse neoceniteľnú prácu pri poznávaní geológie červenej planéty a najmä zisťovaní, v akom množstve a kedy na nej existovala kvapalná voda. Dodnes už vyše trojnásobne prekročili plánovanú životnosť a ich misiu nedávno predĺžili, ak to umožní ich technický stav, až do budúcoročného septembra.

K netradičnejším úlohám roverov patrilo snímkovanie mesiacov Marsu Phobos a Deimos (po grécky Strach a Hrôza) na pozadí Slnka, lebo okolo Marsu obiehajú tak, že Slnko občas zakrývajú. Išlo teda vlastne o snímkovanie zatmení našej hviezdy na Marse.

Mesiačiky sú však veľmi malé "zemiakovité" telesá s priemermi 26 x 18 a 15 x 11 kilometrov - oveľa menšie, ako sa na Marse javí slnečný kotúč, preto treba hovoriť skôr o tranzitoch, prechodoch cez slnečný kotúč, aký nám vlani predviedla Venuša.

Tranzity marsovských mesiacov nepriamo zaregistroval už pristávací modul sondy Viking 1 v rokoch 1976 - 1982. Kamery Pancam na roveroch ich teraz zachytili priamo. Celkove v šiestich prípadoch, ktoré v najnovšom čísle časopisu Nature prezentoval Jeffrey F. Bell III z Cornellovej univerzity (štát New York, USA) s kolegami. Výsledky ich rozboru pomôžu upresniť parametre obežného pohybu marsovských mesiacov. Súčasne ide o vôbec prvé priame pozorovanie tranzitov mesiacov cez Slnko z povrchu inej planéty. (urb)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zľava: Jozef Brhel, Milan Fiľo, Jaroslav Haščák a Juraj Široký.

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

17 h

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.

7 h

Nemocnica nikdy nezažila toľko úmrtí.

22. jan

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.

23. jan

O biobezpečnosti a spôsoboch, akými bioinžinieri geneticky upravené bunky robia bezpečnými.

22. jan