SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Zoom: Čierne diery potvrdili 30 rokov starú hypotézu

Týždenný podcast o novinkách z vedy.

(Zdroj: HejTy)
Načítavam... Čierne diery potvrdili 30 rokov starú hypotézu"
Počúvajte aj cez v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Sú to exotické miesta, regióny, kde už sa ohýba nielen samotný priestor a čas, ale aj fyzika... a to až tak, že sa vymyká bežnému chápaniu. Supermasívne čierne diery však nielenže držia pokope galaxie, v niektorých prípadoch dokážu aj uvoľňovať obrovské množstvá energie. A práve teraz vedci potvrdili desaťročia starú hypotézu o aktívnych galaktických jadrách.

Tento týždeň sa v podcaste Zoom vyberieme za supermasívnymi čiernymi dierami, zistíme, aká by asi mohla byť hmotnosť neutrín a dozvieme sa, prečo nám praskajú a pukajú kĺby.

SkryťVypnúť reklamu

Krátke správy z vedy

Raketa, ktorá 4. marca narazí do nášho Mesiaca, v skutočnosti nepatrila súkromnej vesmírnej spoločnosti SpaceX. Nové pozorovania naznačujú, že ju postavila Čína. Je to nosný stupeň misie Čchang-e 5-T1, ktorá odštartovala v roku 2014.

Vedci získali vzorky z najstaršieho ľadu na našej planéte. Vrtné jadrá z Antarktídy by teraz mohli prezradiť, ako sa na našej planéte menili klimatické podmienky v priebehu posledných viac ako jeden a pol milióna rokov.

Astronómovia objavili prvý systém asteroidov, kde sa navzájom obiehajú štyri telesá. Tri menšie planétky sú späté s jednou väčšou, tvoria tak akési jej mesiace. Sústava sa týka planétky Elektra, ktorá sa nachádza v pásme planétok medzi Marsom a Jupiterom.

Vedci narazili na nový prístup v boji s rezistentnými baktériami. Kľúčom je bielkovina, ktoré riadi proteíny zodpovedné za samotnú odolnosť. Prerušenie jej činnosti povedie k zániku rezistencie, a to aj pri dnešných liekoch.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Predaj áut so spaľovacími motormi by sa mohol v Európskej únii skončiť v roku 2035.

Rokovali o balíku Fit for 55.


16 h
davka

Prečo mnohí kresťania prijímali a prijímajú mladý vek Zeme?


21 h

Obľúbený sci-fi koncept skúma seriózna fyzika.


a 1 ďalší 22 h

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 4 ďalší 29. jún
SkryťZatvoriť reklamu