SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Ľudská inteligencia bude čoskoro bezcenná

Podľa britského futurológa za nás superinteligentné stroje v blízkej budúcnosti preberú všetku nielen fyzicky, ale aj intelektuálne náročnú prácu"Mnohí tvrdia, že príchod SMS správ a ich popularitu nikto nedokázal predpovedať," hovorí IAN PEARSON z ...

Ian Pearson vyštudoval matematiku a teoretickú fyziku v Belfaste, v BT pracuje od roku 1985, futurológii sa venuje od roku 1991.Ian Pearson vyštudoval matematiku a teoretickú fyziku v Belfaste, v BT pracuje od roku 1985, futurológii sa venuje od roku 1991. (Zdroj: SME - Tomáš Bella)

Podľa britského futurológa za nás superinteligentné stroje v blízkej budúcnosti preberú všetku nielen fyzicky, ale aj intelektuálne náročnú prácu

"Mnohí tvrdia, že príchod SMS správ a ich popularitu nikto nedokázal predpovedať," hovorí IAN PEARSON z britskej spoločnosti BT. "Ja som však prvý dokument o textových správach z mobilov napísal v roku 1991. Všetci nadriadení ma s ním vtedy vyhodili z kancelárií so slovami: prečo by som mal niekomu písať, keď mu môžem zavolať?!" spomína Pearson so zadosťučinením.

Skryť Vypnúť reklamu

Vymýšľať scenáre, ktoré väčšine ľudí znejú bizarne a nepravdepodobne, je dodnes pre 44-ročného futurológa hlavnou pracovnou náplňou. Denníku SME poskytol rozhovor vo vývojovom centre BT v anglickom Ipswichi.

Mnohé predstavy našich predkov o svete sa nám dnes zdajú smiešne - čo bude o päťdesiat rokov najviac prekvapovať ľudí, ktorí sa budú pozerať späť na ľudstvo v roku 2005?

"Najväčšou záhadou pre nich bude, ako sme mohli nevidieť, čo všetko sa chystá - najmä ako sme mohli ignorovať blížiaci sa zrod umelej inteligencie. V najbližších dvadsiatich rokoch nás čaká väčší technologický pokrok, ako v celej doterajšej histórii ľudstva. Myslím, že niekedy v rokoch 2015 až 2020 budeme mať k dispozícii stroje, ktorých inteligencia bude prvýkrát porovnateľná s ľudskou. Táto umelá inteligencia dramaticky zmení naše životy, my si to však vôbec neuvedomujeme. Stále posielame deti do škôl, aby sa pripravovali na prácu v informačnom veku, ale informačný vek sa skončí skôr, ako opustia brány škôl."

Skryť Vypnúť reklamu

Informačný vek sa končí? Čo ho nahradí?

"Ak budeme mať stroje inteligentné ako človek, znamená to, že akúkoľvek prácu vyžadujúcu intelekt budú môcť stroje vykonávať prakticky zadarmo. Prečo by niekto chcel platiť človeku tisícky eur za intelektuálne náročnú prácu, keď ju bude môcť dať urobiť počítaču za pár drobných? Príchodom inteligentných strojov stratí intelektuálna práca ľudí akúkoľvek hodnotu a hodnotu tým stratí aj veľká väčšina vecí, ktoré dnes učíme deti v školách.

Informačnú ekonomiku nahradí takzvaná 'care ekonomika' - v nej nebude hodnotou informácia alebo intelekt, ale ľudská emócia. Väčšinu práce vyžadujúcej premýšľanie za nás preberú počítače, nám zostane tá založená na vzťahoch a kontaktoch medzi ľuďmi."

Ako to zmení ľudskú spoločnosť?

Skryť Vypnúť reklamu

"Keď za nás roboty preberú manuálnu prácu a superinteligentné počítače tú intelektuálnu, budeme sa musieť sústrediť len na to, čo je bytostne ľudské. Ak dnes vojdete napríklad do modernej nemocnice, nájdete tam lekára, ktorý postupne presúva časť svojej manuálnej práce so skalpelom na sofistikovaného robota, a intelektuálnu prácu, napríklad stanovovanie diagnózy, na expertné systémy. O pätnásť rokov budeme mať veľký problém prísť na to, na čo je vôbec ešte človek pri takejto práci potrebný."

Na čo teda?

"Ak budete zomierať na rakovinu a príde k vám robot, ktorý sa vás bude snažiť utešiť, vyhodíte ho - je to len kus kovu, nemôže vám pomôcť, pretože vám na ňom nezáleží. Ak vás však objíme a uteší príjemná sestrička, bude to mať hlboký emocionálny účinok. Toto bude napríklad kľúčová úloha sestričiek. V tomto kontexte sa mi zdá zvláštne, že zdravotné sestry vo Veľkej Británii sa dnes snažia ísť presne opačným smerom - študujú medicínu, získavajú tituly a pozerajú sa s pohŕdaním na kolegyne, ktoré sa sústreďujú 'len' na starostlivosť o pacientov. V skutočnosti bude mať len táto zložka práce sestry v budúcnosti význam - len ich schopnosť súcitu a spolupatričnosti s pacientmi. Intelektuálna časť ich dnešnej práce bude úplne zbytočná a nebude mať žiadnu ekonomickú hodnotu."

Skryť Vypnúť reklamu

Ako by sa mal podľa vás na túto zmenu pripravovať vzdelávací systém?

"Musí sa sústrediť na schopnosti medziľudskej komunikácie, vodcovské a manažérske schopnosti. Dnes sa deti to, ako si nájsť priateľov, ako ovplyvňovať a riadiť iných ľudí, učia iba na školskom dvore pri futbale, pritom je to pre ich kariéru oveľa dôležitejšie ako všetko, čo sa naučia v triedach. Sebadôveru v školách nielenže nepestujeme, ale priam zabíjame.

Neučíme sociálne zručnosti, neučíme, ako byť šťastný aj napriek nepriazni osudu, alebo naopak pri jeho mimoriadnej priazni, napríklad výhre v športke. Neučíme deti, ako sa vyrovnať s nekonečnými možnosťami, ktoré im dá technika okolo nich.

Intelektuálne schopnosti a vedomosti, ktoré naopak učíme, budú v budúcnosti potrebné len pre ich pocit sebanaplnenia, ale nezarobia vďaka nim žiadne peniaze. Nikto vám už v budúcnosti nezaplatí za to, že ste dobrý v matematike alebo fyzike. Ja osobne sa stále chcem venovať fyzike pre moje vlastné potešenie, ale tieto vedomosti nebudú mať pre mňa žiadnu ekonomickú hodnotu."

Skryť Vypnúť reklamu

Ak ľuďom zostane len práca s inými ľuďmi vyžadujúca emócie, znamená to, že samotné stroje nikdy nebudú mať pocity a nebudeme k nim mať emocionálny vzťah?

"Nevravím, že počítače nebudú mať pocity, ale budú iné, ako tie naše - budú to pocity iného živočíšneho druhu. Aj dnes máte emocionálny vzťah ku svojmu psovi alebo mačke, ale je to iný vzťah ako k vašim deťom. Neviem si predstaviť, že by sme sa vedeli zaľúbiť do veľmi pekne navrhnutého ženského robota. Môžeme s ním mať sex, ale nikdy s ním nebudeme mať rovnaké emocionálne prepojenie, ako s človekom, nech bude akokoľvek inteligentný. Pár z vašich priateľov možno budú roboti, ale bude to menej hodnotný typ priateľstva, pretože na robotov sa ako na iný druh budeme pozerať trochu zvrchu."

Skryť Vypnúť reklamu

Nebudú však mať skôr stroje dôvod pozerať sa zvrchu na nás, ak budú inteligentnejšie?

"Samozrejme. Roboty budú mať vlastný spoločenský život, vlastnú kultúru, ktovie, možno aj vlastný sexuálny život. Ľudia ich nebudú veľmi zaujímať, pretože budú pre nich podradná, menej inteligentná rasa. Ich spôsob uvažovania bude tak odlišný od nášho, že sa do svojich životov navzájom nebudeme veľmi miešať."

Budú však môcť vedľa seba v mieri žiť dve rasy, ktoré sebou navzájom pohŕdajú?

"Dúfajme. Dúfajme, že roboti zostanú našimi priateľmi." (smiech)

Prečo ste presvedčený, že k vytvoreniu počítačov inteligentnejších ako ľudia vôbec dôjde?

"Po prvé, výkon počítačov stále rastie obrovskou rýchlosťou. Nová Playstation, ktorú kúpite budúci rok deťom na Vianoce, má výkon, aký mali superpočítače v laboratóriách len pred piatimi-šiestimi rokmi. Samozrejme, obrovská rýchlosť neznamená inteligenciu, ale dostáva vás k nej veľmi blízko. Aj bez zvýšenia inteligencie programov umožňujú rýchlejšie počítače robiť množstvo zložitých simulácií, ktoré posúvajú výskumy ďaleko dopredu.

Skryť Vypnúť reklamu

Po druhé, na celom svete sa dnes investujú miliardy dolárov do výskumu inteligentnejších strojov a vzniká obrovská synergia medzi neurovedami, informačnými technológiami, biotechnológiami, kognitívnymi vedami. Vďaka tejto synergii začneme čoskoro namiesto jednoduchých digitálnych čipov používať neurónové siete. (Neurónové siete sú zhluky jednoduchých živých alebo umelo vytvorených nervových buniek, neurónov, medzi ktorými existuje množstvo vzájomných prepojení - živou neurónovou sieťou je aj ľudský mozog, pozn. autora.)

Do jedného kelímku od jogurtu môžete vložiť päťdesiatkrát viac neurónov, ako je vo vašej hlave, a komunikovať spolu môžu miliónkrát rýchlejšie, ako sa prenášajú informácie v mozgu. Znamená to, že teoreticky budeme vedieť o desať rokov navrhnúť jediný počítač s inteligenciou, akú majú všetci obyvatelia Veľkej Británie dohromady."

Skryť Vypnúť reklamu

Ale nebude uvažovať tak, ako človek.

"Samozrejme, stále nevieme, ako ho urobiť inteligentným v ľudskom zmysle slova, ako mu dať vedomie. Neurovedci však dnes postupujú vpred oveľa rýchlejšie, ako my, inžinieri, a do roku 2015 budeme mať podstatne lepšiu predstavu o tom, ako funguje ľudský mozog, než máme dnes.

Okrem toho máme k dispozícii aj evolúciu. Vieme, že ak začneme s jednoduchým programom a vystavíme ho na pár miliónov rokov náhodným genetickým modifikáciám, výsledkom môže byť niečo veľmi vyspelé. Ak nám neurovedci dajú základné informácie o tom, ako by mohol fungovať mozog, nakŕmime nimi inteligentný jogurt a necháme ho simulovať milióny rokov evolúcie - výsledkom ľahko môže byť niečo, čo bude fungovať.

Preto som presvedčený, že o desať-pätnásť rokov budeme vďaka kombinácii informačných technológií a neurovied schopní vytvoriť počítač, ktorý bude inteligentnejší ako my a bude mať aj vedomie."

Skryť Vypnúť reklamu

My však stále sami nevieme, čo je to vedomie.

"Vy ani ja asi nepoznáme definíciu vedomia ani to, ako vzniklo, ale vieme, aké to je mať ho. Stroje budú mať vedomie presne takýmto spôsobom."

Ak raz budú stroje inteligentnejšie než my, akú kontrolu ešte budú mať ľudia nad osudom ľudstva?

"Samozrejme, vôbec nemôžeme predpovedať, s čím všetkým prídu inteligentné stroje. Určite budú vyvíjať napríklad ďalšie generácie strojov a o princípoch, na ktorých budú fungovať, ľudia nebudú mať ani tušenia. Možno nebudeme chápať ani základné fyzikálne zákony, na ktorých budú založené.

Budú sa venovať vede a vyvíjať zariadenia, ktoré budú ďaleko za hranicami ľudského pochopenia. Bude to, ako keby nám tu zrazu pristáli mimozemšťania a venovali nám svoje cool hračky z vesmírnych lodí. Jednoducho prestaneme rozumieť, ako množstvo vecí okolo nás funguje."

Skryť Vypnúť reklamu

Nie je potom eticky sporné snažiť sa o vytvorenie superinteligentných počítačov?

"Iste. Možno to vôbec nie je dobrý nápad. Áno, počítač s desaťmiestnym IQ nám zrejme pomôže veľmi rýchlo vyriešiť ekologické problémy, pravdepodobne nám pomôže vyliečiť AIDS či rakovinu. Ale neexistuje spôsob, ako by sme ho mohli kontrolovať - nebudeme ho môcť len tak odstaviť na vedľajšiu koľaj alebo ho oklamať. Ak by sme sa s ním dostali do akéhokoľvek konfliktu, prehráme.

Sú tú teda obrovské potenciálne prínosy aj riziká. Preto by sme mali vážne diskutovať o tom, či sa po tejto ceste chceme vydať. Žiadne zákony sa dnes napríklad ešte nezaoberajú tým, či by vedci mali mať dovolené takéto stroje vytvoriť. Pritom ak by mal niekto takýto stroj v rukách, nič by pre neho nebolo nemožné - môže mu napríklad nechať navrhnúť zbrane, s ktorými poľahky dobyje svet.

Skryť Vypnúť reklamu

Vývoj superinteligentných strojov je teda veľmi nebezpečná cesta a mali by sme o nej viac uvažovať a diskutovať, čo zatiaľ vôbec nerobíme. Vieme pritom, ako dlho trvá európskym politikom dohodnúť sa aj na bežnej deklarácii, nieto ešte na niečom, čo má zmeniť celú podstatu ľudskej existencie. My sme však o tom ešte nezačali ani len rozmýšľať, a pritom máme možno už len desať rokov - to nie je veľa času."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Pri plošnom testovaní sa využívajú antigénové testy.
Premiér Igor Matovič.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Testovanie nie je hlasovanie, dajte sa otestovať

Je dôležité, aby štát dokázal otestovať všetkých, ktorí chcú byť zodpovední.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
Prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Igor Matovič.

Neprehliadnite tiež

Podcast Tech_FM

Čierne diery sú aj také, aké by nemali byť

Čo nás učí gravitačná astronómia.

Sonda OSIRIS-REx.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 2. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 1. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 2. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 3. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 4. Magazín SME Ženy už v predaji
 5. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 6. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 7. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 8. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 9. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 10. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 36 898
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 25 045
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 17 788
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 821
 5. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 16 673
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 624
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 13 049
 8. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 488
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 353
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 185