SME
Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Internet zostane v rukách USA

Vláda Spojených štátov už nechce prenechať časť kontroly nad kľúčovými prvkami internetu medzinárodnej komunite a rozhodla sa, že sa o túto právomoc ani v budúcnosti nebude s nikým deliť. Oznámil to minulý týždeň vysoký predstaviteľ amerického ministerst

Spojené štáty majú dohľad nad internetom vo všetkých krajinách sveta a nemienia sa ho vzdať. FOTO - SITA/AP

va obchodu.

Príčinou zmeny postoja sú podľa ministerstva "rastúce bezpečnostné hrozby" a skutočnosť, že internet sa stal kritickým faktorom pre komunikáciu a obchod na celom svete. Američania si nad ním preto chcú aj naďalej ponechať plnú kontrolu.

Kľúčový prvok internetu dnes predstavuje 13 počítačov umiestnených prevažne v Spojených štátoch, ktoré udržiavajú zoznam všetkých internetových domén krajín ako .sk. Bez tohto zoznamu by internetové servery mohli fungovať, ale v praxi by ich nikto na internete nevedel nájsť. Kľúčové servery dnes spravuje priamo americká vláda.

Medzi kritikmi terajšieho systému bola napríklad aj OSN a mnohé krajiny ako Brazília či Pakistan, ktoré žiadali, aby bola správou internetu poverená nezávislá medzinárodná organizácia. Spojené štáty boli ochotné svoje právomoci postupne odovzdať, minulý týždeň však názor zmenili a možnosť medzinárodnej kontroly nad internetom odmietli.

Americká vláda zároveň uviedla, že si ponechá aj priamu kontrolu nad organizáciou ICANN, ktorej pôvodne chcela dopriať väčšiu nezávislosť. ICANN je dnes okrem iného zodpovedná za prideľovanie všetkých domén najvyššej úrovne jednotlivým krajinám a registrátorom.

Podľa Michaela Gallaghera z amerického ministerstva obchodu si Spojené štáty chcú len "zachovať svoju historickú úlohu" pri spravovaní internetu. Americká vláda platila vývoj internetu do začiatku 90. rokov a doteraz nijako politicky neovplyvňovala rozhodnutia ICANN-u o tom, ktorá krajina má dostať pridelenú národnú doménu a kto ju má spravovať, aj keď mala túto možnosť.

Podľa kritikov však budú napriek tomu Spojené štáty po prvej jasnej deklarácii, že si chcú kontrolu ponechať, čeliť čoraz väčšej kritike medzinárodného spoločenstva. Organizácia spojených národov má tento mesiac zverejniť správu požadujúcu, aby mali pri spravovaní internetu väčšie slovo aj chudobnejšie krajiny. Podľa Roberta Shawa z Medzinárodnej telekomunikačnej únie, ktorá je orgánom OSN, je americká snaha o zachovanie kontroly pochopiteľná, keďže kľúčové internetové servery sú pre moderný štát rovnako dôležité, ako iné časti základnej infraštruktúry, napríklad vodovody či diaľnice. "Mnohé vlády sú však na druhej strane znepokojené, že iná krajina má absolútnu kontrolu nad ich vlastnou komunikačnou infraštruktúrou," povedal Shaw agentúre AP.

Ak by nespokojnosť s americkým "dozorom" nad celým internetom rástla, je možné, že bude rásť popularita alternatívnych služieb ako walid.com či new.net, ktoré prideľujú internetové adresy nezávisle od hlavného amerického systému. To by mohlo viesť k fragmentácii internetu na niekoľko častí, pričom ich používatelia by nemali prístup k internetovým stránkam z tých ostatných.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: O testovanie je opäť veľký záujem, Matovič pomáha v odbernom tíme (minúta po minúte)

Na Slovensku pribudlo 2890 pozitívne testovaných ľudí a 25 úmrtí pacientov s Covid-19. Celkovo si pandémia vyžiadala 159 obetí.

Premiér Igor Matovič pomáha priamo v odbernom tíme v Tvrdošíne.
Ilustračné foto.
Hornádska ulica v Krompachoch v piatok 10. apríla.

Život na Slovensku sa opäť obmedzuje, začína sa miernejší lockdown (prehľad)

Zákaz vychádzania sa netýka cesty do práce, na Orave a v Bardejove treba i test.

Neprehliadnite tiež

Najlepší lacný mobil do dvesto eur (jeseň 2020)

Je lepšie Lenovo, Huawei alebo Xiaomi?

Podcast Klik

Klik: Je Google monopol?

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik
Ilustračná fotografia.