SME

Klik: Trump, vesmírna turistika a NFT. Aké boli kľúčové tech udalosti roka 2021

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik.Podcast Klik. (Zdroj: Hejty!)
Načítavam... Klik 194: Log4j - jeden z najhorších bugov v histórii / Top tech udalosti roka 2021
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Top 10 technologických udalostí roka

1. Twitter natrvalo zrušil účet Donalda Trumpa. Sociálna sieť udala ako dôvod podnecovanie násilia, keď davy vo Washingtone zaútočili na budovu Kapitolu, sídla amerického Kongresu, po tom, čo Donald Trump zvolal ľudí na protest.

2. Zakladatelia veľkých technologických firiem odchádzajú. Asi najväčší odchod roka oznámil Jeff Bezos z pozície šéfa Amazonu. Na jeseň sa pridal Jack Dorsey, keď úplne odišiel z Twitteru. Zo zakladateľov tak zostal v čele veľkej technologickej firmy len Mark Zuckerberg.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

3. Čipová kríza. Pandémia okrem iných priniesla aj spomalenie globálneho dodávateľského a výrobného reťazca, čo spôsobilo aj aktuálny nedostatok čipov. Experti odhadujú, že tento stav potrvá až do roku 2023. Denník The New York Times má vynikajúce vysvetlenia začiatku krízy dodávateľského reťazca.

4. Veľké technologické firmy sa stali ešte väčšími. Globálne lockdowny pomohli najmä digitálnym firmám, online predaje aj online inzercia stúpali.

5. Škandály Facebooku a vzostup TikToku. O škandáloch Facebooku sme sa v podcaste Klik niekoľkokrát počas roka rozprávali, asi najväčším bolo odhalenie Facebook Files, keď sme sa dozvedeli, že sociálna sieť má interný výskum, ktorý dokazuje, ako škodí. Zároveň to bol rok, keď TikTok prekročil hranicu jednej miliardy používateľov. Spomedzi moderných sociálnych sietí dosiahol TikTok tento míľnik najrýchlejšie.

SkryťVypnúť reklamu

6. Všetci budujú metaverzum . Facebook sa premenoval na Meta. Microsoft oznámil, že vytvára metaverzum pre prácu. Nezabudnime ani na Roblox alebo Fortnite, ktorý buduje Epic Games. Zdá sa, že veľké technologické firmy vidia budúcnosť vo virtuálnej realite a investujú do jej vývoja desiatky miliárd.

7. Kryptomeny, web3, NFT, meme akcie. Špekulatívne investovanie bolo v roku 2021 na vzostupe. NFT sa stalo dokonca slovom roka.

8. Videli sme viac regulácie pre technologické firmy a niekoľko vysokých pokút. Nie je to len Európska únia, ktorá pokračuje v prinášaní zákonov pre reguláciu činnosti tech firiem. Južná Kórea prinútila Google pridať externé platobné mechanizmy a súd v Spojených štátoch prikázal Apple uvoľniť pravidlá pre App Store.

9. Výpadky internetu boli v roku 2021 citeľnejšie. Ak ich nebolo viac ako po minulé roky, tak sme ich vnímali intenzívnejšie aj preto, že väčšina našej každodennej činnosti sa odohráva počas pandémie online. Najpamätnejším bol 5-hodinový výpadok služieb Facebooku, ktorý mal dokonca dosah na globálnu ekonomiku.

SkryťVypnúť reklamu

10. Miliardári rozbehli vesmírny turizmus . Miliardári Jeff Bezos a Richard Branson sami vyleteli vo svojich raketách na okraj vesmíru. A turistické lety spustila aj spoločnosť SpaceX Elona Muska.

(Newsletter Dávida Tvrdoňa - FWIW)

Log4j - jeden z najhorších bugov v histórii

Pôvodný text, ktorý nesprávne interpretoval, čo sa stalo sme nahradili.

Odborníci na kybernetickú bezpečnosť objavili závažnú zraniteľnosť v Java knižnici, ktorú využívajú tisíce až milióny aplikácií na celom svete.

Medzi zasiahnuté patria služby iCloud od Apple, Minecraft, Amazon, Cloudflare, Twitter, Steam či niektoré cloudové služby Google, Java Edition a mnohé iné menej známe produkty či služby.

Objavená zraniteľnosť sa vyskytuje v softvérovej knižnici Log4j, ktorá patrí pod organizáciu Apache Software Foundation. Pojmom logy sa v informatike označujú záznamy o činnosti určitého programu, ktoré slúžia napríklad na spätnú analýzu údajov či prípadných bezpečnostných zlyhaní. Účelom knižnice je takéto logy zapisovať.

SkryťVypnúť reklamu

Kód pre Log4j je open source, spravuje ho veľká komunita developerov a je voľne dostupný. O kritickej chybe, ktorá dostala názov Log4Shell, sa verejnosť dozvedela minulý týždeň. Útoky na služby sa zrejme diali už od začiatku decembra. Záplaty na zraniteľnosť sú dostupné od piatka 10. decembra.

Zraniteľnosť softvéru vedia hackeri ľahko využiť. Môžu prehľadávať servery, služby a zariadenia, ktoré chybu stále nemajú opravenú.

Viac informácií nájdete v tomto texte.

(SME Tech, ZDNet, The Verge)


Správičky

Instagram má viac ako dve miliardy aktívnych používateľov mesačne po celom svete. Informáciu priniesla americká CNBC vďaka informácii od zamestnancov, ktorí poznajú kľúčovú metriku. Facebook už tri roky nezverejňuje počet používateľov Instagramu. Naposledy v roku 2018 oznámil, že Instagram prekročil jednu miliardu používateľov. (CNBC)

SkryťVypnúť reklamu

Google Area 120, experimentálna divízia spoločnosti, spustila Qaya, službu ponúkajúcu jednoduché weby pre digitálnych tvorcov. Služby ako Linktree, Carrd, InstaBio, LinkInBio a ďalšie sa stávajú čoraz populárnejšími a Google skúša vlastnú verziu, v rámci ktorej sa chce odlíšiť tým, že tvorcom ponúkne aj možnosť jednoduchého e-shopu. (TechCrunch)

Meta pridáva podporu pre Messenger do Ray-Ban Stories, smart okuliarov do Facebooku, ktoré spoločnosť uviedla na trh pred niekoľkými mesiacmi. Udeje sa to prostredníctvom aktualizácie softvéru a vo výsledku umožní používateľom odosielať a prijímať správy, telefonovať cez Messenger alebo nechať si správy čítať nahlas. (The Verge)

Spotify pridáva hodnotenie podcastov vo svojej aplikácii. Má to však háčik, služba dovolí hodnotiť používateľov podcast hviezdičkami od 1 do 5 iba vtedy, ak si vypočujú celý diel. Tvorcovia podcastov, ktorí používajú službu Anchor.fm, uvidia hodnotenia, až keď dostanú aspoň 10 hodnotení od poslucháčov. (Spotify)

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Pravidelné podcasty:

Minisérie:

Sportnet.sk podcasty: 

Partnerské podcasty:

Archív:

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu