Vo Veľkej Británii rastie počet prípadov a premiér Boris Johnson zvoláva verejnosť na hromadné preočkovanie treťou dávkou.
"Posilnime náš múr proti omikronu," vyzval. Prípady rastú aj v Dánsku, vo Francúzsku a iných krajinách a je nevyhnutné povedať, že svet je na úpätí vlny omikronu.
Tri prípady potvrdili cez víkend aj na Slovensku a je len otázkou niekoľkých týždňov, keď sa aj u nás stane omikron dominujúcim variantom. Skôr menej týždňov ako viac.
Doterajšie informácie o omikrone boli kusé a išlo skôr o odborné a vedecké názory, prípadne limitované laboratórne testy než robustné dáta z praxe.
Objavoval sa aj názor, že nový variant zákonite musí byť menej nebezpečný, pretože taká je povaha vírusov. Úprimná odpoveď bola, že doteraz nikto nemohol jasne vedieť.

Dnes však vedci z Južnej Afriky publikovali prvú veľkú štúdiu o 78-tisíc ľuďoch nakazených omikronom z reálneho prostredia o tom, ako sa variant správa. A aj keď po týždňoch neistoty a laboratórnych štúdiách, ktoré hovorili o neefektívnosti vakcín, prinášajú najnovšie výsledky úľavu, treba byť stále opatrní.
Prečítajte si otázky a odpovede o najnovších zisteniach v súvislosti s novým variantom koronavírusu.
Otázky o omikrone:
Je omikron nákazlivejší?
Áno, variant omikron je výraznejšie nákazlivejší ako delta. Dokazujú to dáta zo všetkých krajín, kde sa teraz omikron objavil. Je až štyrikrát infekčnejší ako delta. Dáta z Južnej Afriky alebo z Británie ukazujú, že svoje zastúpenie dokáže znásobiť približne za dva dni.