SME
Streda, 19. január, 2022 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Ľudskosti sa učíme z tváre druhého človeka

Rozhovor so šachovým veľmajstrom Jánom Markošom.

davkadavka
Načítavam... 231. Rozhovor s Jánom Markošom o šachu, filozofii a dobrom živote"

Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Dnes sa rozprávam s Jánom Markošom, šachovým veľmajstrom a autorom kníh o kritickom myslení a aplikovanej etike, a toto je malá ochutnávka z tém a otázok, o ktorých sme hovorili:

  • Ako sa dostal od šachu k písaniu o kritickom myslení a etických otázkach a vidí nejaký vzťah medzi šachom a filozofiou?
  • Ako podľa neho súvisí dobro jednotlivca a dobro spoločnosti a prečo je potrebné tu aplikovať dva druhy etického rozmýšľania?
  • A ako vníma ľudskosť či ľudskú dôstojnosť? Súhlasil by s Nietzschem, že ak je Boh mŕtvy, tak je radikálnym spôsobom ohrozené aj naše chápanie ľudskosti?

NOVINKA: Podporte Pravidelnú dávku jednou odrieknutou kávou mesačne cez Patreon a dostanete prístup k záverečnej bodke každej epizódy, ktorá ponúka extra obsah súvisiaci s témou danej dávky. Tím PD srdečne ďakuje za podporu!


Pred samotným rozhovorom mi dovoľte môjho hosťa predstaviť:

Je spisovateľom a lektorom kritického myslenia. Vyštudoval filozofiu a evanjelickú teológiu na Karlovej univerzite v Prahe. Učil na strednej škole, v rokoch 2013 – 2016 viedol Sokratov inštitút, doplnkové vzdelávanie pre nadaných vysokoškolákov.

Jeho manuál kritického myslenia Sila rozumu v bláznivej dobe sa v roku 2019 stal na Slovensku bestsellerom. V roku 2020 mu vyšla o etických dilemách kniha s názvom Medzi dobrom a zlom, a v roku 2021 kniha Bližšie k sebe.

Je tiež šachovým veľmajstrom, trénerom a autorom. Jeho kniha Pod hladinou: 33 kapitol o tajomstvách šachu získala v roku 2018 od Anglickej šachovej federácie prestížne ocenenie Book of the Year Award. V roku 2020 napísal spoločne s najlepším českým šachistom Davidom Navarom knihu Tajná přísada. (zdroj: Dennik N)

Súvisiace dávky:

V rozhovore zaznelo alebo odporúčame:

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nájomné byty v Novom Meste nad Váhom

Niektoré mestá byty vôbec nestavajú.


16 h
Nataša Holinová

Generálny prokurátor sa už nejaví ako nezaujatý.


18 h

Neprehliadnite tiež

Špeciálna epizóda s otázkami od poslucháčov.


a 1 ďalší 7 h
Skryť Zatvoriť reklamu