SME
Streda, 19. január, 2022 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Zoom: Milujete štipľavé? Čo s tým má materské mlieko

Týždenný podcast o novinkách z vedy.

(Zdroj: HejTy)
Načítavam... Vytvorili roboty, ktoré sa samé rozmnožujú"

Počúvajte aj cez v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Zvyčajne tak začínajú horšie vedecko-fantastické filmy. Zostrojili roboty, tie sú živé, samé sa dokážu rozmnožovať, a nakoniec všetci... alebo čosi podobné. Teraz však vedci naozaj vytvorili čosi, čo pripomína roboty. To čosi sa dokáže v istom zmysle rozmnožovať. A tentokrát je to dobrá správa.

Tento týždeň sa v podcaste Zoom vyberieme za živými robotmi, ktoré sú schopné replikácie, zistíme, ako sa chuť korenia dostáva do materského mlieka, a uvidíme, či vo Veľkom hadrónovom urýchľovači narazili na stopy neutrín.

Skryť Vypnúť reklamu

Krátke správy z vedy

Výskumníci objavili nový druh dinosaura, ktorý má zvláštny chvost. Zviera veľké asi ako dnešné psy tento chvost používalo ako zbraň, zrejme sa bránilo jeho švihaním, keďže chvost obsahuje časti, ktoré pripomínajú čepele.

Astronómovia objavili zvláštnu masívnu čiernu dieru v satelitnej galaxii našej Mliečnej cesty. Nachádza sa v trpasličej galaxii Lev I. a ukázalo sa, že tento útvar zrejme nemá toľko tmavej hmoty, no v strede má čiernu dieru, ktorá je takmer taká hmotná ako tá naša.

Astronómovia pozorovali nový druh binárnej hviezdy. Teoretici toto teleso predvídali pred rokmi, no až teraz sa ho podarilo potvrdiť. Ide o takzvané prechodné binárne hviezdy a sú akýmsi chýbajúcim článkom pri našich modeloch o vzniku dvojhviezd.

Skryť Vypnúť reklamu

Nórske vlky vyhynuli. Genetická analýza teraz ukázala, že všetky vlky v Nórsku a vo Švédsku sú v skutočnosti zvieratá pochádzajúce z Fínska a pôvodné nórske vlky v divočine ľudia vyhladili v sedemdesiatych rokoch.

Podcasty denníka SME

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte na podcasty.inzercia@ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nájomné byty v Novom Meste nad Váhom

Niektoré mestá byty vôbec nestavajú.


16 h
Nataša Holinová

Generálny prokurátor sa už nejaví ako nezaujatý.


18 h

Neprehliadnite tiež

Špeciálna epizóda s otázkami od poslucháčov.


a 1 ďalší 7 h
Skryť Zatvoriť reklamu