SME
Pondelok, 29. november, 2021 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Klik: Google v Indii predstavil lacný Android telefón za 87 dolárov

Komentovaný prehľad technologických správ.

Technologický podcast Klik.Technologický podcast Klik. (Zdroj: SME.sk / Hej,Ty!)

Vypočujte si podcast Klik

Počúvajte cez: Apple podcasty | Google podcasty | Spotify | RS


Psst. Ak toto čítate len aby ste videli video mačky v Jurskom parku tak to je tu, alebo nižšie embednuté v texte.

Google spolu s indickým operátorom Jio Platforms uviedli JioPhone Next za 87 dolárov

India v roku 2020 prekonala USA ako druhý najväčší trh so smartfónmi na svete s viac ako 400 miliónmi používateľov smartfónov v krajine s 1,3 miliardami.

Väčšina z nich má alebo mala telefóny s pripojením 2G. Potom prišiel miliardár Mukesh Ambani, šéf Reliance Industries, indickej nadnárodnej spoločnosti, a po celej krajine postavil novú sieť 4G vysielačov a prostredníctvom telekomunikačnej spoločnosti Jio Platforms začal ponúkať dostupné paušály, lacný internet a lacné smartfóny (podrobnejšie v tomto článku).

Skryť Vypnúť reklamu

400 miliónov Indov so smartfónmi predstavuje penetráciu približne 31%. Pre porovnanie, v Číne je to 64% a v Spojených štátoch 82%. Očakáva sa, že India sa v najbližších rokoch dostane na úroveň týchto krajín.

To znamená, že v najbližších rokoch bude mať ďalších 300 - 600 miliónov svoj prvý smartfón. Ambani dúfa, že budú zákazníkmi práve Jio Platforms.

A to sa pozdáva aj Googlu, ktorý predpokladá, že v najbližších rokoch bude mať svoj prvý smartfón ďalšia približne miliarda ľudí. Preto sa Google spojil s Jio Platforms a uviedli na indický trh 87-dolárový JioPhone Next s niektorými funkciami dostupnými len na Pixel telefónoch Googlu (čítanie text na obrazovke nahlas, vylepšenia fotiek a ďalšie).

Smartfón má 5,45-palcový HD+ displej s ochranou Corning Gorilla Glass 3, štvorjadrový Qualcomm QM-215 1,3 GHz, 2 GB RAM a 32 GB internou pamäťou, ktorú je možné rozšíriť.

Skryť Vypnúť reklamu

JioPhone Next má aj podporou dvoch SIM kariet a obsahuje 3 500 mAh batériu. Má 13-megapixelový zadný fotoaparát s podporou HDR a 8-megapixelový predný fotoaparát. Podľa parametrov to vôbec nevyzerá na zlý telefón za 87 dolárov.

Načítavam video...

(FWIW by David Tvrdon)

Facebook 2.0

Facebook je mŕtvy, nech žije Meta. Firma Marka Zuckergerga zmenila štruktúru. V princípe svoje jednotlivé obchodné jednotky oddelí do samostatných divízií, ktoré zastreší spoločná materská spoločnosť Meta. Niečo podobné spravil zopár rokov dozadu Google, keď nad sebou založil materskú firmu Alphabet.

Vysvetlení aj interpretácií je niekoľko a nie všetky nevyhnutne skrývajú hanebné motívy. Od určitej veľkosti dáva zmysel jednotlivé biznisy od seba odčleniť a jasne pomenovať. Viete tak investorom ukázať napríklad to, že Facebooku alebo Googlu sa v skutočnosti darí a má zdravé finančné základy.

Skryť Vypnúť reklamu

Iné časti biznisu sa oddelia do samostatného biznisu a nezaťažujú produktívne časti firmy svojimi investičnými nákladmi. Akcionári vedia potom dobre rozlíšiť, že napríklad investujete desiatky miliárd na výskum a vývoj pre nový experimentálny projekt a nie ako súčasť bežného fungovania už rozvinutých projektov. Výkazy aj marže sú proste pekne úhľadné.

Mark Zuckerberg bude ten priestor potrebovať. V najbližších rokoch plánuje firmu preorientovať z poskytovateľa sociálnych sietí na správcu Metaverza. Akéhosi spojenia viacerých vrstiev digitálnej reality. Firma chce vytvoriť priestory a objekty objekty vo virtuálnej či rozšírenej realite viac či menej pozošívané s fyzickým svetom aj tradičným webom.

Zuckerberg metaverzum sám dobre a obšírne vysvetľuje v rozhovore s Benom Thompsonom (Stratechery).

Skryť Vypnúť reklamu

Vznikol by svet, v ktorom by sa dali nahradiť (a spoplatniť) takmer úplne všetky dnešné medziľudské vzťahy. Nad interakciou postavíte vrstvy digitálnej funkcionality. Projekt metaverza bude stáť desiatky miliárd dolárov.

Nová firma bude musieť vymyslieť a dostať na trh aj základné technológie, nové obchodné modely a dohodnúť fungovanie s ďalšími partnermi, ktorí sa do priestoru tlačia.

Je to veľké riziko a to sme ešte nezačali rozoberať fakt, že o vybudovanie nového priestoru sa pokúša firma, ktorú už dnes moria reputačné a regulačné obavy.

Už roky vieme, že Facebook nie je dobrým správcom medziľudskej komunikácie ani verejného priestoru. Mala by firma, ktorá sa podieľala na skazení súčasnej reality budovať tú nasledujúcu?

Microsoft predstavil svoju verziu metaverza

Počas konferencie Ignite predstavil Satya Nadella, šéf Microsoftu, ich víziu metaverza, zatiaľ v rámci komunikačnej aplikácie Teams.

Skryť Vypnúť reklamu

Microsoft budúci rok prinesie Mesh, platformu pre spoluprácu pre virtuálnu realitu priamo v Microsoft Teams. Ľudia dostanú animovaných 3D avatarov s telom a rukami, ale bez nôh.

Zdá sa, že budúcnosť práce vidia vo virtuálnej realite Meta aj Microsoft.

Na rozdiel od Meta, Microsoft má aplikácie pre prácu, avšak vo virtuálnej podobe má Meta, aspoň na teraz, pokročilejšie virtuálne prostredie v podobe Workrooms.

Načítavam video...

(The Verge)

Mačkosaurs

Niekto nahradil tyranosaura v scéne z Jurského parku mačkou. Ďakujeme.

Načítavam video...

Správičky

Unikli fotografie smart hodiniek od Facebooku, majú prednú kameru. Zariadenie má Facebook predstaviť budúci rok a hodinky budú súčasťou rozrastajúceho sa portfólia technologických produktov spoločnosti. Podoba hodiniek sa líši od tých aktuálnych na trhu najmä prítomnosťou kamery v displeji. (Bloomberg)

Skryť Vypnúť reklamu

Raspberry predstavilo novú verziu Pi Zero 2 W. Stojí len 16€ a vyzerá rovnako ako predchodca, ale má 1 GHz štvorjadrový 64-bitový procesor ARM Cortex-A53 a 512 MB RAM, teda dvojnásobok oproti predošlej verzii. Podľa odhadov Raspberry Pi Foundation predstavuje 40-percentné zlepšenie výkonu, ale podľa magazínu Wired je to konzervatívny odhad a nárast výkonu je väčší. (Wired)

Vyskúšali sme náhradu za Google fotky, domáci cloud môžete mať aj vo vašej obývačke. Matúš Paculík testoval NAS Synology DS220+, chcel zistiť, či je táto náhrada Google Fotiek vhodná pre bežného človeka. Krátka odpoveď je, že inštalácia je jednoduchá a vie to byť plnohodnotná náhrada. Avšak má to zopár ale. (SME Tech)

Google oznámil zmeny, ktoré vykoná v súvislosti so zmenou zákona v Južnej Kórei. Ten požaduje, aby Google Play nebola jediná platobná možnosť v Android aplikáciách. Zákon nešpecifikuje len Google, avšak Apple tvrdí, že App Store sa zákon netýka. Kórejská dozorná komisia môže rozhodnúť inak po otvorení vyšetrovania. (The Verge)

Skryť Vypnúť reklamu

Poľská spoločnosť Allegro sa dohodla na prevzatí stopercentného podielu v českej skupine e-shopov Mall Group a v kuriérskej firme WeDo . Allegro uvádza, že jej transakcia pomôže v stratégii expanzie a urýchli rast naprieč zvyškom Európy. Skupina bude pôsobiť v Poľsku, Českej republike, na Slovensku, v Slovinsku, Maďarsku a Chorvátsku. Do skupiny Mall Group patrí okrem internetového obchodu Mall napríklad e-shop s elektronikou CZC.cz. Transakcia sa ale mall.skmanetýka spoločností Vivantis, Mall Pay, ani Mall.TV a Košík.cz, ktoré boli už v minulosti z Mall Group vyčlenené. (HNonline)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Technologický podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 27. nov
Inžinieri inštalujú detektor faser v tuneli veľkého hadrónového urýchľovača.

Chcú nájsť aj tmavé fotóny.


26. nov
Skryť Zatvoriť reklamu