SME
Nedeľa, 5. december, 2021 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

V chovnom programe je už len posledná samica vzácneho nosorožca

Posledný samec nosorožca tuponosého severného zomrel v roku 2018.

Najin je z posledných dvoch samíc tohto druhu.Najin je z posledných dvoch samíc tohto druhu. (Zdroj: TASR/AP)

NAIROBI. Vedci vyradili jednu z posledných dvoch samíc nosorožca tuponosého severného (Ceratotherium simum cottoni) na svete z chovného programu zameraného na záchranu tohto druhu pred vyhynutím.

K rozhodnutiu neodoberať vajíčka 32-ročnej Najin, ktorá žije v rezervácii v Keni, dospeli po „posúdení etického rizika“, ktoré zohľadnilo jej vek a ďalšie faktory. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

„Vyradenie jedného jedinca z ochranárskeho programu z dôvodu dobrých životných podmienok zvieraťa zvyčajne nie je otázka na dlhé premýšľanie... ale keď jeden jedinec tvorí 50 percent vašej populácie, zvážite toto rozhodnutie niekoľkokrát,“ skonštatovali hlavní veterinári vedeckej skupiny BioRescue Frank Göritz a Stephen Ngulu.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok USA vyhlásili 23 druhov živočíchov a rastlín za vyhynuté Čítajte 

Okrem pokročilého veku vzali odborníci do úvahy aj jej zdravotný stav. Ultrazvukové snímky ukázali niekoľko malých nezhubných nádorov na krčku a maternici samice ako aj cystu na jej ľavom vaječníku.

Najin a jej dcéra Fatu žijú v Ol Pejeta Conservancy v Keni a sú jediné žijúce jedince svojho druhu. Posledný samec zomrel v roku 2018. Vedci však posledným dvom samcom odobrali spermie, aby nimi mohli oplodniť vajíčka samíc.

BioRescue vedie spomenutý program, ktorý zahŕňa oplodnenie odobratých vajíčok v talianskom laboratóriu. Vedci dosiaľ vytvorili dvanásť embryí, ktoré vedci plánujú implantovať náhradným matkám z druhu nosorožca tuponosého južného (Ceratotherium simum simum).

Najin ani Fatu už totiž nie sú schopné embryá vynosiť.

Najin zostane podľa BioRescue súčasťou programu, ale inými spôsobmi. Okrem iného jej vezmú vzorky tkaniva na výskum kmeňových buniek. Vedci dúfajú, že tiež dokáže „preniesť svoje sociálne znalosti a správanie“ aj na budúce potomstvo.

Skryť Vypnúť reklamu

Nosorožce tuponosé severné sa dostali na pokraj vyhynutia v dôsledku pytliactva a straty habitatu. Najin a Fatu žijú v rezervácii pod ozbrojenou ochranou.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 23 h

Podcast o nových vedeckých objavoch.


a 2 ďalší 3. dec
Skryť Zatvoriť reklamu