SME
Nedeľa, 5. december, 2021 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

V Izraeli odkryli vinárstvo staré 1500 rokov

Komplex sa nachádza v izraelskom meste Javne.

Vinárstvo v Javne staré 1500 rokov.Vinárstvo v Javne staré 1500 rokov. (Zdroj: TASR/AP)

JAVNE. Izraelskí archeológovia odkryli rozsiahle vinárstvo, ktorého vek odhadujú na 1500 rokov. V komplexe, ktorý sa nachádza v meste Javne, našli päť lisov na víno, sklady, pece, v ktorých sa vypaľovali hlinené skladovacie nádoby a desaťtisíce keramických úlomkov.

Objav podľa izraelského pamiatkového úradu svedčí o tom, že Javne bolo v byzantskom období vinárskou veľmocou. Bádatelia odhadujú, že zariadenie mohlo ročne vyprodukovať asi dva milióny litrov vína.

Jon Seligman, ktorý bol jedným z vedúcich vykopávok, povedal, že víno bolo známe ako gazské víno a vyvážalo sa do širokého okolia. Bádatelia sa domnievajú, že hlavná výrobňa tejto značky vína sa nachádzala práve v Javne.

Skryť Vypnúť reklamu

"Bolo to ľahké biele výberové víno, ktoré sa vyvážalo do mnohých krajín po celom Stredomorí," povedal Seligman. Dodal, že víno sa okrem iného vyvážalo do Egypta, Turecka, Grécka a možno tiež do Talianska.

Seligman tvrdí, že víno v tej dobe nebolo len dôležitým tovarom pre export a zdrojom potešenia, ale tiež významným zdrojom živín a bezpečnou alternatívou k vode, ktorá bola často kontaminovaná.

Komplex v Javne bol podľa izraelských úradov odhalený v priebehu uplynulých dvoch rokov pri vykopávkach v rámci projektu rozvoja mestečka, ktoré leží južne od Tel Avivu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 22 h

Podcast o nových vedeckých objavoch.


a 2 ďalší 3. dec
Skryť Zatvoriť reklamu