SME
Pondelok, 29. november, 2021 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Slovenskí egyptológovia objavili v pevnosti Ramessa III. nové hradby

Hradby sa prekrývajú.

Podobizeň faraóna Ramessa III.Podobizeň faraóna Ramessa III. (Zdroj: WIKIMEDIA/CC)

Slovenskí egyptológovia objavili v pevnosti faraóna Ramesa III. dve nové pevnostné hradby, ktoré sa navzájom prekrývajú.

Objav bol súčasťou 11. výskumnej sezóny, ktorú v septembri egyptológovia z Ústavu orientalistiky SAV absolvovali na archeologickej lokalite Tell el-Retábí v Egypte. Počas nej sa zamerali na doposiaľ málo prebádaný severozápadný okraj pevnosti.

Súvisiaci článok Slovenský egyptológ: Súťažíme, kto objaví biblické mesto Čítajte 

Podľa SAV ide o objav, ktorý zásadne zmenil predstavu o podobe skúmanej pevnosti.

„Doteraz sme predpokladali, že na severnej strane pevnosti bola za Ramessa III. iba jedna hradba, ktorá mala v staroveku postačovať na jej obranu zo strany chránenej jazerom či mokraďou. Objavili sme však dve ďalšie. Jedna z nich bola päť metrov hrubá, tá druhá – vyššie položená a mladšia mala až deväťmetrovú hrúbku,“ povedal Jozef Hudec z Ústavu orientalistiky SAV.

Skryť Vypnúť reklamu

Obe objavené hradby sú podľa neho pritom značne poničené zemnými prácami majiteľa susediaceho súčasného trhoviska. Vo vnútri pevnosti archeológovia zároveň objavili masívnu stavbu z nepálených tehiel, ktorej vonkajší múr sa zachoval až do výšky takmer pol metra. Na aký účel stavba slúžila zatiaľ nie je známe. Zaujímavá je tiež ďalšia objavená budova. V jej vnútri sa doteraz našli dva podstavce stĺpov. Výskum tu odkryl aj viaceré misky, kostru ryby, koráliky a amforu z Tretieho prechodného obdobia, ktoré sa datuje do 11. až 7. storočia pred Kristom.

Počas 11. výskumnej sezóny podporili slovenských výskumníkov aj špecialisti z Nadácie Gedíd Aigyptos. Objavy podľa SAV vytvárajú priestor na viacero hypotéz o tom, za akým účelom boli stavby postavené. Odpovede na vynárajúce sa otázky budú slovenskí egyptológovia hľadať počas ďalších výskumných sezón.

Skryť Vypnúť reklamu

Archeologická lokalita Tell el-Retábí sa nachádza v starom nílskom údolí Wádí Tumilát, medzi dnešnými mestami Zagazig a Ismailía. V staroveku bolo toto údolie významnou komunikačnou líniou medzi nílskou deltou, Červeným morom a Sinajským polostrovom. Starým Egypťanom poskytovalo relatívne bezpečný prístup k zdrojom nerastných surovín na Sinaji a zároveň bolo aj dôležitou bránou do Ázie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Technologický podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 27. nov
Inžinieri inštalujú detektor faser v tuneli veľkého hadrónového urýchľovača.

Chcú nájsť aj tmavé fotóny.


26. nov
Skryť Zatvoriť reklamu