SME
Pondelok, 29. november, 2021 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Klik: Facebook sa zúfalo snaží nestať sa tabakovou firmou

Komentovaný prehľad technologických správ.

Technologický podcast Klik.Technologický podcast Klik. (Zdroj: SME.sk / Hej,Ty!)

Vypočujte si podcast Klik

Počúvajte cez: Apple podcasty | Google podcasty | Spotify | RSS


1️⃣ Počúvate podcasty? Povedzte nám svoj názor. Vyplniť dotazník >

2️⃣ Povedzte nám, aké tipy na technologické darčeky by ste chceli. Vyplniť >


Facebook mal zlý týždeň

Facebook má za sebou týždeň, v ktorom firma zažila najväčší výpadok za posledné roky a bývalá zamestnankyňa Frances Haugen americkým zástupcom a zástupkyniam v kongrese priamo povedala, že Facebook si vyberá zisk na úkor bezpečnosti používateľov.

Skryť Vypnúť reklamu

Technicky sa nestalo nič nenapraviteľné, aj keď počas výpadku konkurentom pribudli desiatky miliónov nových používateľov. Svedectvo v kongrese v princípe tiež len potvrdzuje fakty, ktoré analytici odtušili roky dozadu.

Na tomto mieste je tiež fajn pripomenúť, že Facebook je súkromná korporácia a jej zmyslom je vytvárať zisk pre jej akcionárov, nie konať verejné dobro.

Je len málo dôvodov myslieť si, že biznis Facebooku utrpel vážne škody. Firma nemá obchodný problém - má problémy politické a reputačné. Tie sa nedajú riešiť doprogramovaním novej funkcie ani nasadením novej verzie umelej inteligencie.

Pre Facebook so súčasným vedením môžu byť problémy neuchopiteľné, alebo neriešiteľné. Presvedčenie, že lepšia verzia produktu dokáže opraviť problémy sa nakoniec môže stať pre firmu kliatbou.

Skryť Vypnúť reklamu

Odporúčame tri dobré analýzy:

  • Facebook sa blíži k bodu, z ktorého niet návratu (Economist)
  • Politické problémy Facebooku (Ben Thompson)
  • Je Facebook slabší, ako sme si mysleli? (NY Times)

Jeden postreh sa opakuje takmer v každej úvahe o budúcnosti sociálnej siete. Jednotlivé problémy sa u Facebooku kumulujú a je možné, že sa blížime k povestnému steblu, ktorá mu zlomí väzy.

Nemusí sa pritom stať nič dramatické. Firmy veľkosti Facebooku umierajú desaťročia (medzičasom v Yahoo!).

No Economist pripomína, že ak sa napríklad reputačné problémy firmy nepodarí napraviť, Facebook môže prísť nie len o zákazníkov, ale aj o talentovaných zamestnancov, ktorí si budú hľadať nablýskanejšieho zamestnávateľa. To zas spustí špirálu horšieho produktu, čo ešte viac odradí ďalších zamestnancov.

Skryť Vypnúť reklamu

Podobných špirál sa vo firme (a jej životnom priestore) roztáča niekoľko. Od úpadku zákazníckej bázy až po sprísňovanie regulačného prostredia.

Facebook dnes možno bojuje o to, aby sa nestal ekvivalentom tabakovej firmy.

Načítavam video...

Ako sme nakupovali Google Pixel Buds A-Series

Ak si na Slovensku chcete pripomenúť, že sme naozaj ekonomikou karpatského typu, skúste si kúpiť hardvérový produkt od Googlu. Telefóny či slúchadlá rady Pixel sa v slovenských eshopoch buď nepredávajú vôbec, alebo za nezmyselné ceny.

Ak sa pokúsite kúpiť napríklad slúchadlá (o čo sa obaja autori tohto textu a podcastu nezávisle od seba pokúsili v ostatných týždňoch) Google Pixel Buds A-Series priamo od obchodu Google na webe, zistíte že na Slovensku vám Google predať fyzický produkt nechce.

Skryť Vypnúť reklamu

Nákup z nemeckej či rakúskej verzie Google obchodu tiež nezbehne - na divoký východ (teda 80 kilometrov od Viedne) produkty nevozia. Amazon, ktorý dovezie všetko a všade zas v Európe nechce predávať konkurenčné slúchadlá od Google asi z princípu.

Isto teda existuje nemecký eshop z elektronikou, ktorý za pár eur slúchadlá dovezie. Najlacnejší dovoz slúchadiel z eshopov v Nemecku sme našli za 50 eur, čo je z princípu ohavné. Väčšina nemecký obchodov na Slovensko nedováža pre istotu vôbec.

Nakoniec sme skončili na mieste poslednej záchrany. Virtuálny obchod na eBay vám dovezie všetko, len sa musíte vysporiadať s rozhraním, ktoré prežíva ako fosília internetu z roku 2009.

Slúchadlá nakoniec dorazili a zdá sa, že sú fajn.


Správičky

Pre chybu konfigurácie servera unikli dáta z Twitchu. Hacker zverejnil zdrojový kód platformy, zatiaľ nespusteného konkurenta Steamu od Amazon Game Studios a unikli aj podrobnosti o platbách tvorcov. Torrent o veľkosti 125 GB bol zverejnený na sieti 4chan, autor vravel, že ide len o prvú časť úniku. Twitch za 970 miliónov dolárov v roku 2014 kúpil Amazon po tom, ako Google ustúpil od akvizície. Zdroje zvnútra platformy potvrdili, že takýto problém bol otázkou času, keďže manažment zanedbával bezpečnosť. (The Verge)

Skryť Vypnúť reklamu

Recenzia na iPhone 13 Pro . Bližšie na nový smartfón od Apple sa pozrel náš kolega Matúš Paculík. Nový iPhone je zase o niečo rýchlejší, má vynikajúci 120 Hz displej, lepšie fotí a jeho batéria vydrží bez problémov aj náročný pracovný deň. (SME Tech)

EÚ plánuje podať protimonopolnú sťažnosť na Apple pre čipovú technológiu NFC, ku ktorej spoločnosť nechce dať prístup vo svojich zariadeniach tretím stranám. Apple hrozí vysoká pokuta a výsledkom by mohlo byť, že bude musieť otvoriť napríklad svoj mobilný platobný systém pre ďalšie firmy. (Reuters)

YouTube už nebude robiť ďalšie vydania koncoročných videí Rewind. Po odložení v 2020 sa spoločnosť už k tejto tradícii neplánuje vrátiť. (Tubefilter)

Windows 11: Pre koho je určený a ako ho nainštalovať? Spoločnosť svoj nový operačný systém prvýkrát odhalila v júni. Ide o prvú veľkú aktualizáciu softvéru po šiestich rokoch. Microsoft ňou výrazne zmenil svoj starý dobrý operačný systém a pokúsil sa ho urobiť relevantnejším pre post-pandemický svet, v ktorom pracujeme a komunikujeme odlišne. Nie je prekvapením, že Microsoft chce, aby ste začali používať Windows 11. Na Windows 11 si budete nejaký čas zvykať - výrazne sa líši od predchádzajúcich verzií operačného systému, ktoré ste zrejme používali. A aj keď je nová verzia k dispozícii práve teraz, nie všetky z 1,3 miliardy počítačov na svete so systémom Windows 10 na ňu budú môcť prejsť. (SME Tech)

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

Vyšli recenzie na Surface Pro 8. Viacerí zariadenie chvália, konečne dostalo moderný dizajn, má 120 Hz displej, ale žiaľ je to stále drahé zariadenie. (The Verge)

Načítavam video...
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Technologický podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 27. nov
Inžinieri inštalujú detektor faser v tuneli veľkého hadrónového urýchľovača.

Chcú nájsť aj tmavé fotóny.


26. nov
Skryť Zatvoriť reklamu