SME

Našli najstaršie ľudské stopy v Amerike. Majú 23-tisíc rokov

Ameriku osídlili ľudia ako poslednú.

Tieto stopy menia pohľad na osídlenie Severnej Ameriky.Tieto stopy menia pohľad na osídlenie Severnej Ameriky. (Zdroj: National Park Service, USGS a Bournemouth University)

Ľudské stopy spred 23-tisíc rokov, ktoré objavili v Spojených štátoch, naznačujú, že človek osídlil oblasť Severnej Ameriky ešte pred koncom poslednej doby ľadovej. Vyplýva to z výskumu, ktorý zverejnili vo štvrtok vo vedeckom časopise Science.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tieto zistenia posúvajú dátum osídlenia amerického kontinentu jeho prvými obyvateľmi o tisíce rokov. Stopy zostali v blate na brehoch dávno vyschnutého jazera, ktoré je v súčasnosti časťou púšte v štáte Nové Mexiko.

Kal vyplnil priehlbiny a stvrdol na skalu, čím pomohol zachovať dôkazy o prítomnosti anatomicky moderného človeka a poskytol vedcom aj náhľad do ich života.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Pre zmenu klímy sa ľudia bili už pred 13-tisíc rokmi Čítajte 

"Mnohé zo stôp podľa všetkého patria mladistvým jedincom a deťom. Veľkých stôp dospelých osôb je tam menej," napísali autori štúdie publikovanej vo vedeckom časopise.

"Jednou z hypotéz je deľba práce, pri ktorej sa dospelí venujú činnostiam vyžadujúcim určitú technickú zručnosť a mladiství majú zase na starosti napríklad prenášanie rozličných predmetov," uviedli vedci, podľa ktorých mladistvých sprevádzali aj deti a spoločne tak zanechali väčší počet stôp.

Výskumníci tiež našli stopy, ktoré zanechali mamuty, prehistorické vlky a dokonca obrie leňochy. Tieto stopy zjavne pochádzajú z rovnakého obdobia, keď sa pri jazere objavil Homo sapiens.

Amerika bola posledným kontinentom, ktorý človek osídlil. Počas uplynulých desaťročí bola najviac akceptovaná teória, že usadlíci prišli do Severnej Ameriky z východnej Sibíri cez pozemný ázijsko-americký most, teda súčasný Beringov prieliv. Z Aljašky zamierili potom na juh za priaznivejším podnebím.

SkryťVypnúť reklamu

Archeologické nálezy vrátane hrotov oštepov používaných na zabíjanie mamutov dlho hovorili o osídlení starom 13.500 rokov, ktoré je spájané s paleoindiánskou tzv. cloviskou kultúrou pomenovanou podľa mesta Clovis v štáte Nové Mexiko. Považovala sa za prvú civilizáciu na americkom kontinente a za predchodcu etnických a kultúrnych skupín, všeobecne označovaných ako "domorodí Američania".

Súvisiaci článok Legenda o Merlinovi môže byť sčasti pravdivá. Stonehenge možno rozobrali Čítajte 

Názory na cloviskú kultúru sa však za uplynulých 20 rokov menili s novými objavmi, ktoré posúvali osídľovanie Ameriky časovo dozadu. Ani tento posunutý odhad však nepredstavoval obdobie staršie než 16.000 rokov, čo je už doba po konci posledného glaciálu.

A práve toto posledné veľké zaľadnenie, ktoré sa skončilo zhruba pred 20.000 rokmi, je kľúčové. Predpokladá sa totiž, že v dôsledku ľadovca, ktorý v dobe ľadovej pokrýval väčšinu severnej časti amerického kontinentu, by bola ľudská migrácia z Ázie do Severnej Ameriky i mimo nej veľmi ťažká.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu