SME
Pondelok, 29. november, 2021 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Oznámili finalistov ocenenia Eset Science Award

Galavečer bude 16. októbra.

Ocenenie pre laureátov.Ocenenie pre laureátov. (Zdroj: Linda Kisková Bohušová/ESET Science Award)

Hodnotiace komisie vybrali pätnásť finalistov ocenenia vedcov Eset Science Award v kategóriách výnimočná osobnosť slovenskej vedy, výnimočný mladý vedec do 35 rokov a výnimočný vysokoškolský pedagóg.

Laureátov ocenenia spozná verejnosť 16. októbra, vyhlásení budú počas slávnostného galavečera.

Finalistami v kategórii výnimočná osobnosť slovenskej vedy sú:

  • Imrich Barák, ktorý sa venuje mikrobiálnej genetike a špecificky bunkovému deleniu, sporulácii a bunkovej smrti.
  • Ján Dusza, ktorý sa venuje sa výskumu progresívnych keramických materiálov.
  • Martin Gmitra, ktorý je expertom na teóriu funkcionálu hustoty a venuje sa štúdiu elektrónovej štruktúry atomárne tenkých materiálov.
  • Katarína Mikušová, ktorá sa venuje výskumu tuberkulózy a špecificky bunkovému obalu mykobaktérie, ktorý slúži ako ochranná vrstva Kochovho bacilu.
  • Jozef Ukropec, ktorý sa venuje výskumu v oblasti intergratívnej fyziológie cvičenia v kontexte chronických ochorení.

V kategórii výnimočný mladý vedec do 35 rokov to je Matej Baláž, Mária Kováčová, Pavol Mikolka, Ivana Šišoláková a Ladislav Valkovič. Päticu finalistov v kategórii výnimočný vysokoškolský pedagóg tvoria Pavel Gregor, Jana Pócsová, Maximilián Strémy, Jozef Záhumenský a Jozef Zajac.

Skryť Vypnúť reklamu

"Pandémia a výzvy uplynulých mesiacov nám opakovane dokazujú, aké dôležité je podporovať prácu vedcov a výskumníkov. Systematický vedecký prístup umožňuje rozlíšiť pravdu od domnienok a výmyslov, byť hlasom rozumu v polarizovanej spoločnosti a vďaka tomu prekonať aj najväčšie výzvy," vysvetlil Richard Marko zo spoločnosti Eset.

Laureátov v hlavných kategóriách výnimočná osobnosť slovenskej vedy a výnimočný mladý vedec do 35 rokov vyberie spomedzi finalistov medzinárodná komisia zložená z osobností svetovej vedy. O laureátovi v kategórii výnimočný vysokoškolský pedagóg rozhodne hodnotiaca komisia, ktorú tvoria zástupcovia slovenských univerzít.

Medzinárodnej komisii, ktorá vyberá laureátov v dvoch hlavných kategóriách, už druhý rok predsedá držiteľ Nobelovej ceny, legendárny astrofyzik a popredný odborník na gravitačnú fyziku Kip Thorne, ktorý sa osobne zúčastní aj slávnostného odovzdávania cien. Spolu s ním budú o laureátoch rozhodovať ďalší vedci ako biologička Fiona Wattová, chemička a filantropka Hana Dvořáková, profesor anorganickej chémie Ralf Riedel a profesor matematiky Tibor Krisztin.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Technologický podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 27. nov
Inžinieri inštalujú detektor faser v tuneli veľkého hadrónového urýchľovača.

Chcú nájsť aj tmavé fotóny.


26. nov
Skryť Zatvoriť reklamu