SME
Pondelok, 27. september, 2021 | Meniny má CypriánKrížovkyKrížovky
PODCAST ZOOM

Zoom: Astronómovia narazili na neznámy objekt

Týždenný podcast o novinkách z vedy.

(Zdroj: HejTy)

Vypočujte si podcast

Sú to len samé zlé správy. A bohužiaľ, asi ich bude iba pribúdať: zdá sa totiž, že už aj oteplenie o jeden a pol stupňa bude mať vážne dôsledky na naše zdravie. Myslia si to aspoň stovky vedcov.

Tento týždeň sa v podcaste Zoom pozrieme stopy dosiaľ neznámeho objektu, na ktorý astronómovia narazili v našej galaxii, dozvieme sa, čo s našim zdravím urobí oteplenie a pozrieme sa na pohyby, ktoré iritujú ostatných.

Skryť Vypnúť reklamu

Krátke správy z vedy

Vedci opísali, ako rastliny reagujú na hrozby a naštartujú obranu aj v dosiaľ nezasiahnutých častiach. Kľúčom je istý proteín MSL10, jeho úlohu teraz vysvetľuje nová štúdia. Vedci si myslia, že po pochopení tohto obranného mechanizmu by mohli pomôcť rastlinám rýchlejšie rozoznať hrozby, aby sa voči ním mohli brániť.

Rúška chránia pred covidom. Ukázala to rozsiahla štúdia z Bangladéšu, ktorá podporuje zistenia množstva predchádzajúcich výskumov. Štúdia pritom zahŕňala 350-tisíc ľudí, vrátane kontrolnej skupiny a náhodného rozdelenia. Výsledkom je, že chirurgické rúška chránia, ale látkové rúška nie.

Ťažšie hviezdy nemusia explodovať ako supernovy, môžu rovno implodovať do čiernej diery. Nové modely naznačujú, že ak majú hviezdy viac než 40- až 50-násobok hmoty Slnka, sú natoľko masívne, že pravdepodobne skolabujú priamo do čiernej diery - bez toho, aby explodovali. Extrémne hviezdy s viac ako 150 hmotami Slnka však už vybuchnú ako hypernovy.

Skryť Vypnúť reklamu

Vedci vytvorili umelé bunky, ktoré napodobňujú živé. Tieto bunky pripomínajúce štruktúry dokážu prehltnúť, sprocesovať a vyvrhnúť materiál, čím napodobňujú metabolizmus. Štruktúry by mohli pomáhať pri doručovaní liečiv či pri ochrane životného prostredia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Boris Kollár a Igor Matovič.

Rozprávajme sa s tými, ktorým záleží na tom, ako žijeme.


24 h

Taký zásah do revíru nemôže jeho štartérske veličenstvo nechať bez dôsledkov.


Ilustračné foto

Plánujú zaviesť núdzový stav?


24. sep
Do nemocníc treba prinajmenšom respirátor. Test nezriedka potrebujú aj zaočkovaní.

Dĺžka návštev sa pohybuje v minútach.


22 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Odkedy Yersinia pestis sprevádza ľudstvo?


a 1 ďalší 4 h
Technologický podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 25. sep
Skryť Zatvoriť reklamu