SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Apacer ShareSteno CD-311 - fotobanka do vrecka

Ak patríte medzi vášnivých fotografov, ktorým pri výjazde nestačí ani kapacita miniatúrneho disku MicroDrive, mali by ste si zaobstarať vreckovú fotobanku. Keďže pomocou USB rozhrania dokáže načítať údaje z čohokoľvek, využiteje tu nielen pre svoj digitál

Ak patríte medzi vášnivých fotografov, ktorým pri výjazde nestačí ani kapacita miniatúrneho disku MicroDrive, mali by ste si zaobstarať vreckovú fotobanku. Keďže pomocou USB rozhrania dokáže načítať údaje z čohokoľvek, využijete ju nielen pre svoj digitál, ale pre všetky kompatibilné zariadenia a prenos údajov medzi počítačmi.

Na trhu je viacero hráčov, ktorí skombinovali 2,5" pevný disk s inteligentnou elektronikou, napájacím akumulátorom a všestranným USB rozhraním. Medzi nimi je i spoločnosť Apacer s jeho produktovým radom ShareSteno. Dnes si pod drobnohľadom prezrieme najnovší model CD311.


FOTO - MILAN GIGEL

Hneď pre začiatok je potrebné vedieť, že vývojári sa sústredili na samotný prenos dát bez akejkoľvek špecializácie na digitálnu fotografiu. Jediným pomocníkom je pre fotografa komunikačné rozhranie PTP (Photo Transfer Protocol), ktoré umožňuje prekonať bariéry tam, kde výrobcovia zabudli na to, že svet sa hýbe okolo štandardu USB Mass Storage. Pomenovanie fotobanka vyplýva skôr z typického použitia ako zo zakomponovaných technológií. Umocňuje to i pribalená multiformátová čítačka pamäťových kariet. Úloha zariadenia je jednoduchá. Načítať pomocou USB rozhrania ľubovoľné dáta zo zariadení s rozhraním USB Mass Storage a Photo Tansfer Protocol, ktoré je následne možné na počítači zduplikovať na pevný disk, a pracovať s nimi. Okrem toho je možné ShareSteno využiť i ako bežný externý disk pre USB rozhranie.


FOTO - MILAN GIGEL

Apacer ShareSteno CD311 svojou šírkou verne kopíruje telo 2,5" pevného disku, pričom dĺžka vzhľadom na použitú elektroniku a konštrukciu prevyšuje tradičný diskový rozmer o 3 centimetre. Hrúbku by sme mohli prirovnať k dvom 2,5" diskom uloženým nad sebou. Výrobca si zaručene nechal priestor pre ďalšiu miniaturizáciu tohto zariadenia, aby mal zákazníkov neskôr čím prekvapiť. Vrchná polovica šasi je vyhotovená z plastu s metalickou povrchovou úpravou. Všetky ovládacie tlačidlá sú sústredené v pravej časti pod displejom a pre spínanie je použitá membránová technológia.


FOTO - MILAN GIGEL

Spodná časť šasi je vyhotovená z hliníkového plechu, ktorý je vybavený rozmernou protisklzovou gumovou samolepkou. Vďaka svojej hmotnosti drží na doske pracovného stola zariadenie pevne a nemusíte sa obávať jeho kĺzania. Po mechanickej stránke pôsobí celok robustným dojmom, avšak dizajn a vyhotovenie pripomínajú skôr éru predchádzajúcich rokov.


FOTO - MILAN GIGEL

Na ľavej bočnici sa nachádza štandardizovaný miniatúrny USB konektor. Ten je bránou ku kobminovanému rozhraniu OTG (On-The-Go), ktoré je periferiálnym rozhraním pre pripojenie k PC, ale aj Host Bus rozhraním pre pripojenie periférií. Trochu nelogické je to, že ak chcete k systému čokoľvek pripojiť, potrebujete jeden z redukčných USB káblikov, ktoré sú súčasťou dodávky. Namiesto toho mohol na bočnú stranu výrobca osadiť paralelne zapojené konektory rôznych formátov, aby bolo zariadenie čo najuniverzálnejšie. Na druhej strane však máte možnosť vyrobiť si vďaka štandardizovanému konektoru nespočetné množstvo redukcií, ktoré použijete na čokoľvek. Od napájania externých zariadení alebo dobíjania mobilného telefónu až po komunikáciu s podporovanými perifériami. Drobným obmedzením však je, že konektor nemôžete využiť pre nabíjanie zabudovaného akumulátoru.


FOTO - MILAN GIGEL

Pre napájanie je však fotobanka osadená samostatným konektorom na spodnej strane. Vstupné napätie je 5 voltové, takže môžete pri nabíjaní v teréne experimentovať s alternatívami. Čím nižšia bude prúdová zaťažiteľnosť zdroja, tým bude nabíjanie pomalšie. To sa týka i USB portov počítača, ktoré dokážu poskytnúť iba pätinu žiadaného potenciálu.


FOTO - MILAN GIGEL

V teréne je dôležité, aby ste dokázali zariadenie ochrániť i pred pádom na zem. Nylonové puzdro je vyhotovené tak, aby ste z neho dokázali fotobanku jednoducho vytiahnuť, avšak aby jej používaniu v puzdre nič nebránilo. Otvory sú všade tam, kde je potrebné zaistiť prístup ku konektorom. Použitý materiál tlmí nárazy a tak pri vypnutom disku príliš veľké riziko poškodenia pri páde nehrozí.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri pohľade na príslušenstvo vás opäť zamrzí, že pri nabíjaní sa so základnou dodávkou doplnkov bez adaptéra nezaobídete. Kábliky, ktoré sú súčasťou dodávky rovnako so sebou prinášajú mierne komplikácie. Môžete ich v teréne stratiť, alebo zabudnúť doma. Potom je vám databanka zbytočná.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri pripájaní USB kľúča, MP3 prehrávača so zabudovaným plnoformátovým konektorm, alebo pri iných zariadeniach je to jednoducho káblik, ktorý vám otvorí cestu k použitiu.


FOTO - MILAN GIGEL

Inak tomu nieje ani pri digitálnych fotoaparátoch a zariadeniach s miniaturizovaným konektorom. Človek si pri každom použití položí otázku. Je to vôbec nutné? Nedalo sa to vyriešiť nejako inteligentejšie? Ide však skôr o komfort a pohodlie ako obmedzenie funkcionality.


FOTO - MILAN GIGEL

Novinkou je limitovaná edícia databanky, ku ktorej pribalil ako bonus výrobca i multiformátovú čítačku kariet formátu 14-v-1. Tá vám otvorí cestu pre použitie s väčšinou kariet na trhu. I keď ide o externé riešenie prístupu k pamäťovým kartám, aspoň cena zariadenia zostáva na akceptovateľnej hladine. Je iba na vás, či budete v teréne pripájať digitál káblikom, alebo použijete praktickú čítačku.


FOTO - MILAN GIGEL

Pohľad na štrbinu čítačky však prezradí, že predsa len jeden z formátov chýba. Je to xD Picture, ktorý preferuje Fuji a Olympus. Kompaktné vyhotovenie a možnosť pripojenia i priamo k PC zaiste potešia.


FOTO - MILAN GIGEL

Práca so zariadením je jednoduchá a zodpovedá možnostiam konkurenčných modelov. Displej je podsvietený a má pomerne slušný kontrast. Ovládanie zaisťuje menu a päťsmerný tlačidlový ovládač. Disk musí byť rozdelený na viacero partícií, pretože používať môžete iba súborový systém FAT32. Ten má 32 gigabajtový limit, ktorý je neprekročiteľný. Súbory môžete kopírovať do zariadenia i smerom von, môžete ich skryť, či dokonca ochrániť heslom. Ide však o triviálne najpotrebnejšie funkcie bez technologických doplnkov - proste to najnutnejšie. Na jedno nabitie vydrží akumulátor v priemere jeden a pol hodiny sústavného prenosu dát, pričom dátové toky z karty na disk závisia od rýchlosti pamäťovej karty a z disku na PC dosahujú takmer 20 MB/s.


FOTO - MILAN GIGEL

Možno ste si položili otázku, ako je to s vnútornou konštrukciou a vyhotovením. Po sňatí hliníkovej časti šasi narazíte na pevný disk. V tomto prípade je vo vnútri 40 GB Toshiba, je však možné že v zariadení nájdete čokoľvek. Použitie štandardizované disku znamená jednoduchú pripojiteľnosť k PC v prípade havárie zariadenia, možnosť rozšírenia kapacity, či použitia pôvodného disku v notebooku.


FOTO - MILAN GIGEL

Tí, ktorí to s používaním myslia vážne by mali vedieť, že napájanie zaisťuje dostupný jednočlánkový Li-Ion akumulátor s kapacitou 1050 mAh, ktorý jednoducho pri opotrebovaní vymeníte za nový. Ak oželiete skrutky ktorými je pevný disk dodatočne fixovaný (nepovinne) a skrutkovanie krytu nahradíte suchým zipsom, môžete si fotobanku dokonca upraviť tak, aby ste mohli v teréne akumulátory meniť. Tak sa vám podarí presiahnuť bariéru, ktorá môže byť dosť skľučujúca. Predĺžiť si výdrž akumulátora môžete i výmenou pevného disku za 1,8" Hitachi Travelstar, ktorý nielenže zníži hmotnosť zariadenia a úplne odkryje akumulátor (vojde vám tam náhradný s dvojnásobnou hrúbkou), ale pomocou nástroja Feature Tool budete môcť znížiť na úkor výkonu jeho spotrebu. Všetko je iba na vašej odvahe a šikovnosti.


FOTO - MILAN GIGEL

Aké sú možnosti zariadenia to vám prezradí i jeho riadiaci čip ALI M5637, ktorý Apacer využil. Ako sa dočítate v dokumentácii, jeho možnosti sú širšie ako tie, ktoré ponúka výrobca tohto zariadenia. Firmvér je aktualizovateľný, takže do budúcnosti je možné očakávať zmeny.


FOTO - MILAN GIGEL

V krátkosti je možné hodnotiť fotobanku ShareSteno ako zaraidenie strednej triedy, ktoré sa snaží poskytnúť používateľovi očakávané funkcie. Výrobca sa sústredil na ekonomickú stránku zariadenia a trochu pozabudol na to, že používateľ hľadá i praktické možnosti využitia a doplnky. Pochváliť je však možné pribalenú čítačku kariet a široké možnosti úpravy, ktoré dokážu zo "škaredého káčatka" vyčariť zariadenie nových rozmerov.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.penta.cz/apacer/produkty.php?typ=73
Orientačná cena: 6830 s DPH

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Technologické hračky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister školstva Branislav Gröhling (vpravo) a minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Pandémia si vyžiadala 4 411 obetí.

10 h
Generálny prokurátor Maroš Žilinka na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Prokuratúra podala protest.

2 h
GameStop.

Cielia na bezcenné firmy.

20 h
Publicista Matúš Ritomský.

Antigénové testy sú užitočným nástrojom v boji s pandémiou.

3 h
CYNICKÁ OBLUDA

Stredovek má plán

Anna Záborská už mala plné zuby toho, ako sa jej rozumní ľudia posmievajú, že presadzuje stredoveké bludy.

Neprehliadnite tiež

Prvých osadníkov v Amerike sprevádzali ich psy.

Vedci zrejme našli pôvod psov.

44m

Nielen o relativite času a priestoru, ale aj o filozofickej relativite všetkého diskutujú Jakub a Jaro

7 h