SME
Utorok, 28. september, 2021 | Meniny má VáclavKrížovkyKrížovky
PODCAST KLIK

Klik: Ako pandémia zabila zvyšky analógového sveta

Komentovaný prehľad technologických správ.

Technologický podcast Klik.Technologický podcast Klik. (Zdroj: SME.sk / Hej,Ty!)

Vypočujte si podcast Klik

Počúvajte cez: Apple podcasty | Google podcasty | Spotify | RSS


Technológie naozaj zjedia svet

Ďalší kvartál opäť ukazuje bezprecedentný rast veľkých technologických firiem. Apple, Google, Microsoft hlásia za druhý kvartál rekordné tržby s dvocifernými medziročnými nárastmi prakticky naprieč celým biznisom. Mnohé odvetvia rástli o tretinu až polovicu, iné sa takmer zdvojnásobili.

Spoločný zisk, nie tržby, zisk týchto troch firiem prekonal v uplynulom štvrťroku 56 miliárd dolárov pri necelých 190 miliardách dolárov v tržbách.

Skryť Vypnúť reklamu

Google ukazuje, že reklamný biznis nie je v takej kríze, ako sme zvykli za posledné roky hovoriť, a videoreklamy prehrávané na platforme YouTube pravdepodobne do konca roka zarobia viac ako celý Netflix.

Apple predáva svoje iPhony a iPady tak rýchlo, že v ďalších kvartáloch pravdepodobne narazí na nedostatok základných čipov.

Microsoft naďalej rýchlo buduje cloudový biznis a láme rekordy predplatného svojich kancelárskych služieb.

Mimochodom, PlayStation 5 aj Xbox Series X/S sú najrýchlejšie predávané konzoly svojej produktovej rady aj napriek tomu, že je pravdepodobne obmedzená na strane ponuky - nestíhajú vyrábať a na Slovensku stále nie je ľahké konzolu zohnať.

Jedno z vysvetlení nebývalého rastu v tradične ospalom štvrťroku je, že sa pozeráme na rast vyvolaný definitívnym koncom starého analógového sveta.

Skryť Vypnúť reklamu

Veľa z technologických produktov, ktoré Apple, Google či Microsoft ponúkajú, dokázalo pre osobu alebo firmu efektívnejšie nahradiť tradičný spôsob robenia vecí.

Jednoduchým príkladom je človek, ktorý si každé ráno po ceste do práce kupoval tlačené noviny. Mal síce telefón, kde ich mohol získať lacnejšie a pohodlnejšie, ale zo zvyku si naďalej kupoval papierové noviny, aby sa dozvedel nové veci o svete.

Počas pandémie sa mnoho z týchto tradičných zvykov násilne prerušilo. Stánok bol zatvorený, prípadne musel náš fiktívny spotrebiteľ pracovať z domu a noviny si nekúpil. Veľa ľudí aj firiem z donútenia stiahlo po digitálnych alternatívach, ktoré síce boli dlhodobo dostupné, ale nepoužívali sa, lebo zvyk kázal inak.

Pandémia si možno od ľudí aj firiem vynútila vlnu zmien správania, ktorú najlepšie obslúžili veľké internetové firmy a tie dnes čerpajú zo zmeny správania zisk.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak hypotéza platí, pozeráme sa na novú éru technologického biznisu, ktorá sa začína zúrivým kŕmením sa na posledných pozostatkoch analógového sveta.

Čo a prečo sa deje v Číne

Prečo Čínske úrady torpédujú vlastné technologické firmy? Zasiahli proti fintechu, vzdelávacím appkám a niekoľkým veľkým aplikáciám, ktoré sa chystali vstúpiť na západné burzy.

Skvelú interpretáciu ponúka v newslettri Noah Smith (via Techmeme Ride Home). Stojí za samostatné prečítanie, ale v skratke hovorí približne toľko, že Čína sa možno rozhodla presmerovať energiu svojho technologického sektora zo spotrebiteľských digitálnych produktov (pokojne si predstavte YouTube či Facebook) na technológie viac previazané s hmatateľným materiálnym pokrokom alebo rozvojom krajiny.

Teda Čína možno chce znížiť to, ako veľmi sú spotrebiteľské internetové aplikácie lákavé pre domácich investorov aj podnikateľov.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak bude digitálny biznis neistý, šikovní ľudia sa preorientujú na iné časti technológií. Napríklad na rozvoj infraštruktúry, robotiku, automatizáciu poľnohospodárstva, zbrojovky a podobne. Teda na technológie, ktoré komunistický režim považuje za prínosnejšie pre budovanie pozície krajiny v geopolitickej súťaži.


Podporte podcast Klik

Keramický hrnček (450 ml) - podcast Klik Keramický hrnček (450 ml) - podcast Klik (zdroj: SME - Marko Erd)

Objednať hrnček podcastu Klik za 9,99 € >>


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Centrum Nivy otvoria 30. septembra.

Investor musel riešiť dlhoročné prieťahy.


5 h
Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová

Nebola to politická tlačovka. Bol to prejav ombudsmanky občana.


15m
Veci verejné Miroslava Beblavého.

V Los Angeles postavili diaľnicu za šesťdesiatšesť dní. Prečo to u nás nejde?


27. sep
Peter Tkačenko

Fico sa môže Hegerovi poďakovať, že je v strede diskusie.


4 h

Výrobca Horaliek zverejnil svoje letné výsledky, ktoré mali byť strašne zasiahnuté fašistickým bojkotom.


Neprehliadnite tiež

O stredovekej teórii transcendentálií.


8 h
Mikroskopický záber buniek (zelená), ktoré sú infikované vírusom SARS-CoV-2 (fialová). Záber je vo falošných farbách pre lepšie rozoznanie častíc vírusu.

Ako sa vírus dostal do Číny, nie je jasné.


27. sep
Ilustračná fotografia.

Odkedy Yersinia pestis sprevádza ľudstvo?


a 1 ďalší 27. sep
Skryť Zatvoriť reklamu