SME
Utorok, 28. september, 2021 | Meniny má VáclavKrížovkyKrížovky

Opravili Hubblov ďalekohľad. Opäť môže pozorovať vesmír

Zálohy sa minuli.

Hubble opäť funguje.Hubble opäť funguje. (Zdroj: NASA)

V piatok inžinieri zo Zeme opravili jeden z najväčších vesmírnych ďalekohľadov, ktorý bol viac ako mesiac v núdzovom režime. Hubblov vesmírny ďalekohľad od soboty opäť pozoruje vesmír a dokáže zasielať aj dáta na Zem.

Ďalekohľad sa sám uložil do núdzového režimu 13. júna, keď zlyhal jeden z jeho počítačov, ktorý riadi vedecké prístroje. Problém bol nakoniec v jednotkách, ktoré formátovali pozorované dáta a napájali niektoré systémy.

Inžinieri 16. júna úspešne prepli na záložné jednotky a taktiež záložný počítač. Hubble má väčšinu dôležitých systémov zdvojenú pre podobné prípady. Ak by sa teraz použité záložné jednotky v budúcnosti pokazili, už ich funkciu nemajú čím nahradiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Americký národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) napriek tomu predpokladá, že Hubble bude fungovať ešte niekoľko rokov. Jeho misia by sa mohla pretnúť aj s misiou teleskopu Jamesa Webba, ktorý NASA plánuje vypustiť do vesmíru ešte v tomto roku.

Hubble je vo vesmíre už 31 rokov a prispel napríklad k poznaniu o rozpínaní vesmíru, evolúcii galaxií a preskúmal tiež atmosféry vzdialených planét mimo našej sústavy.

"Hubble je ikona, už tri desaťročia nám poskytuje neuveriteľný pohľad na vesmír," píše v tlačovej správe riaditeľ NASA Bill Nelson.

"Som pyšný na Hubblov tím, či už jeho súčasných členov alebo minulých, ktorý nám teraz poskytli svoju pomoc a znalosti. Vďaka ich oddanosti a práci bude Hubble ďalej stavať na svojom 31 ročnom odkaze a rozširovať naše obzory o svoj pohľad na vesmír."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vedia koho vypočuť, ale nedá sa to.


10 h

Neprehliadnite tiež

Mikroskopický záber buniek (zelená), ktoré sú infikované vírusom SARS-CoV-2 (fialová). Záber je vo falošných farbách pre lepšie rozoznanie častíc vírusu.

Ako sa vírus dostal do Číny, nie je jasné.


12 h
Ilustračná fotografia.

Odkedy Yersinia pestis sprevádza ľudstvo?


a 1 ďalší 18 h
Skryť Zatvoriť reklamu