SME

Čína ako tretia krajina sveta úspešne pristála na Marse

Na Marse pristála čínska sonda.

Načítavam video...

PEKING. Na Marse v sobotu nadránom po prvý raz pristála čínska bezposádková sonda. Informovali o tom agentúry AP a AFP s odvolaním sa na štátne médiá.

Súvisiaci článok Čína sa pokúsi pristáť na marťanskej Utópii. Chce hľadať ľad aj život Čítajte 

O úspešnom pristátí prvého čínskeho diaľkovo ovládaného vozidla (rovera) na červenej planéte informovala štátna televízia CCTV, ako aj čínska tlačová agentúra Sinchua s odvolaním sa na Čínsku národnú vesmírnu agentúru (CNSA).

Po Spojených štátoch a Rusku sa tak Čína stala len tretím štátom, ktorému sa na povrch Marsu podarilo dostať svoje robotické vozidlo, približuje britská stanica BBC.

SkryťVypnúť reklamu

"Čína po prvý raz zanechala stopu na Marse," uviedla agentúra Nová Čína. Pristátie na planéte označila za dôležitý krok v čínskom vesmírnom programe.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Marse už sú aj Američania

Čínska sonda váži zhruba 240 kilogramov. Má šesť kolies a štyri slnečné kolektory. Po povrchu Marsu sa môže pohybovať rýchlosťou 200 metrov za hodinu, napísala agentúra DPA.

Jej úlohou bude počas nasledujúcich troch mesiacov skúmať povrch Marsu, ako aj horniny do hĺbky 100 metrov a atmosféru planéty, približuje AFP.

Kapsula vstúpila do atmosféry Marsu vo výške 125 kilometrov. Počas pristávania využila padák s rozlohou 200 štvorcových metrov a tiež rakety, vďaka čomu sa znížila jej rýchlosť takmer na nulu. Následne sa vznášala asi 100 metrov nad povrchom, aby identifikovala možné prekážky a napokon pristála na štyroch nohách.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Zástupca CNSA Keng Jen potvrdil, že na každý krok mali len jeden pokus a všetky na seba nadväzovali. "Ak by nastala nejaká chyba, pristátie by zlyhalo," povedal.

Celému tímu sa už poďakoval aj čínsky prezident Si Ťin-pching. "Celá vlasť a ľud si budú navždy pamätať vaše mimoriadne činy," uviedol.

Ku gratuláciám sa pridal aj zástupca amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Thomas Zurbuchen.

"Spolu s celou svetovou vesmírnou komunitou sa teším na dôležité príspevky, ktoré táto misia prinesie v rámci snahy ľudí lepšie spoznať červenú planétu," napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Sovietska misia zlyhala

Na povrchu červenej planéty už pristálo vo februári americké robotické vozidlo s názvom Perseverance (Vytrvalosť). Súčasťou technického vybavenia sondy je aj malá helikoptéra Ingenuity (Vynaliezavosť).

SkryťVypnúť reklamu

Spojené štáty od roku 1976 uskutočnili deväť úspešných pristátí na Marse.

Sovietsky zväz na Marse pristál v roku 1971, jeho misia však zlyhala, pretože modul veľmi skoro po kontakte s povrchom planéty prestal vysielať informácie, upozornila agentúra AP.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu