SME

Slovenská vedkyňa postúpila do užšieho výberu na let okolo Mesiaca

Ľudská posádka sa k Mesiacu vydá prvýkrát od roku 1972.

Michaela MusilováMichaela Musilová (Zdroj: TASR)

HONOLULU. Japonský miliardár Jusaku Maezava v marci spustil prihlasovací proces pre osem civilistov, s ktorými sa vydá na let okolo Mesiaca plánovaný na rok 2023.

Zo zhruba milióna záujemcov z celého sveta do užšieho výberu postúpilo iba niekoľko tisíc. Jednou z nich je aj slovenská astrobiologička Michaela Musilová.

Pre TASR uviedla, že jej hlavným cieľom ako členky posádky by bola popularizácia vedy a výskumu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Misia programu dearMoon má byť let okolo Mesiaca ďalej, než kedy človek v minulosti letel. Prihlásila som sa, pretože sa mi páčil nápad Maezavu zobrať so sebou ľudí, ktorí sú kreatívni a chcú pomáhať ďalším ľuďom. Je to skvelá možnosť, ako sa zapojiť do nového typu vesmírnych misií, ktoré sú vedené cez súkromný sektor a nielen cez vesmírne agentúry, ako to bolo donedávna," povedala.

SkryťVypnúť reklamu

Vo vesmíre si chce aj zaspievať

Maezava (45) sa v roku 2018 prihlásil ako prvý pasažier, ktorý využije súkromný let okolo Mesiaca vesmírnou loďou americkej spoločnosti SpaceX.

Súvisiaci článok NASA sa chystá na prvý let na inej planéte Čítajte 

Podnikateľ kúpil všetky miesta na palube a oznámil svoje plány na výber ôsmich pasažierov. Ľudská posádka sa k Mesiacu vydá prvýkrát od poslednej misie Apollo v roku 1972.

Musilová uviedla, že ak by ju do posádky vybrali, na misiu by sa pokúsila zobrať aspoň jeden vedecký experiment.

"Najradšej by som viedla astrobiologický výskum spojený s prežitím rôznych organizmov v extrémnom vesmírnom prostredí," vysvetlila s tým, že jej hlavným cieľom misie by bola popularizácia vedy, výskumu a všetkého spojeného s vesmírom.

"Bolo by to v duchu hlavného cieľa programu dearMoon priniesť kreatívnych ľudí do vesmíru, ktorí sa zároveň chcú o svoje skúsenosti podeliť s ďalšími a pomôcť im. V rámci takýchto aktivít by som vytvorila rôzne druhy umenia vo vesmíre, písala by som články, nahrala rôzne vzdelávacie a umelecké videá," spresnila.

SkryťVypnúť reklamu

Vo vesmíre by rada aj tancovala a spievala, keďže je to podľa nej niečo, čo "spája veľa ľudí po celom svete".

Do NASA potrebuje americké občianstvo

Musilovú čaká ešte pohovor, výberový proces by sa mal skončiť v máji. Dúfa, že okrem vzťahu k umeniu jej pomôže aj to, že viedla takmer 30 rôznych simulovaných vesmírnych misií.

Takisto verí, že výhodou by mohla byť aj jej vášeň pre popularizáciu ako písanie článkov pre web Space.com, množstvo prednášok, ktoré robí každý rok, či nedávne vydanie knihy o jej živote Žena z Marsu.

Súvisiaci článok Podrobne otestovali nemožný pohon bez paliva. Opäť zlyhal Čítajte 

Ako podotkla, v blízkej budúcnosti je zmienená misia zatiaľ jedinou možnosťou, aby sa mohla dostať do vesmíru. Slovenskí občania sa totiž nemôžu hlásiť do výberu astronautov, ktorý momentálne organizuje Európska vesmírna agentúra (ESA).

SkryťVypnúť reklamu

"Slovensko by muselo byť aspoň pridruženým členom ESA, aby sme mali takúto možnosť," vysvetlila pre TASR s tým, že Slovensko by sa malo stať pridruženým členom ESA koncom budúceho roka.

V budúcnosti takisto zvažuje hlásiť sa do výberu astronautov amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), ak sa jej podarí získať americké občianstvo.

Musilová pôsobí ako riaditeľka stanice HI-SEAS na Havaji. Momentálne organizuje a vedie simulované misie na Mesiac a Mars v spolupráci s NASA, ESA a ďalšími organizáciami z celého sveta.

Najbližšie ju čaká simulovaná "marťanská" misia počas plavby na mori, kde bude veliteľkou. "Ide o náročnejší typ simulovanej misie, keďže nám budú hroziť rôzne nebezpečenstvá a namiesto simulovaných skafandrov budeme mať pri ponoroch potápačský výstroj," doplnila astrobiologička, ktorá na Slovensku zároveň pôsobí ako hosťujúca profesorka na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu