SME
Piatok, 14. máj, 2021 | Meniny má BonifácKrížovkyKrížovky
PODCAST ZOOM

Zoom: Aspirín môže pomáhať proti ťažkému covidu

Podcastový prehľad noviniek z vedy.

Vypočujte si podcast

Choďte za vodou. To je heslo NASA, ak sa rozprávame o hľadaní mimozemského života. Pretože ak nás naša vlastná planéta niečo učí, tak toto: kde je tečúca voda, tam je napokon aj život.

No a teraz sa zdá, že Mars možno o všetku svoju vodu neprišiel. Ale môže sa stále ukrývať na červenej planéte, pod jej povrchom.

Tento týždeň budeme v podcaste Zoom hľadať vodu na Marse, zistíme, ako sa vorvane naučili vyhýbať lovcom veľrýb, a dozvieme sa, ako aspirín pomáha proti ťažkému priebehu covidu.

Skryť Vypnúť reklamu

Krátke správy z vedy

Okolo Zeme preletel najväčší asteroid v tomto roku. Asi kilometrový asteroid pomenovaný 2001 FO32 preletel okolo v bezpečnej vzdialenosti dvoch miliónov kilometrov, čo je päťkrát ďalej ako je vzdialenosť Mesiaca.

Vedci vytvorili jedlé obaly na balenie potravín. Takéto stráviteľné obaly by sa mohli používať na balenie ovocia, zeleniny, mäsa či plodov mora. Takéto obaly sú rozpustné vo vode a výskumníci pri ich tvorbe využili polyméry z morských rias.

Hubblov vesmírny ďalekohľad si všimol zmenu ročných období na Saturne. Na veľkej planéte sa menia napríklad farby akýchsi pruhov, ktoré vidno na rovníku a póloch tohto plynného obra. Znamená to, že sa mení vietor i výška oblakov.

Brexit by mohol mať dopady nielen na ekonomiku či životný štýl, ale aj na životné prostredie. Niektorí vedci naznačujú, že napríklad vidiek Walesu by sa mohol zmeniť z pasienkov na krajinu lesov. Dôvodom je dopad brexitu na chovateľov oviec i podpora lesníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Katarína Danová

Paulínymu hrozí dva až desať rokov.

3 h
Caleb Ewan mieri do cieľa v 7. etape na Giro d'Italia 2021.

Etapu vyhral Caleb Ewan.

9 h

Neprehliadnite tiež

Zálohovanie fotiek zo smartfónu na bezdrôtový disk.

Existujú aj iné riešenie, ako platený cloud.

1 h
Tianwen-1.

Čínsky rover je menší ako Perseverance.

1 h
Podcast Piatoček.

Pozrite si podcastové štatistiky za apríl 2021.

2 h

Nové správy zo sveta vedy.

6 h