SME
Piatok, 16. apríl, 2021 | Meniny má Dana, DanicaKrížovkyKrížovky

Dva vzácne javy na jednom zábere. Odfotili škriatka aj trysk

Výboje vznikajú nad búrkami.

Ďalekohľad na Havaji zachytil na jedno zábere dva vzácne atmosférické úkazy - červeného škriatka a modrý trysk.Ďalekohľad na Havaji zachytil na jedno zábere dva vzácne atmosférické úkazy - červeného škriatka a modrý trysk. (Zdroj: International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA/A. Smith)

Ďalekohľad na havajskom vulkáne Mauna Kea zachytil nezvyčajnú atmosférickú svetelnú šou. Z rozžiareného oblaku vychádzajú do výšin pruhy červených a modrých elektrických výbojov.

Na jednom zábere tak ďalekohľad observatória Gemini zvečnil dva vzácne úkazy - červeného škriatka a modrý trysk.

Tieto farebné atmosférické javy je ťažké zachytiť fotoaparátom, pretože trvajú iba desatinu sekundy. Často tiež nie sú viditeľné z povrchu Zeme, odohrávajú sa totiž nad búrkovými oblakmi.

Červeného škriatka a modrý trysk môžete odlíšiť práve vďaka ich zafarbeniu. Na zábere je vidieť, ako výboj vystreľuje z vrchnej časti oblakov smerom k vesmíru.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Na Jupiteri objavili pozemský svetelný úkaz Čítajte 

Škriatkovia sú veľmi rýchle elektrické výboje a občas tvarom pripomínajú medúzu. Jav na zábere z Havaju má skôr tvar vertikálnych stĺpov. Meno dostali práve pre svoju prchavú povahu. Vznikajú 50 až 90 kilometrov nad povrchom.

Modré trysky vznikajú v atmosfére o niečo nižšie ako škriatkovia, zhruba 20 kilometrov nad povrchom. Tieto výboje majú kužeľovitý tvar a sú tiež jasnejšie ako škriatkovia.

Farebné atmosférické javy niekedy zazrú aj astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Pred pár rokmi zachytil na videu modrý trysk nad búrkou v Bengálskom zálive európsky astronaut Andreas Morgensen.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu