SME
Pondelok, 12. apríl, 2021 | Meniny má EsteraKrížovkyKrížovky

Dva vzácne javy na jednom zábere. Odfotili škriatka aj trysk

Výboje vznikajú nad búrkami.

Ďalekohľad na Havaji zachytil na jedno zábere dva vzácne atmosférické úkazy - červeného škriatka a modrý trysk.Ďalekohľad na Havaji zachytil na jedno zábere dva vzácne atmosférické úkazy - červeného škriatka a modrý trysk. (Zdroj: International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA/A. Smith)

Ďalekohľad na havajskom vulkáne Mauna Kea zachytil nezvyčajnú atmosférickú svetelnú šou. Z rozžiareného oblaku vychádzajú do výšin pruhy červených a modrých elektrických výbojov.

Na jednom zábere tak ďalekohľad observatória Gemini zvečnil dva vzácne úkazy - červeného škriatka a modrý trysk.

Tieto farebné atmosférické javy je ťažké zachytiť fotoaparátom, pretože trvajú iba desatinu sekundy. Často tiež nie sú viditeľné z povrchu Zeme, odohrávajú sa totiž nad búrkovými oblakmi.

Červeného škriatka a modrý trysk môžete odlíšiť práve vďaka ich zafarbeniu. Na zábere je vidieť, ako výboj vystreľuje z vrchnej časti oblakov smerom k vesmíru.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Na Jupiteri objavili pozemský svetelný úkaz Čítajte 

Škriatkovia sú veľmi rýchle elektrické výboje a občas tvarom pripomínajú medúzu. Jav na zábere z Havaju má skôr tvar vertikálnych stĺpov. Meno dostali práve pre svoju prchavú povahu. Vznikajú 50 až 90 kilometrov nad povrchom.

Modré trysky vznikajú v atmosfére o niečo nižšie ako škriatkovia, zhruba 20 kilometrov nad povrchom. Tieto výboje majú kužeľovitý tvar a sú tiež jasnejšie ako škriatkovia.

Farebné atmosférické javy niekedy zazrú aj astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Pred pár rokmi zachytil na videu modrý trysk nad búrkou v Bengálskom zálive európsky astronaut Andreas Morgensen.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Hlavný hygienik JÁN MIKAS obvykle vystupuje zmierlivo a rozhodnutia politikov nekritizuje.

Hlavný hygienik zažíva aj útoky od ľudí. Tvrdí, že frustráciu z pandémie chápe.

5 h

Čo hovorí správa špeciálnej komisie?

2 h

Neprehliadnite tiež

Jediná úloha vrtuľníka sú skúšobné lety.

Jediná úloha Ingenuity je uskutočňovať skúšobné lety.

20 h

Komentovaný prehľad technologických správ.

10. apr