SME

Odkiaľ sa vzal pandemický koronavírus? Z laboratória neunikol

Možno nemal medzihostiteľa.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: STOCK ADOBE)

Autor sa vo svojej výskumnej práci orientuje na molekulovú virológiu, kde skúma vírusy infikujúce farmové a voľne žijúce zvieratá. Pôsobí na Katedre epizootológie, parazitológie a ochrany spoločného zdravia Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie.

Keď takmer pred rokom, v decembri 2019, v čínskom meste Wu-chan v provincii Hubei boli pozorovaní viacerí pacienti s neznámym ochorením, ktoré sa prejavovalo vysokou teplotou, bolesťou svalov, dýchacími problémami až zlyhávaním funkcie pľúc, nikto netušil, že ľudstvo stojí na prahu novej pandémie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pacienti mali zväčša vzťah k miestnemu mokrému trhu, kde sa predávali živé exotické zvieratá alebo ich produkty. Zvieratá na trhu žili v značne stiesnených podmienkach a v úzkom kontakte s ľuďmi, čo vytvorilo ideálne prostredie na šírenie patogénov.

Odborníci mali silné podozrenie, že pacientov postihlo vírusové ochorenie, pretože epidémia SARS v Číne v rokoch 2002 – 2003, ktorú spôsobil koronavírus, vznikla za podobných podmienok.

Krátko na to bolo molekulovogenetickými metódami dokázané, že pacienti sa nakazili novým koronavírusom, ktorý neskôr pomenovali SARS-CoV-2. Zloženie celého vírusového genómu bolo publikované už v januári 2020, teda len niekoľko týždňov od prvého identifikovaného pacienta. To otvorilo cestu k vývoju diagnostického testu.

SkryťVypnúť reklamu

Nový koronavírus vyvolal epidémiu Covid-19, ktorá sa z Číny rýchlo rozšírila do celého sveta, takže WHO ju 11. marca 2020 vyhlásila za pandémiu.

Nový koronavírus a jeho unikátne vlastnosti

Odkiaľ pochádza nový koronavírus?

Na zodpovedanie tejto otázky musíme najprv poznať niektoré jeho vlastnosti. Každý vírus sa pri kontakte s bunkou viaže časťou svojho povrchového proteínu na špecifický bunkový receptor. V prípade koronavírusov je to S proteín, ktorý obsahuje väzbové miesto pre spojenie s bunkou.

Súvisiaci článok Vedci vyvrátili konšpiráciu, koronavírus nevytvorili v laboratóriu Čítajte 

SARS-CoV-2 má toto miesto unikátne, významnú úlohu v ňom zohráva šesť kľúčových aminokyselín. A vírus má ešte ďalšie jedinečné miesto. Žiadny z doteraz známych koronavírusov nemá v S proteíne vsunuté navyše štyri nové aminokyseliny.

Tým sa vytvorí miesto rozpoznávané bunkovým enzýmom furín proteáza, ktorá štiepením S proteínu spôsobuje vysokú infekčnosť vírusu a zvyšuje jeho patogénne účinky.

SkryťVypnúť reklamu

Teda pri pátraní po pôvode nového koronavírusu musíme hľadať taký vírus, ktorý má uvedené unikátne vlastnosti.

Zoonotický pôvod SARS-CoV-2

Vzhľadom nato, že známe epidémie SARS a MERS spôsobil koronavírus, ktorý bol nájdený v netopieroch, podobný vírus sa hľadal aj v prípade pandémie Covid-19.

A už krátko po objave nového koronavírusu čínski vedci našli koronavírus v netopieroch, pomenovaný RaTG13, ktorý bol na 96,4 % podobný ľudskému SARS-CoV-2. Pre lepšiu predstavu, z 30 000 nukleotidov vírusového genómu sa oba vírusy líšili zhruba v 1200 nukleotidoch.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C7KBD na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu