Vo Veľkej Británii sa medzi ľuďmi začala šíriť nová verzia koronavírusu, ktorá spôsobuje Covid-19. Stihla nakaziť zhruba tisíc ľudí. Zatiaľ však nie je jasné, či sa anglická verzia medzi ľuďmi šíri ľahšie a rýchlejšie.
Prinášame otázky a odpovede o novej verzii SARS-CoV-2, o vírusových mutáciach a ich vplyve na priebeh či prevenciu nákazy.
Prečo koronavírus mutuje?
Nové verzie či kmene vírusov vznikajú, keď si vírus vytvára kópie a naberá pritom rôzne genetické mutácie.

Hoci výraz zmutovaný vírus znie desivo, mutovanie je pre vírusy bežné - najmä pre RNA vírusy, akým je aj SARS-Cov-2. Aj sezónny chrípkový vírus mutuje, preto sa každý rok vydáva nová vakcína proti chrípke.
Nie každá mutácia znamená, že vírus je nebezpečnejší pre ľudí, často môže ísť aj o bezvýznamnú zmenu. Niekedy môže byť dokonca mutácia nevýhodná pre samotný vírus a oslabí ho.
Inokedy genetická mutácia spôsobí, že je vírus v infikovaní ľudí úspešnejší. Vedci preto podrobne skúmajú všetky nové verzie koronavírusu a ich mutácie.
Kde zmutovaný vírus objavili?
Najnovší variant koronavírusu s jazykolamným názvom VUI – 202012/0 objavili za posledné dva mesiace najmä na juhu a východe Anglicka. K trinástemu decembru táto verzia koronavírusu nakazila niečo cez 1100 ľudí.