Frustrácia, chýbajúca motivácia a bezmocnosť. Mesiace zavretých škôl a obmedzený prístup k bežnej kvalitnej výučbe môže na generácii mladých zanechať celoživotné stopy.
Negatívny vplyv dištančnej výučby badať aj na slovenských deťoch. Nielenže sa im počas dištančného vzdelávania nedarí učiť tak ako v škole, trpí najmä ich psychika.
Podľa odborníkov potrebujú vedieť, kedy sa môžu vrátiť do školského kolektívu.
"Zúfalo potrebujú návrat do školy a k bežnému spôsobu fungovania, inak hrozí riziko vzniku vážnych psychických ochorení, ako je depresia," vysvetľuje psychológ Marek Madro, riaditeľ internetovej poradne pre mladých IPčko.
Zúfalo potrebujú návrat do škôl
Izolácia od školského kolektívu ovplyvňuje psychiku žiakov. Chýba im najmä nadväzovanie a udržiavanie dobrých vzťahov v kolektíve.

"To môže mať za následok nástup pocitu smútku až depresívnych stavov, ktoré učiteľ nevie cez videokonferenčné vyučovacie hodiny identifikovať a poskytnúť okamžitú intervenciu. Tento problém sa znásobuje, ak deti nemajú kontakt s učiteľom ani prostredníctvom videohodín," hovorí pre SME Petra Fridrichová, vedúca sekcie didaktiky vzdelávacích oblastí v Štátnom pedagogickom ústave.
Mladí ľudia sa čoraz častejšie v tomto období obracajú aj na odbornú pomoc.
Ich pocity sa týkajú najmä toho, že sú ukrátení o spoločenské kontakty a vzťahy s priateľmi v škole, ale aj mimo nej, hovorí Madro.