SME

Európska noc výskumníkov je tento rok online

Čo zaujímavé je pripravené pre mladých a čo pre všetkých nadšencov vedy?

Načítavam video...

Európska noc výskumníkov sa tento rok, napriek nepriaznivej pandemickej situácii, uskutoční na Slovensku už po 14. krát. Organizátori pripravili bohatý program, v rámci ktorého bude môcť široká verejnosť spoznať výskum a inovácie z nového uhla. Slovenskí, ale aj zahraniční výskumníci a výskumníčky sa predstavia prostredníctvom prednášok, pokusov, alebo aj rozhovorov. Bude možné sa zapojiť aj do vedeckých súťaží a kvízov.

Načítavam video...

Motto tohto ročníka je príznačné pre súčasnú situáciu – „Veda bez hraníc“. Jeho cieľom je poukázať na to, že výskum a inovácie prekračujú nielen geografické hranice, ale zachádzajú aj za hranice bežného poznania. Vďaka búraniu fyzických aj mentálnych hraníc a spolupráci výskumníkov a inovátorov môžeme všetci využívať výsledky ich úsilia v každodennom živote. Za všetkými takýmito objavmi stojí v prvom rade ich zvedavosť a odhodlanosť. Každý, kto je zvedavý, môže vstúpiť do online priestoru s množstvom zaujímavého programu počas celého dňa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hlavný program Európskej noci výskumníkov na Slovensku bude prebiehať od 9:00 do 21:30 v online štúdiu, ktoré bude vysielané na webe Európskej noci výskumníkov (www.nocvyskumnikov.sk). Návštevníci sa môžu tešiť na vedeckú live show počas celého dňa, na pútavé prednášky, diskusie na aktuálne vedecké témy a svetelnú show.

Súčasťou predpoludňajšieho programu bude aj ukážka vedeckých pokusov z Vedeckého kuriéra. Ide o vedecké boxy z oblasti fyziky a biológie, ktoré sme pripravili v spolupráci so slovenskými vedcami a ešte pred podujatím distribuovali na základné školy, ktoré prejavili záujem.

Hostia poobedného bloku budú diskutovať napríklad aj o tom, ako bude naša spoločnosť vyzerať po skončení pandémie, ako by mali byť nastavené vedné politiky alebo ako budú vyzerať doprava a energie v blízkej budúcnosti. Vo večernom programe sa dozvieme niečo o love neutrín, starovekom Egypte, prečo sú dôležité kvantové technológie a v neposlednom rade aká je chémia vôní.

SkryťVypnúť reklamu

Počas celého dňa budeme zároveň predstavovať držiteľov Nobelových cien. K vrcholom podujatia bude patriť v podvečerných hodinách prednáška americkej vesmírnej inžinierky a astronautky Jeanette J. Epps.

Okrem online štúdia je pre fanúšikov vedy a výskumu pripravených aj 16 webinárov v rámci Veda bez hraníc, ktoré budú prebiehať v dvoch tematických okruhoch Človek a technológie a Človek a príroda od 13:00 do 21:00. V rámci nich sa budú môcť záujemcovia zúčastniť prezentácie a diskusie s výskumníkmi a výskumníčkami.

Tak ako minulé ročníky, tak aj tento sa môžu účastníci zapojiť do súťaží a kvízov, ktoré organizátori pripravili. V rámci podujatia budú prebiehať vedecké kvízy. Okrem toho sú súčasťou podujatia aj dve fotosúťaže. Tá prvá je určená učiteľom/učiteľkám ZŠ a SŠ a jej cieľom je nabádať učiteľov, aby použitím hashtagu #ucimvedu na Facebooku alebo Instagrame zverejnili fotografiu z ich práce. Druhá fotosúťaž je venovaná žiakom a študentom ZŠ a SŠ, pričom stačí, aby sa pod hashtagom #ucimsavedu podelili o fotografiu, na ktorej zachytávajú, ako vedu a vedecké poznatky spoznávajú v každodennom živote.

SkryťVypnúť reklamu

Európska noc výskumníkov je celoeurópskym podujatím, ktoré sa koná v 30 štátoch. Na Slovensku ho organizuje Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity, Slovenská akadémia vied, Centrum vedecko-technických informácií SR a portál Euractiv.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu